پنجشنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰
»   اقتصادی, انرژی  »   درخواست 3 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در نیروگاههای تجدیدپذیر
۲۴ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۲۵

درخواست ۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در نیروگاههای تجدیدپذیر

یشترین حجم سرمایه گذاری خارجی در ایران مربوط به سرمایه گذاری در حوزه نیروگاههای تجدیدپذیر به مبلغ ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار می باشد.

ذخیره ی انرژی های طبیعی بر روی کره زمین در حال تمام شدن است و منابعی که انسان ها تا به امروز از آنها استفاده کرده اند دیر یا زود به اتمام خواهند رسید. تنها راه نجات برای نسل های آینده و بقای بشریت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر است.

اهمیت حفاظت از محیط زیست، در دسترس بودن امکان احداث نیروگاه‌های تجدید پذیر برای اکثر نقاط کشور و عدم نیاز به خطوط انتقال و توزیع و اشتغال زایی از جمله اهداف پیگیری ایجاد پروژه‌های تجدید پذیر در کشور از سوی وزارت نیرو مطرح شده که  احداث نیروگاه‌های خورشیدی در اراک، اصفهان و همدان به ظرفیت‌های زیر ۱۰ مگاوات از پروژه‌های موفق خورشیدی است که تا کنون در مرحله اجرا قرار گرفته است.

در این میان مقررات روشن و انگیزه‌بخش ایران برای سرمایه گذاری در زمینه نیروگاه‌های تجدید پذیر یکی از دلایل استقبال کشورهای خارجی از این پروژه‌ها شده است چراکه تاکنون ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار درخواست سرمایه گذاری خارجی در این حوزه ثبت شده که بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی را به خود اختصاص می‌دهد.

طبق برنامه‌ریزی‌های صوورت گرفته تا کنون بیش از ۳۵۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور نصب شده و پیش‌بینی می‌شود که این میزان ظرفیت تا سال ۲۰۳۰ میلادی به ۷۵۰۰ مگاوات برسد.

در این میان وزارت نیرو برای حمایت از توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، تسهیلاتی را برای بخش خصوصی فراهم کرده که برق تولیدی از نیروگاه‌های تجدیدپذیر را به قیمت قابل‌توجهی در مقایسه با برق تولیدی از نیروگاه‌های فسیلی و متداول خریداری کنند.

با در نظر گرفتن برنامه‌های وزارت نیرو جهت تشویق سرمایه‌گذاران بخش خصوصی (داخلی و خارجی) و بالا بردن انگیزه آن‌ها برای سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های تجدیدپذیر و از دیگر سوی ایجاد بستر مناسب در خصوص تنوع بخشی هر چه بیشتر به سبد انرژی در کشور، توسعه ظرفیت برق تولیدی از منابع انرژی تجدیدپذیر از طریق مکانیسم خرید تضمینی برق   و مشارکت بخش خصوصی محقق خواهد شد و فرصتی برای حضور سرمایه‌گذاران خصوصی (داخلی و خارجی) برای ورود به این عرصه در داخل کشور فراهم شده که رویکردی اقتصادی و انتفاع مالی برای آن‌ها نیز به‌همراه دارد.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , انرژی

معاون فنی و عمرانی شهردار کرج گفت: تا ماه آینده مناقصه پیمانکار مشخص و مسئله طرح روشنایی پل حصارک رفع می‌شود. به نقل از خبرگزاری مهر علی اصغر همتی در خصوص خاموشی پل چند سطحی شهدای حصارک اظهار کرد: وقتی معابر،...
سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: امیدوارم در لیگ قهرمانان آسیا قهرمان شویم و حالا حالاها خبر خوب داشته باشیم. به نقل از خبرگزاری مهر، مجید صدری قبل از اعزام کاروان تیم فوتبال پرسپولیس به کشور عربستان برای تقابل با الهلال در لیگ...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها