سه شنبه, ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
»   اجتماعی, اقتصادی, انرژی  »   تاثیر مثبت افزایش تولید محصولات پتروشیمی بر زندگی مردم
19 بهمن 1395 , ساعت 11:22

وزیر نفت امسال را سال استثنایی صنعت پتروشیمی دانست

تاثیر مثبت افزایش تولید محصولات پتروشیمی بر زندگی مردم

بیژن زنگنه  وزیر نفت کشورمان، شامگاه دوشنبه (١٨ بهمن ماه) در آیین بهره برداری از فاز ٢ پتروشیمی کارون و پتروشیمی تخت جمشید به طرح های صنعت پتروشیمی که در دولت یازدهم به بهره برداری رسیده اند، اشاره و اظهار کرد: طرح های پلی اتیلن خطی لرستان با ظرفیت ٣٣٠ هزار تن، اسید سولفوریک ارومیه با ظرفیت ۵٠ هزار تن، پلی اتیلن خطی مهاباد با ظرفیت ٣٣٠ هزار تن و طرح اوره و آمونیاک شهدای مرودشت با ظرفیت ١,٨ میلیون تن از طرحهای صنعت پتروشیمی هستند که امسال به بهره برداری رسیدند.

وی با اشاره به بهره برداری طرح پلی استایرن تخت جمشید با ظرفیت ٨٠ هزار تن و فاز ٢ پتروشیمی کارون که امروز انجام شد، افزود: فاز ٢ کاویان با ظرفیت یک میلیون و ١٠٠ هزار تن اتیلن، پلی استایرن انتخاب با ظرفیت ٢۵٠ هزار تن، پلی اتیلن سبک کردستان با ظرفیت ٣٠٠ هزار تن که تا چند روز دیگر آماده آفتتاح است، فاز ٣ پتروشیمی پردیس با ظرفیت ١,٧ میلیون تن آمونیاک و اوره و متانول کاوه با ظرفیت ٢.٣ میلیون تن به عنوان بزرگترین طرح متانول جهان از طرح هایی هستند که به زودی به بهره برداری خواهند رسید.

وزیر نفت، ظرفیت طرح هایی که تا پایان دولت یازدهم اجرا می شود را ٩ میلیون تن عنوان کرد و ادامه داد: با سرمایه گذاری ۵ تا ۵,۵ میلیارد دلار در این طرح ها، افزایش تولیدی در همین حدود خواهیم داشت.

به گفته زنگنه، امسال با توجه به این میزان افزایش تولید محصولات پتروشیمی، سال استثنایی برای صنعت پتروشیمی است.

وی با بیان این که دو طرح به بهره برداری رسیده از طرح های اقتصاد مقاومتی هستند، تصریح کرد: این طرح ها از مصادیق بارز تکمیل زنجیره تولید هستند که با تبدیل خوراک های دریافتی مختلف از واحدهای متفاوت به ارزش افزوده بالاتر علاوه بر ایجاد قدرت برای کشور در صنایع دیگر نیز استفاده می شوند.

وزیر نفت با اشاره به این که در عسلویه فضایی برای توسعه و سرمایه گذاری وجود ندارد، گفت: برای ایجاد یک جریان توسعه ای، اختصاص زمینی به مساحت حدود ۳۰۰۰ هکتار در ماهشهر تصویب شد.

زنگنه با بیان این که جهشی که صنعت پتروشیمی در سال ٧۶ و ٧٧ داشت و تولید محصولات صنعت از حدود یک میلیارد دلار به بالای ٢٠ میلیارد دلار رسید باید تکرار شود، اظهار کرد: برای تحقق این هدف، ارزش محصولات پتروشیمی از چهار سال گذشته افزایشی حدود ۶ میلیارد دلار داشته است.

وی با اشاره به این که تولید بخشی از میدان ها با هدف تامین خوراک پتروشیمی ها از برنامه های وزارت نفت است که بررسی شده و بخشی از آن در حال اجراست، گفت: در گذشته خوراک پتروشیمی ها از محصولات جانبی تولیدات میدان ها بود اما هم اکنون تولید از بعضی میدان ها از اساس به عنوان خوراک پتروشیمی ها انجام می شود.

وزیرنفت واگذاری طرح های ان جی ال به بخش خصوصی را از راهکارهای تسریع تولید خوراک پتروشیمی ها و همچنین جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت عنوان کرد و افزود: ان جی ال ٣١٠٠، ٣٢٠٠، ٢۴٠٠ و بیدبلند همه در برنامه های وزارت نفت برای تامین خوراک پتروشیمی ها هستند.

زنگنه با اشاره به این که برای اجرای دو طرح بهره برداری شده استفاده چندانی از صندوق توسعه ملی نشده است، گفت: اجرای برجام سبب تامین دو میلیارد دلار منابع برای بیدبلند بدون استفاده از صندوق توسعه ملی و با کمک سرمایه خارجی شد.

وی با بیان این که اجرای طرح های صنعت پتروشیمی سبب افزایش قدرت کشور شده است، ادامه داد و از تاثیر مثبت افزایش تولید محصولات پتروشیمی بر زندگی مردم گفت که سبب ایجاد ارزش افزوده بالاتر است.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , اقتصادی  , انرژی

علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان، گفت : در گذشته کشاورزان ما به دولت یارانه می دادند و اخیرا هرچه قیمت جهانی است در دلار نیمایی ضرب می شود و قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی...
نشست بررسی ظرفیتهای مازندران و استرالیا جهت برقراری تعاملات تجاری بین دو طرف، با حضور سفیر استرالیا در تهران، رییس و نایب رییس اتاق بازرگانی مازندران و رییس نمایندگی امورخارجه در مازندران در سالن کنفرانس اتاق برگزار شد. رییس اتاق بازرگنی...

مطالب مرتبط با برچسب

روشنگران حساب کارآمد خدمات حسابداری و حسابرسی ارائه صورتهای مالی و یادداشتهای پیوست رسیدگی اسناد و مدارک شرکتها مطابق با ماده 229 قانون مالیاتهای مستقیم صورت معاملات فصلی و ارزش افزوده اظهارنامه مالیاتی و دفاتر مشاوره نرم افزارهای مالی و کدینگ حسابها جهت کسب اطلاعات بیشتر با روشنگران...
 پیامک‌های تبلیغاتی و یا پیامک‌های ارزش افزوده سال‌هاست به کابوسی برای مشترکان تلفن همراه تبدیل شده‌اند، اما طی ماه‌های گذشته به دنبال پیگیری‌های صورت گرفته قرار شد که سامانه‌ای  با شماره واحد از سوی تمام اپراتورها در نظر گرفته شود...

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها