چهارشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۰
»   اقتصادی, امور زیربنایی, صنعت و معدن  »   تازه‌ترین تحلیل وضعیت کنترل‌های گمرکی در گمرکات سراسر کشور
۲۸ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۲۱

سرپرست دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران ارائه کرد:

تازه‌ترین تحلیل وضعیت کنترل‌های گمرکی در گمرکات سراسر کشور

سرپرست دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران، خیالی شب گذشته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به بحث تسهیل تجارت اظهارکرد: هم‌اکنون، دنیا به سمتی می‌رود که با بحث مدیریت ریسک، تسهیل تجارت را مدنظر قرار می‌دهد و در این راستا گمرک ایران در حال حاضر ۴۰ درصد از محموله‌های ورودی به ایران را به صورت فیزیکی بازرسی می‌کند.

وی  تازه‌ترین تحلیل وضعیت کنترل‌های گمرکی در گمرکات سراسر کشور را ارائه کرد: سامانه‌های گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی با هدف مکانیزاسیون تمامی رویه‌های ‌گمرکی شکل گرفته ‌است، به ‌طوری که تبادل اطلاعات الکترونیک و تعامل با سایر سازمان‌ها را پوشش می‌دهد.

سرپرست دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران با بیان اینکه سامانه جامع تجارت، فرایندهای رصد کالا را در داخل کشور بررسی می‌کند، گفت: این سامانه جامع تجارت به تبادل اطلاعات با سامانه‌های سایر دستگاه‌ها می‌پردازد.

خیالی تصریح کرد: وقتی کالایی وارد کشور می‌شود سامانه جامع تجارت سایر دستگاه‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند و در عین حال خود سازمان گمرک دو مسئولیت مهم تسهیل تجارت و کنترل و نظارت بر ورود وخروج کالاها را بر عهده دارد.

وی افزود: در بحث کنترل و نظارت بر ورود و خروج کالاها طبیعی است که اگر بخواهیم تمام محموله‌هایی که وارد کشور می‌شوند را از طریق دستگاه‌های ایکس‌ری مورد بازرسی قرار دهیم، در روز تنها چند دستگاه کانتینر را می‌توانیم، بازرسی کنیم.

به گفته سرپرست دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران درحال حاضر گمرکات مهم و عمده ایران مجهز به تجهیزات بازرسی هستند. \

خیالی همچنین درخصوص مشکل گمرک با سازمان بنادر کشور نیز، تصریح کرد: توانسته‌ایم تبادل اطلاعات را به صورت برخط داشته باشیم و در این تعامل، قبض انبارها را به صورت مکانیزه دریافت می‌کنیم‌ تا با قفل این قبض‌ها، اظهار مجدد روی یک شماره قبض انبار اتفاق نیفتد.

پایان خبر – ن ش

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , امور زیربنایی  , صنعت و معدن

رضا حاجی‌پور امروز یکشنبه در جلسه بررسی برنامه‌ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ضمن  ارائه گزارش کمیسیون متبوع خود از رای مثبت اکثر اعضای این کمیسیون به یوسف نوری برای تصدی کرسی وزارت آموزش و پرورش خبر داد. وی...
سود ایستایی کالا به جیب چه کسانی می‌رود؟ به گفته مهرداد جمال‌ارونقی، منتفعان حبس کالا به شبکه‌ای تبدیل شده که در آن برخی به صورت خودخواسته و برخی به صورت ناخواسته، از طولانی شدن رسوب کالا در گمرک، نفع می‌برند.  سود...

مطالب مرتبط با برچسب