سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   تبدیل گرد و خاک خوزستان به باران خاک
۵ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۹:۰۵

تبدیل گرد و خاک خوزستان به باران خاک

نماینده مردم شادگان در مجلس ، کمبود و انتقال آب از سرچشمه های کارون و کرخه را یکی از علت های شیوع ریزگردهای خوزستان دانست و افزود: مسئولان به جای نهال کاری و انجام اقدامات شعاری حقابه خوزستان را پرداخت کنند و دبی کارون، کرخه و دز را افزایش  دهند.

وی رعایت حق آبه زیست محیطی و رهاسازی آب در تالاب های خوزستان را مهمترین وظیفه دولت برای حل معضل ریزگردها دانست و گفت: با احیای تالاب ها کانون و منشاء ریزگردها مهار و کنترل می شود و در صورت بی توجهی به این امر مهار کانون ریزگردها امری محال است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه مشکل اصلی ریزگردها پول نیست، تصریح کرد: مشکل اصلی دست اندازی به طبعیت و سوء مدیریت مسئولان در انتقال آب است که با این امر نخلستان ها و مراتع در معرض خشکی کامل قرار گرفته و سطح مراتع و کشت زارها کاهش بنابراین زمینه شیوع ریزگردها فراهم شد.

نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه گرد و خاک و ریزگرد در خوزستان تبدیل به باران خاک شده است، گفت: هر چند مقرر شد برای مقابله با ریزگردهای خوزستان با کشور عراق و کشورهای منشاء ریزگرد، ارتباطات و رایزنی‌هایی انجام شود ولی هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده و بحران در منشاءهای خارجی ریزگرد، همچنان پابرجا است.

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان با انتقاد از اینکه منشا ۸۰ درصد ریزگردهای خوزستان داخلی است، افزود: صحرای بین اهواز، ماهشهر و شادگان و انتهای تالاب شادگان به کانون ریزگرد تبدیل شده و تالاب شادگان که در گذشته موجب تصفیه هوا و ایجاد رطوبت در منطقه می شد با خشکی روخانه جراحی به عنوان منبع اصلی تغذیه خشک شده و موجبات شیوع ریزگردها را فراهم کرده است؛ انتظار می رود دولت برای تامین حقابه تالاب ها تمهیدات ویژه اتخاذ کند.

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

معاون فنی و عمرانی شهردار کرج گفت: تا ماه آینده مناقصه پیمانکار مشخص و مسئله طرح روشنایی پل حصارک رفع می‌شود. به نقل از خبرگزاری مهر علی اصغر همتی در خصوص خاموشی پل چند سطحی شهدای حصارک اظهار کرد: وقتی معابر،...
سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: امیدوارم در لیگ قهرمانان آسیا قهرمان شویم و حالا حالاها خبر خوب داشته باشیم. به نقل از خبرگزاری مهر، مجید صدری قبل از اعزام کاروان تیم فوتبال پرسپولیس به کشور عربستان برای تقابل با الهلال در لیگ...

مطالب مرتبط با برچسب