پنجشنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۱
»   اقتصادی, امور زیربنایی  »   تسریع در توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان از طریق واسطه‌های صادراتی
9 بهمن 1395 , ساعت 10:04

تسریع در توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان از طریق واسطه‌های صادراتی

 روح‌الله استیری، مدیرکل دفتر توسعه کسب‌وکار بین‌­المللی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری گفت: تسریع در توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان از طریق واسطه‌های صادراتی امکان پذیر است همچنین، اظهار کرد: یکی از دغدغه­‌های اصلی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری در سه سال اخیر ایجاد زیرساخت مناسب توسعه صادرات محصولات دانش‌­بنیان و ورود شرکتها به بازارهای بین‌المللی بوده است.

به نقل از ایسنا، وی تصریح کرد: شرکتها لازم است پیش‌­نیازهای بین‌­المللی شدن را از طریق جذب خدمات مشاوره و حمایت‌های مالی کریدور صادرات بدست آورند، چراکه ورود به بازارهای جهانی چارچوب کاملاً متفاوتی را می‌طلبد و رفتار بنگاه‌ها نیاز به تغییرات اساسی در بخش‌های مختلف بویژه کیفی‌سازی محصولات دارد.

مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین‌­الملی معاونت علمی در ادامه گفت: با توجه به اینکه عمده شرکتهای دانش‌­بنیان از جمله شرکتهای کوچک و متوسط محسوب می‌شوند، بهره­ گیری از واسطه‌­های صادراتی و نهادهایی که به نحوی نقش دفاتر بازرگانی خارجی شرکتها در سایر کشورها را بازی می‌کنند، پس از فاز توانمندسازی ضروری می­‌نماید.

وی گفت: این مهم در تمامی کشورهای توسعه یافته سال‌های متمادی مورد استفاده قرار گرفته است. از آن جمله می‌توان به کشور چین و ایجاد پایگاه‌های صادراتی در اقصی نقاط جهان، آمریکا با توسعه شرکتهای مدیریت صادرات (Export Management Company) و شرکتهای تجارت صادرات (Export Trading Company)، ژاپن و کره جنوبی با راه‌اندازی شرکتهای بزرگ صادراتی و کشورهای اروپایی با استفاده از کارگزاران تجاری برون‌مرزی (Export Business Broker) اشاره کرد.

استیری تصریح کرد: در این راستا طی سه سال اخیر و با حمایتهای مادی و معنوی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری چندین واسط صادراتی با استفاده از توان بخش خصوصی ایجاد شده که شرکتهای دانش ­بنیان می توانند با مراجعه به این واسطه‌ها شانس و مسیر ورود خود به بازارهای جهانی را تسهیل و تسریع کنند.

مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین ­الملل معاونت علمی گفت: از جمله خدماتی که واسطه ­ها برای ورود بنگاه‌های دانش بنیان به کشور هدف ارائه می‌­دهند شامل مشاوره و رایزنی ثبت شرکت، مشاوره و رایزنی ثبت محصولات و برندها، خدمات تحقیقات بازار و بازاریابی محصولات، یافتن شرکای تجاری و فناوری، هماهنگی برگزاری جلسات Matchmaking، در اختیار گذاشتن امکانات اداری  و سایر موارد مشابه است.

وی به فهرست واسطه‌­های صادراتی که جزئیات آنها در پایگاه اینترنتی کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری به آدرس www.tesc.ir موجود است، اشاره کرد و از شرکتهای دانش­‌بنیان خواست تا در صورت نیاز از طریق ارتباط گیری مستقیم با واسطه‌های صادراتی از خدمات متنوعی که این شرکتها ارائه می‌دهند، بهره‌مند شوند و نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود از واسطه‌ها را با تماس با دفتر توسعه کسب و کار بین ­المللی معاونت علمی ارائه کنند.

پایان خبر – ن ش

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , امور زیربنایی

محدودیت ذخایر انرژی‌های هیدروکربنی و کاهش احتمالی اقبال جهانی به آن، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس را به فکر ایجاد تنوع در سبد انرژی انداخته است. همزمان با روند جهانی استقبال از انرژی‌های تجدیدپذیر این کشورها نیز برای قطع وابستگی به درآمدهای...
شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل در نظر دارد تعدادی اقلام ضایعاتی خود را در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان و تبریز، از طریق مزایدۀ عمومی به فروش برساند. شرکت ایرانسل از متقاضیان دعوت می‌شود از تاریخ ۷ تا ۱۳ تیر ۱۴۰۱، با...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها