پنجشنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   تلاش برای افزایش پلکانی حقوق بازنشستگان در سال 97
۱۴ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۱۳:۱۲

تلاش برای افزایش پلکانی حقوق بازنشستگان در سال ۹۷

رییس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش درباره وضعیت بازنشستگان فرهنگی، دغدغه‌ها و مطالبات آنها به خصوص درخواست‌های مطرح شده در سال ۹۶، گفت: در همه جای دنیا، متخصصان امر از بازنشستگی بعنوان فرصت و نه چالش یاد می‌کنند، چرا که بازنشستگان سرمایه اجتماعی و انسانی هستند، از همین رو باید همه مسئولان کشور به این عزیزان اهمیت بیشتری بدهند.

او با اشاره به نیازها و درخواست‌های اساسیِ بازنشستگان آموزش و پرورش، افزود: نیازهای اصلیِ بازنشستگان شاملِ نیازهای درمانی، اجتماعی، عاطفی و همچنین نیازهای معنوی است، لذا باید برنامه‌ریزی‌هایی که در ایران صورت می گیرد، متوجه رفع این نیازها باشد.

وی خاطرنشان کرد: آخرین آمارها حاکی از این است که بیش از ۸ درصدِ جمعیت ایران در سن سالمندی و بازنشستگی هستند؛ رقمی که در سال‌های آینده افزایش چشمگیری نیز خواهد داشت. این درحالی‌ است که از میانِ حدودِ یک میلیون و ۴۰۰ هزار بازنشسته کشوری، بیش از ۸۰۰ هزار نفر، بارنشسته آموزش و پرورش هستند. این میزان به حدی است که طی ۳ تا ۴ سال آینده، تعداد این بازنشستگان حتی بیشتر از شاغلانِ آموزش و پرورش خواهد شد، پس باید به این جمعیتِ کثیر به چشمِ سرمایه‌ای ارزشمند نگاه کرد.

وی تصریح کرد: نکته دیگر درباره بازنشستگان این است که آن‌ها به لحاظ نیازها و مشکلات مالی که با آن دست به گریبان هستند، همواره برای بهبود شرایط خود، بحث و مکاتبه می‌کنند و نظر می‌دهند که مهمترین مشکل‌شان تبعیض در حقوق است. کسانی که ۲۰ – ۳۰ سال پیش بازنشسته شده‌اند، الان تفاوت حقوقشان با سایرین واقعااً چشمگیر و زیاد است و مطالبه شان این است که این تبعیض از بین برود.

صافی با اشاره به تصریح قانونِ جدیدِ مدیریت خدمات کشوری که تاکید بر تفاوت حداکثر ۱۵ درصدیِ حقوق شاغلان و بازنشستگان دارد، اظهار داشت: خوشبختانه این یک گام بلند و اساسی در جهت رفع تبعیض موجود است و امسال بخشی از اعتبار مورد نیاز آن نیز در بودجه سال ۹۷ پیش بینی شده و مقداری نیز مجلس محترم شورای اسلامی به آن اضافه کرده است.

او ادامه داد: در مود بقیه اعتبار لازم نیز اکنون بازنشستگان درخواست شان از رییس سازمان برنامه و بودجه این است که این اعتبار تامین شود. در صورت تامین اعتبار، این امکان میسر می شود  که در راستای طرح همسان سازی، حقوق بازنشستگان بصورت پلکانی، از یک طرف ۱۰ درصد بصورت عمومی افزایش یابد و از طرف دیگر نیز، به همان شکل یک درصدِ دیگری نیز به حقوق آن دسته که دریافتی‌شان نسبت به سایرین کمتر است، اضافه شود.

رییس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر در ارتباط با این موضوع منتظر هستیم که شورای نگهبان قانون بودجه را اعلام کند و در نتیجه ببینیم، دولت برای آغاز سال ۹۷ در نهایت چه جدولی را ارائه می دهد، ولی این اطمینان وجود دارد که هر درصدی که به حقوق شاغلان افزوده شود، به بازنشستگان نیز تعلق خواهد گرفت. هرچند هنوز میزانِ آن مشخص نیست و باید ابتدا دولت و سازمان مدیریت، جدول آن را تهیه و اعلام کنند.

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

معاون فنی و عمرانی شهردار کرج گفت: تا ماه آینده مناقصه پیمانکار مشخص و مسئله طرح روشنایی پل حصارک رفع می‌شود. به نقل از خبرگزاری مهر علی اصغر همتی در خصوص خاموشی پل چند سطحی شهدای حصارک اظهار کرد: وقتی معابر،...
سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: امیدوارم در لیگ قهرمانان آسیا قهرمان شویم و حالا حالاها خبر خوب داشته باشیم. به نقل از خبرگزاری مهر، مجید صدری قبل از اعزام کاروان تیم فوتبال پرسپولیس به کشور عربستان برای تقابل با الهلال در لیگ...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها