یکشنبه, ۰۸ خرداد ۱۴۰۱
»   صنعت و معدن  »   تمایل به کارآفرینی در ایران زیاد است / ریسک، ایجاد مانع می کند
3 خرداد 1396 , ساعت 0:52

معاون وزیر کار مطرح کرد

تمایل به کارآفرینی در ایران زیاد است / ریسک، ایجاد مانع می کند

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار می‌گوید: در ایران تمایل به انجام فعالیتهای کارآفرینی زیاد است ولی به دلیل ریسکی که کارآفرینان در این مسیر احساس می‌کنند غالبا موفقیت لازم را ندارند.

عیسی منصوری در یازدهمین جشنواره معرفی کارآفرینان برتر ملی، شناسایی و معرفی کارآفرینان برتر و استفاده از تجربیات آنها را گام موثری در جهت پیشرفت و بهبود فضای کسب و کار کشور دانست و گفت: یکی از اقدامات مهم وزارت کار در زمینه الگوسازی برای جوانان و ترویج کارآفرینی در کشور است.

به نقل از ایسنا وی، با تاکید بر رصد فعالیت و پیشرفت کار فعالان حوزه کارآفرینی افزود: در حال حاضر موضوع کارآفرینی را در سه حوزه کارآفرینی فردی، کارآفرینی سازمانی و کارآفرینی نهادی مورد بررسی و رصد قرار داده‌ایم و بررسی سالانه دیده بان جهانی کارآفرینی حاکی از آن است که در کشور ما تمایل به کارآفرینی در ایران زیاد است و اغلب مردم علاقمند به ایجاد کسب و کار هستند منتها این اظهار تمایل به دلیل ریسک پایین اکثریت جامعه کمتر منجر به کارآفرینی می‌شود.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار با بیان اینکه در حوزه کارآفرینی باید نگاه ویژه‌ای به بنگاه‌های کوچک و متوسط داشته باشیم، افزود: کارآفرینی به جغرافیا و شبکه‌هایی وابسته است که فعالان و کارآفرینان در آن حضور داشته باشند و استمرار کارآفرینی نیازمند بستر سازی نهادی است که یکی از مولفه‌های موثر در این بخش حوزه مالیات است.

وی پیش بینی تخفیف‌های مالیاتی برای شرکتهای دانش بنیان و شرکتهایی که مشارکت و سرمایه‌گذاری خارجی را به کار می‌گیرند، اقدام مثبتی در جهت توسعه سرمایه‌گذاری خارجی و حضور در بازارهای جهانی دانست.

افروز بهرامی ـ مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم یکی از دغدغه‌های دولت دوازدهم را موضوع اقتصاد، معیشت و اشتغال جوانان برشمرد و گفت: راهکاری که می‌تواند دولت و وزارت کار را در این زمینه یاری دهد، توسعه و ترویج فعالیت‌های کارآفرینی است.

وی ادامه داد: متاسفانه در کشور ما هنوز برخی گمان می‌کنند شیوه‌های دستوری و جذب منابع مالی از دستگاه‌ها و سیاست‌های کوتاه مدت می‌تواند راه حل مشکلات اقتصادی باشد در حالی که تنها راه‌حل رونق بازار کار و تولید، توسعه سرمایه‌گذاری خارجی، توجه جدی به کارآفرینی و حل مشکلات کارآفرینان و صنعتگران است.

بهرامی افزود: برای تحقق رشد هشت درصدی در اقتصاد، تامین منابع مالی سالانه حدود ۷۸۰ هزار میلیارد تومان دیده شده است لذا باید تلاش کنیم جهت‌گیری اقتصاد ما از سنتی به مدرن حرکت کند و از ایجاد کارخانه‌های بزرگ که هم هزینه‌های سنگینی می‌طلبد و هم زمان ساخت طولانی دارد پرهیز و به سمت توسعه استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان حرکت کنیم.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت،معدن و تجارت با بیان اینکه رکود و تحریم‌های اقتصادی، فرصتهای زیادی را در حوزه اقتصاد سلب و فضای غیر قابل رقابتی ایجاد کرد، گفت: با گشایشی که بعد از برجام و در عرصه بین المللی ایجاد شده باید از مزیتهای فزاینده شرکتهای دانش بنیان درعرصه صادرات استفاده کنیم.

وی درعین حال راهکار خلق ثروت و ارزش افزوده در ایران را، توسعه SME ها و کمک به صنایع کوچک و متوسط ذکر کرد و گفت: ثروت اصلی ما نفت نیست بلکه کارآفرینان و صنعتگران هستند.اگر امروز اسنپ ظرف مدت ۸ ماه ۲۰ هزار شغل مستقیم ایجاد کرده است، پس باید رویه‌های سنتی و قدیمی در اقتصاد را هوشمندانه از نو طراحی و بازآفرینی کنیم.

به اعتقاد مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت‌ در حوزه کارآفرینی نباید منتظر سرمایه گذاری دولت باشیم چون فرهنگ تزریق پول و استفاده از پول بی زحمت هیچ اقتصادی را بالنده نکرده است. لذا فارغ التحصیلان باید هدفشان از استخدام به کارآفریی تغییر کند و روزی برسد که هر فارغ التحصیل در کشور به یک کارآفرین موفق تبدیل شود.

پایان خبر – م م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع صنعت و معدن

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «مهدی صادقی نیارکی» در نشست بررسی و تبادل نظر درباره مسائل روز صنعت لوازم‌خانگی افزود: صنعت لوازم‌خانگی در سال ۹۶ نزدیک به ۱۱ میلیون دستگاه تولید داشت که عمده...
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، سعید موتمنی با اشاره به اینکه افزایش قیمت روی کاغذ است و تقاضایی در بازار وجود ندارد افزود: کاهش عرضه از سوی خودروسازان، سبب فراهم شدن زمینه سوء استفاده واسطه‌ها...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها