سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   تنگه هرمز پر ترددترین گذرگاه نفتی در سال 2016
۱۴ مرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۳:۵۲

تنگه هرمز پر ترددترین گذرگاه نفتی در سال ۲۰۱۶

وبگاه شبکه «تی آر تی» ترکیه شب گذشته با انتشار آمار اینفوگرافیکی از انتخاب تنگه هرمز به عنوان پر ترددترین گذرگاه نفتی در سال ۲۰۱۶ خبر داد.

به نقل از آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تنگه هرمز ششمین سالی است که به صورت متوالی، رتبه نخست گذرگاه نفتی را به خود اختصاص داده است.
براساس این سازمان آمریکایی، روزانه ۱۸ میلیون و ۵۰۰ میلیون بشکه از طریق تنگه هرمز به بازارهای جهانی انتقال یافته است.
حدود ۸۰ درصد از نفت عربستان، کویت، امارات متحده عربی و عراق از طریق این شاهراه جهانی به بازارهای آسیایی انتقال یافته است.
پس از تنگه هرمز، تنگه «مالاکا» در نزدیکی مالزی با روزانه انتقال ۱۶ میلیون بشکه، دومین آبراه جهان است که برای انتقال نفت مورد استفاده قرار گرفت.
گذرگاه سوئز با میانگین ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه روزانه و تنگه باب المندب با میانگین روزانه ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در رده های سوم و چهار مهم ترین گذرگاه های انتقال نفت در سال ۲۰۱۶ لقب گرفتند.
تنگه هرمز، گذرگاه استراتژیک جهانی است که قدرت‌های بزرگ اقتصادی از جمله اروپا ، آمریکا، ژاپن و چین از این تنگه ارتزاق می کنند.

تنگهٔ هرمز آبراهی است بین استان هرمزگان ایران و استان مسندم عمان که دریای عمان را به خلیج فارس می‌پیوندد. این گذرگاه یکی از راهبردی‌ترین مسیرهای بین‌المللی کشتیرانی در جهان به شمار می‌آید.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

معاون فنی و عمرانی شهردار کرج گفت: تا ماه آینده مناقصه پیمانکار مشخص و مسئله طرح روشنایی پل حصارک رفع می‌شود. به نقل از خبرگزاری مهر علی اصغر همتی در خصوص خاموشی پل چند سطحی شهدای حصارک اظهار کرد: وقتی معابر،...
سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: امیدوارم در لیگ قهرمانان آسیا قهرمان شویم و حالا حالاها خبر خوب داشته باشیم. به نقل از خبرگزاری مهر، مجید صدری قبل از اعزام کاروان تیم فوتبال پرسپولیس به کشور عربستان برای تقابل با الهلال در لیگ...

مطالب مرتبط با برچسب