چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   بین الملل  »   توانمندی بالای ایران در زمینه صادرات به کشور ترکمنستان
۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۹:۰۴

توانمندی بالای ایران در زمینه صادرات به کشور ترکمنستان

رحمت الله خرمالی در همایش کسب و کار و تجارت استان خراسان شمالی با کشور ترکمنستان در بجنورد اظهار داشت: خدمات فنی و مهندسی باید در جایگاه صادراتی قرار گیرد اما در این زمینه مشکل داریم.

وی به سفر رئیس جمهوری کشورمان به ترکمنستان در اوایل سال جاری اشاره کرد و گفت: یکی از مهم ترین دستاورد ها آزادی ۲۸۰ زندانی ایرانی در ترکمنستان بود که بنا به دلایل مختلف در آن کشور تحمل حبس می کردند.

وی با بیان اینکه در این دیدار بر گسترش روابط دوستانه بین دو کشور تاکید شد افزود: ۱۳ تفاهم نامه بین دو کشور بسته شد که باید هم اکنون از این فرصت برای برقراری ارتباط بیشتر تجاری استفاده کنیم.

رایزن اقتصادی ایران در ترکمنستان اظهار داشت: کشورمان در حوزه صادرات به ترکمنستان در رده چهارم قرار دارد که ترکیه، چین و روسیه از رقبا هستند این کشور ها نیز با کاهش صادرات مواجه هستند.

وی افزود: کشور ترکمنستان در نفت و گاز رده چهارم کشور جهان را دارد که هم اکنون برنامه توسعه برق، ساختمان سازی، دامپروری، صنایع تبدیلی غذایی، حمل و نقل و ارتباطات را در برنامه خود قرار داده است که ما باید از این فرصت استفاده کنیم.خرمالی با بیان اینکه ما نیز بایستی از چسبندگی حمل و نقلی و مزیت ترانزیتی بهره مند شویم افزود: باید هم اکنون از این مزیت ها بهره برداری کنیم.

رایزن اقتصادی ایران در ترکمنستان افزود: همچنین عشق آباد به دنبال توسعه ساختمان سازی است که علاوه بر تامین کالاهای مورد نیاز این حوزه از جمله اسکلت فلزی، سیمان، کاشی و سایر می توان دانش و مهندسی را نیز به آنان انتقال داد.وی بر فعالیت در حوزه بانک ها، ایجاد هتل، نیز تاکید کرد و افزود: در این زمنیه توانمندی بسیار در کشورمان وجود دارد.

رایزن اقتصادی ایران در ترکمنستان از تجار خواست تا در تمامی روابطتجاری با ترکمنستان در بورس این کشور ثبت کنند و افزود: توصیه ما فعالیت با یورو است.

مطالب مرتبط با موضوع بین الملل

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزیر کشور جمهوری چک شنبه گفت، ۱۸ دیپلمات روس به ظن ارتباط با سرویس‌های ویژه روسیه از این کشور اخراج خواهند شد. نخست‌وزیر جمهوری چک هم گفته است که علت این اقدام ظن دست داشتن افسران...
به نقل از ایرنا، رئیس جمهور لبنان طی سخنانی با اشاره به ضرورت استفاده از کارشناسان علوم دریایی در پرونده ترسیم مرزهایی دریایی میان لبنان و سرزمین های اشغالی، تأکید کرده که هر بحثی در مسئله مرزهای دریایی اعم از...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها