یکشنبه, ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   توجیه تخصصی انتقال آب خزر به سمنان و کویر مرکزی
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۴۳

پدر علم قنات ایران بیان کرد

توجیه تخصصی انتقال آب خزر به سمنان و کویر مرکزی

پدر علم قنات ایران با بیان توجیه تخصصی انتقال آب خزر به سمنان و کویر مرکزی افزود: انتقال آب از دریای خزر یا خلیج فارس به هر نقطه کشور، اگر برای مصارف کشاورزی باشد به صلاح نیست و کاملاً اشتباه است و هزینه کردن برای این منظور، یک فاجعه بیش نخواهد بود.

پروفسور بهنیا با تأکید بر اینکه انتقال آب از دریای خزر به سمنان برای مصارف شرب را تأیید می‌کنم، اضافه کرد: چون استان سمنان شدیداً با کمبود آب و بحران خشکسالی مواجه است و این بحران آینده این استان را تهدید می‌کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: استان سمنان ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های متفاوتی در بخش کشاورزی و صنعت در اختیار دارد، من پیشنهاد می‌کنم، برای انتقال آب دریای خزر، یک قرارداد منصفانه و دو طرف بُرد بین استان‌های بخش فلات مرکزی ایران و استان مازندران منعقد شود و هر دو طرف از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های طرفین استفاده کنند.

همچنین،دکتر ایرج حیدریان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان، سمنان را از استان‌های برتر کشور در اجرای طرح تعادل بخشی و احیاء منابع آب زیرزمینی معرفی کرد و گفت: تمام چاه‌های غیرمجاز در استان سمنان تعیین تکلیف شده است و در بخش نصب کنتور هوشمند نیز رتبه برتر کشوری را در اختیار دارد، ولی متأسفانه خشکسالی‌های پی در پی در ۱۵ سال اخیر، باعث شده است که استان سمنان با متوسط کسری مخزن سالانه ۱۵۰ میلیون متر مکعبی مواجه شود که انشاءالله با انجام اقدامات مناسب و تغذیه مصنوعی و تقویت آبخوان ها  این کسری جبران شود.

در ادامه پروفسور بهنیا تصریح کرد: طبق این قرارداد، استان مازندران در ازای در اختیار گذاشتن آب شیرین از سرشاخه های دریای خزر و همچنین آب دریای خزر به استان‌های فلات مرکزی، می‌تواند از ظرفیت ها و امکانات استان‌های طرف مقابل استفاده کند، به عنوان مثال استان سمنان در بخش کشاورزی و صنعت و معدن  ظرفیت‌های خاصی را می‌تواند در ازای دریافت آب در اختیار استان مازندران قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: مسوولین باید هر چه زودتر به فکر احیاء مناطقی مانند استان سمنان در کشور باشند که با بحران کمبود آب و خشکسالی مواجه هستند، زمانی می‌رسد که خیلی دیر شده است و خطرات زیادی مانند کاهش جمعیت و مهاجرت استان‌های دچار خشکسالی را تهدید خواهد کرد.

پایان خبر – فروغ السادات میرکمالی

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

دکتر حبیب‌الله مسعودی فرید  گفت:اورژانس اجتماعی از سوی سازمان بهزیستی به صورت مناقصه و پیمانکاری به بخش خصوصی واگذار می‌شود و برخی از کلینیک‌های خصوصی هر کسی نمی‌تواند این امتیاز را بگیرد زیرا یکی از طرح‌های به اصطلاح «تپل» بهزیستی...
به نقل از ایلنا،هرچند  فروش دستگاه و زمین کارخانه با ورود دادستانی متوقف شده اما شواهد نشان می دهد  مدیران نرگس تلاشی برای تولید ندارند و تمام هم وغم‌شان برای پرداخت حقوق و بیمه کارگران با فروش زمین ها و...

مطالب مرتبط با برچسب