جمعه, ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
»   فرهنگ و هنر  »   حاشیه های اختتامیه سی امین نمایشگاه کتاب تهران
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۰۲

حاشیه های اختتامیه سی امین نمایشگاه کتاب تهران

پایان نمایشگاه کتاب با محرومیت ۱۵۶ ناشر از حضور در نمایشگاه سال آینده و رونمایی از سند راهبردی آموزش زبان فارسی از جمله خبرهای حوزه کتاب در هفته گذشته بود.

 گروه فرهنگ: پس از یک هفته پرخبر، گزارش «یک هفته با کتاب» این هفته که روز پایانی سی امین نمایشگاه کتاب تهران، اولین روز آن بود، یک گزارش کم خبر است.

به نقل از مهر، در ادامه، گزارش مرور اخبار حوزه کتاب و نشر را در این هفته، می خوانیم:

پایان سی امین نمایشگاه کتاب تهران

اولین روز این هفته مصادف با پایان فعالیت سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بود. به این ترتیب، با اتمام ساعت فعالیت نمایشگاه در ساعت ۲۰ روز شنبه ۲۳ اردیبهشت، این رویداد فرهنگی به فعالیت خود در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب خاتمه داد.

در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران حدود ۳ هزار ناشر داخلی و خارجی در بخش های مختلف به عرضه نزدیک به ۴۰۰ هزار عنوان از تازه ترین آثار خود در ۳ سال اخیر اقدام کرده بودند.

مسئولان دوره سی ام این نمایشگاه در آخرین روز این رویداد، از ثبت رکورد ۱۲۰ میلیارد تومان خرید در ۱۱ روز فعالیت نمایشگاه خبر دادند.

برگزاری مراسم اختتامیه

مراسم اختتامیه نمایشگاه نیز عصر روز شنبه از ساعت ۱۶ با حضور سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد و رئیس نمایشگاه، مسئولان نمایشگاه و ناشران مختلف در بخش کمیته اطلاع رسانی و روابط عمومی نمایشگاه برگزار شد.

اعلام برگزیدگان نمایشگاه

از جمله بخش های برنامه اختتامیه نمایشگاه، معرفی برگزیدگان این دوره بود. به این ترتیب، غرفه های برتر نمایشگاه در بخش های ناشران عمومی تهران، ناشران عمومی شهرستانی، ناشران دانشگاهی، ناشران کودک و نوجوان، ناشران آموزشی و ناشران دیجیتال معرفی شده و مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

محرومیت ۱۵۶ ناشر از حضور در نمایشگاه کتاب ۹۷

از دیگر خبرهای روز آخر نمایشگاه، صحبت های همایون امیرزاده سخنگوی نمایشگاه درباره محرومیت ۱۵۶ ناشر از حضور در نمایشگاه سال بعد بود که در جمع خبرنگاران بیان شد.

به گفته امیرزاده از این تعداد تخلف، ۱۴۶ مورد  مربوط به ارائه و فروش کتاب های سایر ناشران بوده است. و این جای نگرانی دارد چون بیش از ۷۰ درصد از محتوای غرفه های این مراکز پخشی، کتابهای سایر ناشران بوده و لازم بود برخورد قاطع و جدی در این زمینه صورت گیرد.

اعلام مصوبات خرید از ناشران در نمایشگاه کتاب

این خبر پس از پایان نمایشگاه و روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت منتشر شد. به این ترتیب، هیات انتخاب و خرید کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای شرایط خرید کتاب از ناشران خصوصی شرکت کننده در سی‌اُمین نمایشگاه کتاب تهران را اعلام کرد.

طبق آیین‌نامه، مقرر است که از ناشران غرفه‌های ۲۰-۹ متر تا سقف ۷۰ درصد اجاره‌بها، ۴۰-۲۰ متر تا سقف ۶۰ درصد اجاره‌بها ، ۶۰-۴۰ متر تا سقف ۵۰ درصد اجاره‌بها، ۸۰-۶۰ متر تا سقف۴۰ درصد اجاره‌بها، ۱۰۰-۸۰ متر تا سقف  ۳۰ درصد اجاره‌بها و غرفه‌های بالای ۱۰۰ متر تا سقف ۲۰ درصد اجاره‌بها، کتاب خریداری شود.

رونمایی از سند راهبردی آموزش زبان فارسی

غلامعلی حدادعادل رئیس بنیاد سعدی همزمان با ۲۵ اردیبهشت روز زبان و ادبیات فارسی و آغاز پنجمین سال فعالیت بنیاد سعدی در نشست خبری به تشریح فعالیت های این بنیاد در سال گذشته پرداخت و از سند راهبردی آموزش زبان فارسی در این بنیاد رونمایی کرد.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع فرهنگ و هنر

به نقل از گاردین، اسپانیا حراج شدن یک تابلو نقاشی که احتمال دارد یکی از آثار «کاراواجو»،‌ نقاش مشهور رنسانس باشد را متوقف کرد. مطالعات دقیق‌تر بر روی این نقاشی که مسیح (ع) را درحالی که زخمی شده است به تصویر...
به نقل از ایرنا، سید مهدی طلایی مقدم روز یکشنبه به مناسبت ۲۰ فروردین ماه «روز هنر انقلاب اسلامی » در آیین تجلیل از ۵۵ هنرمند فعال شهرستان که با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در تالار شیخ محمدتقی بافقی برگزار...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها