یکشنبه, ۰۸ خرداد ۱۴۰۱
»   فرهنگ و هنر  »   حال خانه‌ ی «قوام‌السلطنه» خوب است
2 خرداد 1396 , ساعت 12:15

حال خانه‌ ی «قوام‌السلطنه» خوب است

اواخر پائیز دو سال پیش بود که مدیریت بنیاد سینمایی «فارابی»، مرمت خانه «قوام‌السلطنه» را آغاز کرد، بنائی تاریخی با کاربری فرهنگی که دست‌ کم از ۲۵ سال پیش توجه چندانی به آن نشده بود، بی‌توجهی که بخش اعظم آن را جداره‌ها و تاسیسات ساختمان تاریخی در زیرزمین شامل می‌شدند.

به اندازه‌ای که بیشترین درصد توجه‌ها براساس اسناد موجود، علاوه بر زمان ساخت در یک مقطع خاص رخ داده‌ است و پس از آن به مرور نم‌زدگی در طول دست‌کم ۳۰ سال گذشته تا امروز، پایه‌های این بنا را سست کرد چون عمده مشکلات این بنا در زیرزمین بود و نم کشیدن تاسیسات، رطوبت و پوسیدگی لوله‌های آن یکی از مهمترین مشکلات بود.

به نقل از ایسنا، امروز اما می‌توان گفت «حال خانه‌ی «قوام‌السلطنه» خوب است» ساختمان آجری و قدیمی که بیش از ۱۰۰ سال پیش برای یکی از صاحب منصبان دوره قاجار به نام «احمد قوام» ساخته شد و نخست مکان اقامت خانواده‌اش بود، بعدها به فرهنگسرای نوبهار تبدیل شد.

حتی سال ۱۳۳۲ به سفارت مصر فروخته شد و هفت سال بعد بانک بازرگانی ایران آن را خرید تا سال ۱۳۵۴ که توسط فرح خریداری شد و یکی دو سال بعد، مجموعه فرهنگی نوبهار در این مکان افتتاح شد و سال ۵۶ موزه آبگینه نیز به این مجموعه اضافه شد.

در سال‌های بعد آسیب‌های زیادی به دلیل شرایط روز جامعه به این بنای تاریخی وارد شد و حتی به جای این که کلاس‌های و برنامه‌های هنری، تئاتر و نمایش فیلم در آن برگزار شود، وزارت ارشاد آن را در اختیار یک ستاد گذاشت و پس از چند سال در اختیار بنیاد سینمایی فارابی قرار گرفت.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع فرهنگ و هنر

در مجموع ۲۱۹ اثر در حراجی پیش رو کریستیز به مزایده گذاشته خواهد شد و انتظار می‌رود ارزش کلی آثار فروخته شده بین ۹۰۴,۶۰۰ تا ۱.۴ میلیون دلار برسد. در ۲۴ سپتامبر ۱۶۸ عکس از مجموعه عکس‌های «جنگ داخلی» این موزه...
شاید تا به حال نام جاده «اسالم به خلخال» را شنیده باشید و وصف زیبایی آن به گوش تان خورده باشد اما این تنها مسیر رویایی میان دو استان اردبیل و گیلان نیست و جاده «پونل به خلخال» هم از...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها