شنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
»   سیاسی  »   حضور نامزدان مختلف در انتخابات پنجم شوراهای شهر و روستا
6 فروردین 1396 , ساعت 20:03

حضور نامزدان مختلف در انتخابات پنجم شوراهای شهر و روستا

 سخنگوی وزارت کشور با اشاره به اینکه تا ساعت ۱۲، ۲۰۵ هزار و ۲۰۴ نفر در سراسر کشور برای انتخابات شوراهای شهر و روستا ثبت‌نام قطعی کردند،‌ افزود: تا پایان روز گذشته آمار داوطلبین ثبت‌نام‌کننده در انتخابات شوراهای شهر و روستا نسبت به زمان مشابه در دوره گذشته این انتخابات حدود ۱.۸ برابر افزایش داشته است.

به نقل از ایسنا، سید سلمان سامانی ضمن حضور در فرمانداری تهران و بازدید از روند ثبت‌نام داوطلبین پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش در جمع خبرنگاران گفت: کلیدواژه انتخابات در این دوره رعایت مُر قانون است. ویژگی‌هایی مشخص شده تا در مسیر برگزاری انتخابات سالم بتوانیم قوانین انتخابات را به بهترین شکل اجرایی کنیم، بی‌تردید وزارت کشور التزام عملی به رعایت مُر قانون را در دستور کار دارد.

وی خطاب به داوطلبین شرکت در پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا در سراسر کشور گفت: از نامزدها درخواست داریم، قوانین و مقررات انتخابات را با دقت مطالعه کنند و نسبت به رعایت قانون به ویژه در شیوه تبلیغات، مدت و شرایط تبلیغات با رعایت مستندات قانونی به برگزاری هر چه بهتر انتخابات کمک کند.

سخنگوی وزارت کشور ادامه داد: اشراف مجریان و نامزدها به قوانین انتخابات از الزامات برگزاری انتخابات است، در همین راستا از سال گذشته آموزش مجریان انتخابات آغاز و با برگزاری آزمون، تسلط آنها به قوانین و مقررات را احراز کردیم. امیدواریم نامزدها نیز با مطالعه قوانین و حقوق خود نقش موثری در انتخابات ایفا کنند.

سامانی با تاکید بر اینکه امروز ثبت‌نام داوطلبین پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا در کشور به پایان می‌رسد، افزود: تا ساعت ۱۲ امروز ۲۰۵ هزار و ۲۰۴ نفر در انتخابات شرکت کردند که نشان می‌دهد مشارکت ملت ایران چه به عنوان انتخاب‌شونده و چه به عنوان انتخاب‌کننده در این دوره انشاءالله رشد قابل توجهی خواهد داشت. در همین راستا دعوت می‌کنم از همه صاحب‌نظران، فعالان اجتماعی و فرهنگی، متخصصان و همه کسانی که حضور خود را برای عمران و آبادانی شهرها و روستاهای کشور موثر می‌دانند در فرصت باقی‌مانده تا پایان امروز با مراجعه به فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها فرصت انتخاب شدن خود را فراهم کنند.

وی در تشریح روند بررسی صلاحیت داوطلبین انتخابات شوراها گفت: در منشور حقوق شهروندی در ماده ۱۷ تصمیمات و اقدامات مقامات و هیات‌های اجرایی و نظارت در مورد نامزدها تصریح کرده است که باید روند تصمیمات و اقدامات شفاف و قانون‌مند باشد. همچنین در ماده ۴۹ قانون انتخابات ویژگی‌هایی پیش‌بینی شده که هیات‌های اجرایی باید براساس آن اقدام کنند. یکی از این موارد این است که رسیدگی‌ها به صلاحیت‌ها باید محرمانه باشد. لذا افشای اطلاعاتی که در مسیر رسیدگی به صلاحیت‌ها در اختیار افراد قرار می‌گیرد ممنوع است.

سخنگوی وزارت کشور به مواد ۲۶ تا ۳۰ قانون انتخابات اشاره کرد و افزود: در این مواد شرایطی پیش‌بینی شده که هیات‌های اجرایی باید شاخص‌ها و ویژگی‌های تعیین‌شده را مورد بررسی قرار دهند. همچنین باید از مراجع چهار گانه اطلاعات، دادگستری کل، نیروی انتظامی و ثبت احوال برابر قانون استعلام شود و آنها نیز ظرف مدت ۱۰ روز پاسخ به استعلام‌ها را اعلام کنند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از دستگاه‌های اجرایی قدردانی کرد و افزود: امیدواریم آنچه که در قانون تعیین شده است که  همه دستگاه‌ها باید امکانات و پرسنل خود را برای برگزاری انتخابات در اختیار وزارت کشور قرار دهند تا پایان انتخابات همکاری این دستگاه‌های اجرایی ادامه داشته باشد.

سامانی درخصوص شرط سکونت افراد در حوزه انتخابیه‌ای که ثبت‌نام می‌کنند، تصریح کرد: برای نامزدی در انتخابات شوراهای شهر و روستا سکونت در محل شرط نیست و در هر محلی که افراد علاقه‌مند هستند می‌توانند در حوزه انتخابیه مورد علاقه خود ثبت‌نام کنند اما در صورت کسب رای و عضویت در شورا در همان محلی که از مردم رای گرفتند باید برای چهار سال ساکن باشند.

وی درخصوص تمدید زمان انتخابات نیز تاکید کرد: برای ثبت‌نام نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا یک هفته تعیین شده و تمدیدی درخصوص تعداد این روزها نخواهیم داشت.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع سیاسی

بانک مرکزی امروز (چهارشنبه، ۱۹ آبان‌ماه) نرخ رسمی ۴۶ ارز عمده و اصلی را اعلام کرد که براین اساس نرخ ۲۰ ارز از جمله یورو کاهش و قیمت ۱۶ ارز افزایش یافت. همچنین نرخ ۱۰ ارز ثابت ماند. به نقل از...
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ایران و پاکستان می‌توانند علاوه بر مبادلات تجاری، سرمایه‌گذاری مشترک نیز انجام دهند که لبنیات و لوازم‌خانگی در اولویت قرار دارد. به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سید رضا فاطمی‌امین» امروز (شنبه) در خاتمه نهمین...

مطالب مرتبط با برچسب

رئیس هیات نظارت شورای شهرستان تهران با صدور بیانیه ای صحت انتخابات شورای شهر تهران را تایید کرد. به نقل از مهر، محمدرضا بادامچی رئیس هیات نظارت شورای شهرستان تهران با صدور بیانیه ای صحت انتخابات شورای شهر تهران را تایید...
عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی از برگزاری نشست ۶۰۰ نفره جبهه مردمی در روز پنجشنبه خبر داد. به نقل از مهر، لطف‌الله فروزنده عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی پس از برگزاری پانزدهمین نشست جمنا به...

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها