شنبه, ۰۱ آبان ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   خانه‌های تاریخی کرمان باید به مزایده گذاشته شوند
۲۲ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۲۲:۳۲

خانه‌های تاریخی کرمان باید به مزایده گذاشته شوند

معاون میراث فرهنگی استان کرمان با بیان اینکه مزایده‌های قبلی برای واگذاری عمارت شترگلو باطل است، اعلام کرد: برخی از خانه‌های تاریخی کرمان که در اختیار صندوق احیا هستند باید به مزایده گذاشته شوند.

حمید روحی  گفت: دولت برای تسهیل‌گری در امر واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها را راه اندازی کرده است تا از طریق این صندوق پروژه‌ها به شکل طولانی در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد غیر از این نهادهای دولتی می‌توانند براساس ماده ۲۷ قانون اساسی کشور بناهای در اختیار خود را به مدت یک سال به بخش خصوصی واگذار کنند به تازگی نیز آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه بخش نامه‌ای نوشته مبنی‌بر اینکه پروژه‌های نیمه تمام دولت را می‌توان با مدت زمان طولانی به بخش خصوصی واگذار کرد. این بخش نامه قبلا نبود و نمی‌توانستیم پروژه‌ها و خانه‌ها را به مدت طولانی به بخش خصوصی واگذار کنیم مگر از طریق صندوق احیا.

وی افزود: الان برخی از خانه‌های تاریخی کرمان از جمله عمارت شترگلو، خانه امینیان و… در اختیار صندوق احیا هستند که باید به مزایده گذاشته شوند به تازگی نیز برای عمارت شترگلو مزایده‌ای برگزار شد اما چون اشتباهی در محاسبات قیمت اجاره ملک رخ داده بود این مزایده مجددا در حال بررسی است تا بتواند واگذار شود.

معاون میراث فرهنگی کرمان بیان کرد: در موارد بررسی شد معلوم شد در عرصه این خانه دو پلاک و خانه تاریخی وجود دارد که به صندوق احیا واگذار نشده‌اند. سرمایه‌گذار به اشتباه تصور کرده که این عمارت همراه با خانه‌های جانبی‌اش واگذار می‌شود و برای همان نیز سرمایه پیش بینی کرده بود درصورتی که آن دو خانه در دستور کار نبوده است.

روحی افزود: عمارت شترگلو اکنون می‌تواند از طریق صندوق احیا و خانه‌های اطرافش از طریق اداره کل استان کرمان واگذار شود اما اگر قرار باشد که هر دو را با هم واگذار کنیم باید براساس بخش‌نامه آقای نوبخت «گزارش تصمیم» گرفته شود. یعنی اینکه تصمیم‌گیری کنند که چطور این واگذاری صورت گیرد و آیا این واگذاری برای اداره کل میراث فرهنگی کرمان، صندوق احیا و سرمایه گذار مرقون به صرفه است یا نه.

روحی ادامه داد: اگر سرمایه‌گذاری در مزایده عمارت شرکت کند و صندوق احیا براساس وظایفش این عمارت را به بخش خصوصی بدهد و ما هم همزمان با آن، این دو خانه را به همان بخش خصوصی براساس بخش نامه به مدت طولانی واگذار کنیم، نیازی به مصوبه نخواهیم داشت. در هر حال مزایده‌های قبلی برای واگذاری عمارت شترگلو باطل است و باید دوباره مزایده جدید انجام شود.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

علیرضا نادعلی گفت:امروز نیاز داریم با کار و خدمت و اقدامات مؤثر، هم رضایت را در شهروندان تهرانی ایجاد نماییم و هم با طراحی های درست و به جا به ایجاد حس رضایت‌مندی در آنها مبادرت بورزیم. اینک در آغاز یک...
طبق بخشنامه‌ اجرایی تامین منابع مالی دولت از طریق فروش اموال و املاک مازاد، دستگاه‌های اجرایی یک ماه مهلت دارند فهرست آن را در اختیار وزارت اقتصاد قرار دهند و اگر دستگاهی همکاری نکرد به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت معرفی...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها