شنبه, ۰۲ بهمن ۱۴۰۰
»   امور زیربنایی  »   خرید تجهیزات مورد نیاز پمپاژهای منطقه امامزاده جعفر گچساران در مرحله مناقصه
۲۳ دی ۱۴۰۰ , ساعت ۲۲:۵۱

خرید تجهیزات مورد نیاز پمپاژهای منطقه امامزاده جعفر گچساران در مرحله مناقصه

رئیس اداره امور آب گچساران گفت: ۲۵میلیارد ریال اعتبار از محل منابع مالی تعمیر شبکه های آبیاری برای خرید تجهیزات مورد نیاز پمپاژهای منطقه امامزاده جعفر اختصاص یافته است و هم اکنون این طرح در مرحله مناقصه برای اجراست. سید معصوم افضلی تاکید کرد: همچنین ۲۵ میلیارد ریال اعتبار دیگر برای انجام عملیات اجرایی نصب این تجهیزات پیش بینی شده است.

ضعف زیرساخت های عمرانی، خرابی پمپاژهای چاه های کشاورزی ، کمبود زمین برای احداث مسکن در شهرک مهاجران، سرریز آب از سازه تغذیه مصنوعی ناصرآباد و ناپایداری آب آشامیدنی برخی مناطق از مهمترین مشکلاتی است که اهالی روستاهای دهستان امامزاده جعفر در گچساران با آنها روبرو هستند.

اهالی روستاهای دهستان امامزاده جعفر گچساران همواره از این مشکلات شاکی بودند که همین مساله زمینه ساز بازدید مسوولان شهرستان از این روستاها شد تا مشکلات و راهکارهای رفع دغدغه های اهالی این مناطق مورد بررسی قرار گیرد.

اهالی روستاهای دهستان امامزاده جعفر که بیش از ۱۲هزار نفر جمعیت دارند اعتقاد دارند که روستاهای این  دهستان به دلیل قرار گرفتن در جاده گچساران به شیراز، اجرای طرح انتقال آب کشاورزی از رودخانه زهره به سه هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی این منطقه و وجود بقعه متبرکه امامزاده جعفر (ع) قابلیت های زیادی برای اشتغال در حوزه های کشاورزی و گردشگری و تحقق مهاجرت معکوس دارد که نیازمند تکمیل  زیرساخت هاست.

کشاورزان در انتظار تعمیر پمپاژهای کشاورزی

اهالی روستای امامزاده جعفر که نخستین  مقصد مسوولان این شهرستان بودند تعمیر پمپاژهای چاه های کشاورزی را مهمترین درخواست خود از مسوولان عنوان کردند و با اشاره به اینکه کشاورزی اصلی ترین منبع درآمد آنان است از مسوولان خواستند تا نسبت به تعمیر این پمپاژها اقدام شود.

این کشاورزان با بیان  اینکه از ۱۲ پمپاژ چاه های کشاورزی امامزاده جعفر تنها ۲ پمپ آن در حال فعالیت است گفتند که این مشکل باعث کمبود آب برای درختان آنان و کشت نشدن محصولات زراعی در تابستان و پاییز امسال شده است.

تلاش برای راه اندازی پمپاژها

رئیس اداره امور آب گچساران گفت: ۲۵میلیارد ریال اعتبار از محل منابع مالی تعمیر شبکه های آبیاری برای خرید تجهیزات مورد نیاز پمپاژهای منطقه امامزاده جعفر اختصاص یافته است و هم اکنون این طرح در مرحله مناقصه برای اجراست.

سید معصوم افضلی تاکید کرد: همچنین ۲۵ میلیارد ریال اعتبار دیگر برای انجام عملیات اجرایی نصب این تجهیزات پیش بینی شده است.

وی ابراز امیدواری کرد: پس انجام عملیات تعمیر در کشت بعدی امکان استفاده از آب پایدار برای زمین های آبی دشت امامزاده جعفر فراهم شود.

طرح انتقال آب به سه هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی دشت امامزاده جعفر از توابع شهرستان گچساران سال ۱۳۹۵ افتتاح شد و در این طرح ۴۵کیلومتر خط انتقال اصلی و حدود هفت کیلومتر خط لوله فرعی اجرا شده است.

اجرای مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی بتنی، ۱۲ الکترو پمپاژ و سد انحراف به طول ۱۱۰ متر و ارتفاع پنج و نیم متر از مشخصات این طرح است.

داستان موافقان و مخالفان واگذاری زمین های مسکونی

اهالی روستای شهرک مهاجرین با اشاره به وجود ۴۰ قطعه زمین ۲۰۰ متری که در تملک بنیاد مسکن گچساران  است خواستار واگذاری این زمین ها برای احداث واحدهای مسکونی شدند.

آنان با بیان به اینکه تامین زمین برای احداث مسکن مهمترین  دغدغه آنان است از مسوولان خواستند برای تحقق این مهم چاره اندیشی کنند.

روان بخش، دیهیم،فرماندار گچساران در این بازدید گفت: به دلیل دیدگاه های کارشناسی مبنی بر اینکه  ساخت  خانه در زمین های مذکور باعث خسارت در هنگام سیل می شود واگذاری این زمین ها نیازمند بررسی های کارشناسی دقیق است.  

ناپایداری آب روستای نارک

اهالی روستای نارک نیز ناپایداری آب آشامیدنی را مهمترین مشکل خود عنوان کردند و با اشاره به اینکه آب ابتدایی ترین نیاز زندگی و سلامت آنان است و روزانه چند ساعت این مایع حیات بخش در خانه آنان قطع می شود خواستار رفع این مشکل شدند.

رییس اداره آب و فاضلاب گچساران در واکنش به این مطالبات گفت: طرح پایداری آب پنج روستای دهستان امامزاده جعفر در این شهرستان به زودی اجرا می شود.

امید صالحی افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته عملیات اجرایی این طرح به زودی آغاز می شود و اهالی این روستاها از مزایای آن  بهره مند می شوند.

دردسرهای سرریز آب سازه تغذیه مصنوعی ناصر آباد 

طرح تغذیه مصنوعی  بر روی آبراهه فصلی ناصر آباد احداث شده تا به تقویت سفره های زیرزمینی ،پیشگیری از خسارت های سیل،کنترل رسوب و تقویت سفره های زیرزمینی کمک کند اما سرریز آب این سازه و سرازیر شدن آب به داخل جاده که باعث حادثه برای خودروها می شود از گلایه های اهالی دهستان امامزاده جعفر بود.

رییس اداره حمل و نقل جاده ای گچساران گفت: رفع این مشکل  نیازمند احداث دیوار حائل و نصب گاردریل است.

یعقوب عوض زاده افزود: در صورت تامین اعتبار این طرح در کمترین زمان ممکن اجرا می شود.

تلاش برای رفع مشکلات اهالی دهستان امامزاده جعفر

نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: رفع مشکلات اهالی روستاهای امامزاده جعفر به صورت کوتاه مدت،میان مدت و دراز مدت با توجه به ماهیت آنان در دستور کار مسوولان است.

سید ناصر حسینی پور اضافه کرد: پیگیری های لازم برای رفع نگرانی های موجود و کاهش دغدغه های  اهالی این روستاها در سطوح استانی و ملی انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بازدیدهای میدانی راهکاری برای فاصله گیری از پشت میز نشینی مسوولان است تاکید کرد: این آیین ها به صورت منظم در برنامه مسوولان است.

حسینی پور ابراز امیدواری کرد: این بازدیدها بتواند گامی گره گشا برای کاهش مشکلات مردم باشد.

شهرستان ۱۲۵ هزار نفری گچساران با ۳۰ هزار نفر جمعیت روستایی، یک بخش، چهار دهستان و بیش از ۹۰ روستا و آبادی دارای سکنه در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

مطالب مرتبط با موضوع امور زیربنایی

قطعه‌ سازان کشور به‌عنوان بنگاه‌ های خصوصی فعال در این حوزه، طی دو تحریم بین‌ المللی، با وجود تمام مشکلاتی که بر سر راه تامین مواد اولیه و به موازات آن مبادلات پولی وجود داشت، تا به امروز خطوط تولیدی...
بحث عرضه املاک در بورس‌ کالا مجددا بر سر زبان‌ ها افتاده است؛ تا جایی که آخرین‌ بار شهردار تهران از عرضه املاک شهرداری در این بازار خبر داد. این در حالی بود که روزهای گذشته نیز برخی از مسوولان...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها