شنبه, ۰۲ بهمن ۱۴۰۰
»   امور زیربنایی  »   خرید سهام شرکت دوو کره از طریق مزایده عمومی توسط یک شرکت ایرانی
۲۴ دی ۱۴۰۰ , ساعت ۰:۰۳

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی

خرید سهام شرکت دوو کره از طریق مزایده عمومی توسط یک شرکت ایرانی

آقای حمیدرضا غزنوی گفت: گروه انتخاب در سال ۱۳۸۹ برای آنکه بتواند هم از بخش های تحقیق و توسعه و دانش فنی نشان‌های تجاری بین المللی استفاده کند و هم به بازارهای بین المللی دست یابد و از طریق این بازارها محصولات تولیدی ایران در بخش لوازم خانگی را عرضه کند در یک مزایده بین المللی حضور یافت و شرکت دوو کره جنوبی را که سهام آن در اختیار شرکت کمکو بود خریداری کرد.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ماجرای غرامت کره جنوبی به تولیدکننده لوازم خانگی ایرانی را تشریح کرد. آقای حمیدرضا غزنوی گفت: گروه انتخاب در سال ۱۳۸۹ برای آنکه بتواند هم از بخش های تحقیق و توسعه و دانش فنی نشان‌های تجاری بین المللی استفاده کند و هم به بازارهای بین المللی دست یابد و از طریق این بازارها محصولات تولیدی ایران در بخش لوازم خانگی را عرضه کند در یک مزایده بین المللی حضور یافت و شرکت دوو کره جنوبی را که سهام آن در اختیار شرکت کمکو بود خریداری کرد.

وی افزود: در این مزایده شرکت های بزرگی مانند الکترولوکس و مورگان استنلی آمریکا هم حضور داشتند اما این گروه ایرانی با حضور این رقبا توانست برنده این مزایده شود.

غزنوی با بیان اینکه پس از اعمال تحریم های آمریکا کره جنوبی گروه انتخاب را از ادامه این قرارداد محروم کرد افزود: مبلغ این قرارداد حدود ۵۰۰ میلیون دلار بود که گروه انتخاب حدود ۷۰ میلیون دلار آن را به صورت پیش پرداخت واریز کرد. با این شرایط قرارداد خرید کل شرکت دوو الکترونیک از طرف کره جنوبی لغو، اما در قراردادی جداگانه استفاده از برند دوو برای گروه انتخاب حفظ شد و این قرارداد تاکنون پابرجاست. وی اضافه کرد: در ادامه گروه انتخاب تلاش کرد تا مبلغ پیش پرداخت را بازگرداند اما کره جنوبی این مبلغ را مصادره کرد. به همین علت گروه انتخاب بارها از طریق رئیس جمهور، مجلس، وزارت امور خارجه و وزارت صمت وقت موضوع را پیگیری کرد که این پیگیری‌ها بی نتیجه ماند.

معاون ارتباطات و بین‌الملل این تولیدکننده لوازم خانگی ایرانی گفت: در نهایت گروه ما تنها راه برای احقاق حقوق خود را طرح شکایت از دولت کره جنوبی در دیوان بین المللی داوری برگزید و پس از چندین بار حضور در دیوان بین المللی، با وجود اینکه کره جنوبی حدود ۲۰ نفر وکیل آمریکایی را به خدمت گرفته بود، دیوان به نفع گروه انتخاب رای صادر کرد. با این حال کره جنوبی برای ابطال رای دیوان اقدام و از طریق دادگاه لندن انگلیس شکایت خود را پیگیری کرد اما این دادگاه نیز به نفع گروه انتخاب رای داد.

غزنوی افزود: حتی در رای دادگاه انگلیس تاکید شد کره جنوبی دیگر حق اعتراض در هیچ دادگاهی را ندارد و باید خسارت هم پرداخت کند. این دادگاه انگلیسی نه تنها رای پیشین دیوان بین المللی را باطل نکرد بلکه مجدد به رای دیوان صحه گذاشت و تاکید کرد بازپرداخت پول و غرامت گروه انتخاب به هر میزان که از طرف کره جنوبی تاخیر داشته باشد باید انجام شود.

وی گفت: کره جنوبی تا دیروز به بهانه اینکه آمریکایی ها اجازه پرداخت این پول را نمی دهند از پرداخت امتناع می کرد به همین علت گروه انتخاب در اقدامی دیگر برای رسیدن به پول خود برای توقیف اموال کره جنوبی در سایر کشورها از طریق دادگاه لندن و پاریس اقدام کرد که بر اساس این گزارش آخرین دادگاه توقیف اموال دولت کره جنوبی هفته آینده برگزار خواهد شد.

گفتنی است وزارت خارجه کره جنوبی امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که مجوز لازم برای پرداخت غرامت به پرونده سرمایه گذار ایرانی را از آمریکا دریافت کرده است.

در این بین گروه صنعتی لوازم خانگی ایرانی نیز در واکنش به بیانیه وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد: دولت کره جنوبی هنوز هیچ مطلبی را به صورت رسمی به وکلای این شرکت اعلام نکرده است و از مفاد مجوز خزانه داری آمریکا اطلاعی ندارد.

مطالب مرتبط با موضوع امور زیربنایی

قطعه‌ سازان کشور به‌عنوان بنگاه‌ های خصوصی فعال در این حوزه، طی دو تحریم بین‌ المللی، با وجود تمام مشکلاتی که بر سر راه تامین مواد اولیه و به موازات آن مبادلات پولی وجود داشت، تا به امروز خطوط تولیدی...
بحث عرضه املاک در بورس‌ کالا مجددا بر سر زبان‌ ها افتاده است؛ تا جایی که آخرین‌ بار شهردار تهران از عرضه املاک شهرداری در این بازار خبر داد. این در حالی بود که روزهای گذشته نیز برخی از مسوولان...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها