پنجشنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   خرید ملک با نیت اجاره داری مقرون به صرفه نیست
۲۴ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۴:۱۹

خرید ملک با نیت اجاره داری مقرون به صرفه نیست

با وجودی که معاملات در بخش خرید و فروش واحدهای مسکونی شهر تهران مقداری رونق گرفته، تعداد مستاجران رو به افزایش است. هم اکنون در کل کشور ۳۴ درصد مستاجر وجود دارد که نسبت به سال ۱۳۹۰ رشدی معادل ۳۷ درصد را نشان می‌دهد. این آمار حاکی از فشار بر بازار اجاره است. برآوردهای میدانی نیز رشد ۱۰ تا ۱۲ درصدی اجاره بها را تایید می‌کند. هرچند رئیس اتحادیه مشاوران املاک می گوید اجاره بها در کلانشهرها بین ۷ تا ۱۰ درصد رشد داشته، اما موجران همواره نرخ سود بانکی را مبنای افزایش اجاره قرار می‌دهند که این نرخ هم اکنون بین ۲۲ تا ۲۴ درصد است و لذا خرید ملک با نیت اجاره داری در حال حاضر به صرفه نیست.

اجاره‌داری مسکن به نسبت سایر بازارهای مالی سودآور نیست. برای اجاره‌داری دو نوع بازدهی مطرح است؛ یکی افزایش قیمت مسکن و دیگری اجاره مسکن. با توجه به گزارش مرکز آمار ایران که رشد متوسط قیمت مسکن در ۲۰ سال اخیر را حدود ۲۲ درصد و رشد متوسط تورم عمومی را حدود ۱۹ درصد اعلام می‌کند، با احتساب سه درصد افزایش قیمت مسکن نسبت به تورم، اجاره‌داران باید روی اجاره دریافتی سالانه به عنوان سود سرمایه‌گذاری حساب باز کنند که با توجه به بازدهی حدود شش‌درصدی این بازار (نسبت اجاره سالانه به قیمت مسکن)، سودآوری واقعی سالانه حدود ۹ درصد جذابیتی برای سرمایه‌گذاری ایجاد نمی‌کند.

در اجاره‌داری سنتی اگر نگاه سرمایه‌گذار به افزایش قیمت سالانه مسکن است، اجاره‌داری حرفه‌ای در یک بستر اقتصادی با رشد مناسب و نرخ تورم کنترل‌شده اتفاق می‌افتد. در اجاره‌داری حرفه‌ای انتظار این است که سود حاصل از اجاره دریافتی سالانه در رقابت با سایر بخش‌های اقتصادی باشد.

عباس زینعلی ـ کارشناس اقتصاد مسکن ـ می‌گوید: شرایط موجود نشان می‌دهد حداقل یکسال زمان لازم است تا بخش مسکن از رکود خارج شود. تا زمانی که تاثیر مالیات، تسهیلات، عوارض، تورم، شرایط بازارهای رقیب، اقتصاد کلان و سایر عوامل موثر در بخش مسکن به طور کامل مشخص نشود نمی‌توان منتظر اقدامات جدید بود. جهش قیمت قطعا نخواهیم داشت. اما افزایش بر اساس عواملی همچون میزان دستمزد، مصالح، خدمات، عوارض صدور پروانه و غیره بر روی قیمت مسکن اثر می گذارد که این عوامل می‌تواند تا ۲۰ درصد قیمت مسکن را بالا ببرد.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

معاون فنی و عمرانی شهردار کرج گفت: تا ماه آینده مناقصه پیمانکار مشخص و مسئله طرح روشنایی پل حصارک رفع می‌شود. به نقل از خبرگزاری مهر علی اصغر همتی در خصوص خاموشی پل چند سطحی شهدای حصارک اظهار کرد: وقتی معابر،...
سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: امیدوارم در لیگ قهرمانان آسیا قهرمان شویم و حالا حالاها خبر خوب داشته باشیم. به نقل از خبرگزاری مهر، مجید صدری قبل از اعزام کاروان تیم فوتبال پرسپولیس به کشور عربستان برای تقابل با الهلال در لیگ...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها