سه شنبه, ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   دخانیات هر ساله موجب مرگ ۷ میلیون نفر در جهان می شود
۱۰ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۸:۴۵

دخانیات هر ساله موجب مرگ ۷ میلیون نفر در جهان می شود

طبق اعلام محققان، کشیدن سیگار و سایر محصولات دخانی هر سال موجب مرگ بیش از ۷ میلیون نفر در جهان می شود و همچنین تاثیر زیست محیطی وحشتناکی نیز به همراه دارد.

به نقل از مهر، طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، ته سیگار و سایر زباله های ناشی از تنباکو، بزرگ ترین منبع زباله ایجادشده توسط انسان در جهان هستند.

طبق اعلام آژانس سازمان ملل، باید اقدامات سختگیرانه تر و شدیدتری برای مهار مصرف تنباکو، ترغیب کشورها به ممنوعیت استعمال سیگار در محیط کار و فضاهای بسته، غیرقانونی اعلام کردن بازاریابی محصولات تنباکو و افزایش قیمت سیگار صورت گیرد.

مارگارت چان، رئیس سازمان بهداشت جهانی، در این باره می گوید: «تنباکو زندگی همه ما را تهدید می کند. تنباکو موجب تشدید فقر، کاهش بهره وری اقتصادی و آلودگی فضاهای بسته می شود و بر انتخاب مواد غذایی نامناسب هم تاثیر می گذارد.»

طبق گزارش منتشرشده، مرگ سالانه هفت میلیون نفر به دلیل مصرف محصولات دخانی از ۴ میلیون نفر در قرن گذشته جهشی قابل توجه داشته و تنباکو را تبدیل به بزرگ ترین علت مرگ قابل پیشگیری در جهان کرده است.

همچنین پیش بینی می شود شمار مرگ و میرها افزایش یابد و طبق اعلام این سازمان «تا سال ۲۰۳۰، بیش از ۸۰ درصد مرگ ها در کشورهای در حال توسعه که هدف روزافزون کمپانی های دخانیات هستند خواهد بود.»

همچنین طبق گزارش سارمان بهداشت جهانی، علاوه بر تاثیر مخرب زیست محیطی ته سیگارها، مزارع کشت تنباکو علت اصلی جنگل زدایی در چندین کشور هم هستند.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

به نقل از ایرنا، دبیرخانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اعلام کرد که شیوه نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات شهرداریها و شوراهای شهر و روستا و شیوه نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات قراردادها با...
علی کارگر گفت: روز گذشته شایان پویا به عنوان رئیس هیات مدیره و صمد آرمان به عنوان عضو جدید هیات منصوب شدند و تیم شهرداری تا پایان مسابقات لیگ دسته اول، مشکل مالی ندارد. وی اظهار کرد: جلسات متعددی برای جذب...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها