سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   دخانیات هر ساله موجب مرگ ۷ میلیون نفر در جهان می شود
۱۰ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۸:۴۵

دخانیات هر ساله موجب مرگ ۷ میلیون نفر در جهان می شود

طبق اعلام محققان، کشیدن سیگار و سایر محصولات دخانی هر سال موجب مرگ بیش از ۷ میلیون نفر در جهان می شود و همچنین تاثیر زیست محیطی وحشتناکی نیز به همراه دارد.

به نقل از مهر، طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، ته سیگار و سایر زباله های ناشی از تنباکو، بزرگ ترین منبع زباله ایجادشده توسط انسان در جهان هستند.

طبق اعلام آژانس سازمان ملل، باید اقدامات سختگیرانه تر و شدیدتری برای مهار مصرف تنباکو، ترغیب کشورها به ممنوعیت استعمال سیگار در محیط کار و فضاهای بسته، غیرقانونی اعلام کردن بازاریابی محصولات تنباکو و افزایش قیمت سیگار صورت گیرد.

مارگارت چان، رئیس سازمان بهداشت جهانی، در این باره می گوید: «تنباکو زندگی همه ما را تهدید می کند. تنباکو موجب تشدید فقر، کاهش بهره وری اقتصادی و آلودگی فضاهای بسته می شود و بر انتخاب مواد غذایی نامناسب هم تاثیر می گذارد.»

طبق گزارش منتشرشده، مرگ سالانه هفت میلیون نفر به دلیل مصرف محصولات دخانی از ۴ میلیون نفر در قرن گذشته جهشی قابل توجه داشته و تنباکو را تبدیل به بزرگ ترین علت مرگ قابل پیشگیری در جهان کرده است.

همچنین پیش بینی می شود شمار مرگ و میرها افزایش یابد و طبق اعلام این سازمان «تا سال ۲۰۳۰، بیش از ۸۰ درصد مرگ ها در کشورهای در حال توسعه که هدف روزافزون کمپانی های دخانیات هستند خواهد بود.»

همچنین طبق گزارش سارمان بهداشت جهانی، علاوه بر تاثیر مخرب زیست محیطی ته سیگارها، مزارع کشت تنباکو علت اصلی جنگل زدایی در چندین کشور هم هستند.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

پیروز کرمی گفت:سرانه دانش آموزی در مدارس  کهگیلویه و بویراحمد ۸.۲ درصد بوده که نسبت به متوسط کشور که تقریبا ۵.۲ می باشد سرانه آموزشی نسبتا خوبی را در استان داریم.  در سال گذشته ۱۷۴ کلاس درس توسط سازمان نوسازی مدارس کهگیلویه...
دکتر پیمان صابریان گفت:پیشرفت های خوب و قابل توجهی را به نظر امکانات نرم افزاری و سخت افزاری داشتیم و دکتر کولیوند زحمات زیادی داشتند.  هدفمان این است که بتوانیم خدمات و امکانات با کیفیتی به مردم ارائه کنیم.  با تامین بودجه،...

مطالب مرتبط با برچسب