سه شنبه, ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
»   اقتصادی  »   دستاوردهای اقتصادی برجام در یک سال گذشته
28 دی 1395 , ساعت 11:14

دستاوردهای اقتصادی برجام در یک سال گذشته

محمد مهدی رئیس زاده، مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران به بیان دستاوردهای اقتصادی برجام در یک سال گذشته پرداخت و عنوان کرد که تاثیر برجام در شاخص‌های اقتصاد کلان مثبت بوده است اما هنوز نمود آن در اقتصاد خرد و زندگی و قدرت خرید شهروندان آشکار نشده است.

رئیس زاده، از بعُد اقتصاد کلان پس از اجرای برجام شرایط مساعدتری نسبت به سال‌های قبل فراهم شده است که نمونه اصلی و مشخص آن رشد اقتصادی است که بر اساس آمار ۷.۴ درصد برای شش ماه اول امسال بوده است. البته حدود ۳.۵ درصد از این رشد حاصل از فروش و صادرات نفت بوده است که به دولت کمک خواهد کرد که دچار کسری بودجه کمتری شود.

وی ادامه داد: اما در بخش سیستم و روابط بانکی شاهد روند کندتری بودیم هرچند که گشایش‌های اعتبار مجدد میسر شده و بخش‌نامه‌هایی که به خصوص برای تولیدکنندگان صادر شده شرایط برای تولید امیدوارکننده است. همچنین از سوی دیگر در بخش‌های مربوط به حمل‌ونقل و بیمه تاثیرات شاهد تسهیلاتی فراهم شده که تا قبل از آن وجود نداشت و در بخش نادگان هوایی ورود اولین هواپیمای ایرباس اولین نمود این تغییر در بخش حمل و نقل است.

مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به برخی شاخص‌های اقتصاد خرد پس از برجام گفت: در بخش اقتصاد خرد تاثیرات برجام ملموس نبوده است چرا که به عنوان افزایش قیمت و صادرات نفت که جزو شاخص‌های اقتصاد کلان محسوب می‌شود تاثیر خود را بلافاصله برای مصرف‌کنندگان و قدرت خرید مردم نمی‌گذارد.

رئیس زاده ادامه داد: در این مدت تا حدودی قیمت برخی از کالاهای مصرفی و مایحتاج مردم روند صعودی پیدا کرده که دولت و ستاد تنظیم بازار با اقداماتی که در حال انجام آن هستند به دنبال این هستند که جلوی این افزایش قیمت را بگیرند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: در یک سال گذشته روند کاهشی تورم ادامه داشته است که دستاورد مثبتی برای اقتصاد است اما بخش‌هایی که لازم است توجه بیشتری به آن شود شامل اشتغال، جلوگیری از بالا رفتن  نرخ بیکاری و بهبود قدرت خرید مردم می شود.

وی ادامه داد: اگرمیزان سرانه مصرف را با سال‌های قبل مقایسه کنیم مشاهده می‌کنیم که مصرف خانوارها در زمینه مواد غذایی مثل محصولات لبنی و یا پوشاک روند کاهشی داشته است. این سرانه مصرف بیانگر قدرت خرید مردم است که نیاز است به آن توجه بیشتری شود و در قالب بودجه‌های سنواتی و موارد دیده شده در برنامه ششم به آن جامعه عمل بپوشانند.

رئیس زاده تصریح کرد: به طور کلی نتیجه برجام برای اقتصاد ایران مثبت بوده اما می‌توانست مثبت‌تر از این باشد. با برجام به یک پیروزی سیاسی دست پیدا کردیم ولی باید از این فرصت استفاده می کردیم  و آن را به یک پیروزی اقتصادی هم تبدیل می‌کردیم که این اتفاق هنوز به طور کامل نیافتاده، اما امیدوار هستیم که ظرف ماه‌های آینده نیز شاهد این اتفاق  باشیم.

پایان خبر – ن ش

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان، گفت : در گذشته کشاورزان ما به دولت یارانه می دادند و اخیرا هرچه قیمت جهانی است در دلار نیمایی ضرب می شود و قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی...
نشست بررسی ظرفیتهای مازندران و استرالیا جهت برقراری تعاملات تجاری بین دو طرف، با حضور سفیر استرالیا در تهران، رییس و نایب رییس اتاق بازرگانی مازندران و رییس نمایندگی امورخارجه در مازندران در سالن کنفرانس اتاق برگزار شد. رییس اتاق بازرگنی...

مطالب مرتبط با برچسب

برای توسعه صادرات و جلب اعتماد کشورهای همسایه توجه به کیفیت کالاهای صادراتی ایران یک ضرورت است که اگر به آن توجه نشود نمی‌توان به توسعه صادرات رسید. همچنین توسعه صادرات به کشورهای همسایه با پول ملی آن کشور مساله‌ای...
فرشاد مومنی در ششمین همایش توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار که در اتاق مشهد برگزار شد، گفت: باید کمک کنیم تا دولت بیش از گذشته، شهامت روبه رو شدن با واقعیات را پیدا کند و به...

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها