سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   دستگاهی برای تشخیص خوردگی در پره بالگردها ساخته شد
۲۸ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۴۱

دستگاهی برای تشخیص خوردگی در پره بالگردها ساخته شد

پژوهشگران کشور دستگاهی غیر مخرب برای تشخیص خوردگی در پره بالگردها طراحی کردند.

به نقل از ایسنا، پژوهشگران کشور با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی، پس از تحقیقات و آزمایشات متعدد، موفق به ساخت دستگاهی شدند که با بررسی پره‌های بالگرد، خوردگی احتمالی را گزارش می‌کند و پیش از بروز مشکل جدی ناشی از این خوردگی، فرصت رفع این مشکل را دراختیار کاربر قرار می‌دهد. 

خوردگی به معنای تخریب یا فاسد شدن یک ماده در اثر واکنش با محیطی که در آن قرار دارد، است که از جمله مهم‌ترین عوامل تخریب، تجهیزات صنعتی و خانگی است که هزینه‌های سرسام‌آوری به همه صنایع تحمیل می‌کند. 

برای نمونه پس از تحقیقی که در سال ۲۰۰۲ در آمریکا صورت گرفت، مشخص شد که خوردگی، سالانه ۳۰۰ میلیارد دلار معادل ۳.۲ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور به صنایع خسارت وارد می‌کند که آمار بالای این خسارت نشان از اهمیت فوق‌العاده زیاد تشخیص سریع خوردگی می‌دهد.

صنعت هوایی نیز از این آفت، مصون نیست و عدم تشخیص سریع خوردگی می‌تواند خسارت‌های مالی و حتی جانی زیادی را به بار آورد. در سال ۱۹۹۲ سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ در هلند موجب کشته شدن ۴۰۰ نفر در داخل هواپیما و ۵۰ نفر بر روی زمین شد که بررسی‌ها، علت حادثه را جدا شدن موتورهای ۳ و ۴ هواپیما به دلیل خستگی خوردگی مشخص کرد.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

پیروز کرمی گفت:سرانه دانش آموزی در مدارس  کهگیلویه و بویراحمد ۸.۲ درصد بوده که نسبت به متوسط کشور که تقریبا ۵.۲ می باشد سرانه آموزشی نسبتا خوبی را در استان داریم.  در سال گذشته ۱۷۴ کلاس درس توسط سازمان نوسازی مدارس کهگیلویه...
دکتر پیمان صابریان گفت:پیشرفت های خوب و قابل توجهی را به نظر امکانات نرم افزاری و سخت افزاری داشتیم و دکتر کولیوند زحمات زیادی داشتند.  هدفمان این است که بتوانیم خدمات و امکانات با کیفیتی به مردم ارائه کنیم.  با تامین بودجه،...

مطالب مرتبط با برچسب