چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   دشوار بودجه ای در سال 98
۲۴ آذر ۱۳۹۷ , ساعت ۹:۰۳

مجلس شورای اسلامی,پور ابراهیمی,یارانه,نفت

دشوار بودجه ای در سال ۹۸

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه؛ سیاست های اقتصادی و تجاری کشور در سال ۹۸ باید با تدبیر ویژه ای برنامه ریزی و اجرایی شود گفت: سال آینده در این حوزه با محدودیت هایی مواجه خواهیم بود و سال دشواری را پیش رو داریم. البته به فضل الهی و با تدبیر و پشتکار از بن بست تحریم ها و مسائلی که امروز در عرصه منطقه ای و بین المللی توسط آمریکا به وجود آمده، عبور خواهیم کرد.

محمدرضا پور ابراهیمی : طبیعتا تحریم های اقتصادی ماندگار نیست و اگر آن ها راه و روش تحریم کردن را خوب می دانند، ما نیز به تجربه، به راهکارهای رفع تحریم واقفیم. تاکنون نیز در بسیاری از زمینه ها اقدامات مطلوبی انجام گرفته است.

این نماینده مجلس نقبی به سیاست های اقتصادی و تجاری کشورمان در سال ۹۸ زد و گفت: یکی از ملاک های موثر بر بحث تجارت خارجی کشورمان، موضوع فروش نفت است که براساس مفروضات بودجه آن را باید در سه حالت خوش بینانه، بدبینانه و میانگین بین این دو باید تعریف کنیم.

پورابراهیمی فروش نفت در سال آینده را در حالت خوش بینانه دو میلیون بشکه، در حالت بدبینانه یک میلیون و در شرایط بین این دو، ۱.۵ میلیون پیش بینی کرد و گفت: البته به رغم تحریم هایی که اعمال شده، در هفت ماهه امسال چیزی حدود ۳۲ میلیارد دلار نفت فروخته ایم. البته پیش بینی ها می گوید که میزان درآمد ایران با فروش ۱.۵ میلیون بشکه نفت ۵۰ تا ۵۵ دلاری، چیزی حدود ۲۶ تا ۲۷ میلیارد دلار خواهد بود و چه بسا از ۳۰ میلیارد دلار فراتر نرود.

پورابراهیمی باز هم به موضوع یارانه ها پرداخت و گفت: در دولت نهم و دهم یارانه ها به صورت یکسان پرداخت می شد، با اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم سخن از حذف دهک های پردرآمد به میان آمد اما اعداد تغییری نکرد و قانون مذکور به درستی اجرایی نشد. در مجموع به دنبال آن هستیم تا این موضوع را در بودجه سال ۹۸ بازنگری کنیم.

او همچنین از احتمال واگذاری مدیریت یارانه ها به استانداران خبر داد و خاطر نشان کرد:نمایندگان عالی دولت باید بتوانند در باب توزیع و هزینه کرد آن ها تصمیم بگیرند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه به یکی دیگر از سیاست های حمایتی در بودجه ۹۸ اشاره کرد و آن را تعیین تکلیف وضعیت سهام عدالت دانست و عنوان کرد: حدود ۴۰ درصد از سهام عدالتی به حدود ۵۶ شرکت بزرگ و مهم واگذار شده که در حال حاضر بلاتکلیف هستند و این روند تاثیراتی منفی بر کارکرد این شرکت ها داشته و باعث به وجود آمدن فساد در این بخش و شکل گیری مافیای سهام عدالت در کشور شده است.به همین استناد مکاتبه ای با دولت داشتیم و از آن خواستیم تا به جای پرداخت سود سهام عدالت که عملا تاثیری در معیشت افراد ایجاد نمی کند، مالکیت سهام واگذار شود تا پس از آن اقدامات مهمی در کشور تحقق یابد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد:در خصوص بودجه سال آینده طبیعتا همزمان با اجرای تعهدات اجتماعی همچون افزایش حقوق، دستمزد و افزایش حامل های انرژی باید تصمیم گیری شود.

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

به نقل از ایلنا،کارگران شرکت‌های هلدینگ داروگر با رسال نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه از وی برای حل مشکلات خود کمک خواستند. حق بیمه‌های پرسنل به سازمان تأمین‌اجتماعی پرداخت نشد و عدم پرداخت مالیات به دولت، شرایطی را بوجود آورد...
احسان الله اسدبیگی گفت،وظیفه ذاتی دولت کمک به تولیدکننده است اما چه کمکی دریافت کرده‌ایم؟ دولت چه کار غیرقانونی برای ما انجام داده‌‌ است؟ کسانی که این ادعا را دارند سند بیاورند. متاسفانه یک چیزهایی در جامعه‌ی ما اتفاق افتاده...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها