سه شنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   دیه شهدای حادثه منا پرداخت می شود؟
۱۲ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۷:۱۳

دیه شهدای حادثه منا پرداخت می شود؟

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت عصر روز یکشنبه (۱۱ تیر) در حاشیه مراسم یادبود همسر آیت‌الله علم‌الهدی که در مسجد دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به تجمع امروز خانواده شهدای منا مقابل سازمان حج و زیارت گفت:‌ امروز این خانواده‌ها آمدند و ما نزدیک به دو ساعت خدمت آن‌ها بودیم.

حجت‌الاسلام قاضی عسکر ادامه داد: گزارشی از روند کار، از آغاز تاکنون برای آن‌ها تشریح شد و بعد هم به سلامتی رفتند، اما متاسفانه موجی ایجاد شد که کسی با آن‌ها صحبت نکرده، اما من خودم دو ساعت با آن‌ها صحبت کردم.

سرپرست حجاج ایرانی خاطرنشان کرد: بیشترین کارِ انجام شده برای این خانواده‌ها توسط سازمان حج صورت گرفته و از ابتدا اینکه آن‌ها شهید قلمداد شوند تا الان که مانند سایر خانواده شهدا محسوب می‌شوند توسط سازمان حج پیگیری شده و اکنون تمام امتیازات شامل حال آن‌ها می‌شود.

قاضی عسکر با بیان اینکه برای دیه این خانواده‌ها در حال مذاکره با عربستان هستیم، تصریح کرد: ما منتظریم کمیته تحقیق نتایج خود را بدهد و احتمال می‌دهیم تا حج امسال این مسئله حل شود که این دیه شامل دو بخش است، یکی شهدای مسجدالحرام که آن را شرکت بن‌لادن پرداخت می‌کند و پولی هم قرار است پادشاه عربستان بدهد بخش دیگر شهدای منا هستند که اگر طبق روند گزارش شده ما بررسی شود، آن‌ها مقصر بودند و دیه پرداخت می‌شود؛ اما اگر این موضوع هم ثابت نشود، در فقه لفظی تحت عنوان دیه قتیل الزحام وجود دارد که اگر کسی یا جمعی از دار دنیا می‌رود، دیه آن با بیت‌المال است و بنابراین ما این دیه را برای خانواده‌ها خواهیم گرفت.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

دکتر ضیایی گفت: این شرکت امروز یکی از صادرکنندگان مطرح در زمینه تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر است، به گونه‌ای که در ۴ ماه امسال به اندازه کل حجم صادرات سال گذشته، صادرات داشته است؛ ولی اگرچه تناژ صادراتی آن...
سید موسی موسوی گفت:بهسازی و تعریض محور «اسیر- مهر- وراوی» از ابتدای ورود به مجلس در دستور کار ما بود و برای این مهم جلساتی را با وزیر راه و شهرسازی، رئیس سازمان راهداری کشور، رئیس سازمان برنامه و بودجه...

مطالب مرتبط با برچسب