شنبه, ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   راهکارهای برون رفت از تنگناههای اقتصادی / پرفسور الوانی
۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۸:۴۰

راهکارهای برون رفت از تنگناههای اقتصادی / پرفسور الوانی

همایش آموزشی چالش های مدیریتی اقتصاد ایران با حضور جمعی از مدیران ارشد دستگاههای اجرایی استان و فعالان بخش خصوصی در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی مازندران برگزار شد.

در این مراسم ابتدا عبدا… مهاجر رئیس اتاق بازرگانی مازندران با برشمردن ضرورت های برگزاری چنین همایش هایی به حاضران خیر مقدم گفته و از حضور ویژه پروفسور سید مهدی الوانی بعنوان چهره ماندگارمدیریت دولتی ایران تشکر کرد.در ادامه این مراسم دکتر الوانی بعنوان سخنران اصلی همایش به تشریح مشکلات فرا روی مدیریت و اقتصاد در جامعه ایران پرداخت.

وی با اشاره بخله اینکه خیلی ها تصور می کنند که اقتصاد تنها در مساسل مالی و پول خلاصه می شود و از این زاویه به مسایل و مشکلات اقتصادی می نگرند، این نوع برداشت و نگرش به اقتصاد را اشتباه دانسته و گفت: اگر قرار بود همه مشکلات اقتصادی با پول حل شود، وقتی در دهه ۷۰در غرب سازمان های پیوند خورده با سازمان ملل مثل بانک جهانی سعی داشتند با تزریق پول به کشورهای در حال توسعه آنان را به رشد و شکوفایی اقتصادی برسانند، در اقدام خود موفق می شدند .

بر اساس اظهارات این اقتصاد دان سرشناس کشورمان،در ادامه گفت:مساله اول در توسعه اقتصادی کشور این است که حکمرانی خوبی را در کشور پایه گذاری کنیم.حکمرانی خوب در دولت تنها خلاصه نمی شود. بلکه دولت بعنوان بخش عمومی یکی از سه ضلع آن را تشکیل داده و دو ضلع دیگر این مثلث بخش خصوصی و انجمن های مردم نهادها هستند.باید این سه ضلع در کنار هم تلاش کنند تا اقتصاد به شکوفایی برسد.

وی افزود: حکمرانی خوب ، حکمرانی است که این سه در کنار هم و همراه هم باشند. نه اینکه دولت بخش خصوصی را تنها برای مشورت بخواهد. بخش خصوصی باید شریک دولت باشد. اینکه دولت برنامه ریزی کرده و انتظار داشته باشد تا بخش خصوصی به اجرای آن برنامه ها بپردازد، اشتباه است. بخش خصوصی و دولت باشد با هم مشارکت داشته باشند. این یعنی اینکه دارای اختیارات مساوی باشند.

دکتر الوانی در ادامه این بحث گفت: اکنون ما در کشورسرمایه گذار داخلی داریم.ولی بخاطر اینکه مشارکت واقعی وجود ندارد آنها حاضر به سرمایه گذاری نیستند.مشارکت یعنی داشتن اختیارات واحد. اینکه دولت برنامه ریزی انجام بدهد و انتظار داشته باشد بخش خصوصی این برنامه ها را اجرایی کند ، بی نتیجه خواهد بود.مساله مشارکت ، موضوعی بهم پیوند خورده است.دولت های عاقل به این نتیجه رسیدند که دولت و بخش خصوصی با هم مشارکت داشته باشند.یعنی بخش خصوصی به اندازه بخش دولتی اختیارات و قدرت داشته باشد.در چنین شرایطی اقتصاد شکوفا خواهد شد.

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

به نقل از ایلنا،کارگران شرکت‌های هلدینگ داروگر با رسال نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه از وی برای حل مشکلات خود کمک خواستند. حق بیمه‌های پرسنل به سازمان تأمین‌اجتماعی پرداخت نشد و عدم پرداخت مالیات به دولت، شرایطی را بوجود آورد...
احسان الله اسدبیگی گفت،وظیفه ذاتی دولت کمک به تولیدکننده است اما چه کمکی دریافت کرده‌ایم؟ دولت چه کار غیرقانونی برای ما انجام داده‌‌ است؟ کسانی که این ادعا را دارند سند بیاورند. متاسفانه یک چیزهایی در جامعه‌ی ما اتفاق افتاده...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها