شنبه, ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   رخدادهای لرزه‌ای در دو استان کرمان و خراسان رضوی در هفته گذشته
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۲۵

رخدادهای لرزه‌ای در دو استان کرمان و خراسان رضوی در هفته گذشته

در هفته گذشته رخدادهای لرزه‌ای زیادی در سرتاسر ایران رخ داده و دو استان کرمان و خراسان رضوی هفته پرلرزه‌ای را پشت سر گذاشته‌اند.

به نقل از ایسنا، در هفته گذشته علاوه بر آنکه در سفید سنگ‌ زلزله‌های متعددی رخ داده است، استان کرمان نیز شاهد رخدادهای لرزه‌ای بسیاری بوده است.

شرح رخدادهای لرزه‌ای هفته گذشته به شرح ذیل است:

شنبه ۱۶ اردیبهشت

زلزله‌های کمتر از ۲ ریشتر در سفید سنگ ۲ مورد بوده است و در این منطقه همچنین زلزله‌های ۳.۱ و ۲.۵ ریشتری رخ داده است.

علاوه بر آن زلزله‌هایی در “سرگز” استان هرمزگان با بزرگای ۲.۴، “سنخواست” استان خراسان رضوی با بزرگای ۲.۵ ریشتر، “خواف” استان خراسان رضوی با بزرگای ۲ ریشتر، “بهاباد” یزد با بزرگای ۲.۳ و “مال خلیفه” استان چهارمحال و بختیاری با بزرگای ۲.۴ رخ داده است.

“مزدآوند” استان خراسان رضوی زلزله ۲ ریشتر و “چکنه” خراسان رضوی زلزله ۲.۱ ریشتر را تجربه کرده است.

یکشنبه ۱۷ اریبهشت

در این روز علاوه بر آنکه “سفید سنگ” استان خراسان رضوی زلزله ۲.۶ را تجربه کرده، زلزله‌ای با بزرگای ۲.۸ ریشتر در عمق ۱۳ کیلومتری خراسان رضوی رخ داده است. این زلزله در ۲۲ کیلومتری جنوب شرق “کلاته منار” خراسان رضوی، ۲۸ کیلومتری “سفیدسنگ” و ۳۰ کیلومتری “موسی آباد” بوده است.

علاوه بر آن زلزله دیگری با بزرگای ۳.۲ ریشتر در ۴۸ کیلومتری “فریمان” استان خراسان رضوی به ثبت رسید. این زلزله در عمق ۱۵ کیلومتری بوده است.

زلزله ۲.۷ ریشتری آذربایجان شرقی از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این روز بوده است. این زلزله در ۲۳ کیلومتری سراب بوده است.

دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه

در روز ۱۸ اردیبهشت ماه در “دماوند” تهران زلزله ۱.۲ ریشتر رخ داد.

زلزله‌های کمتر از ۲ ریشتر سفید سنگ ۵ مورد گزارش شده و زلزله‌های ۲، ۲.۹ و ۲.۴ ریشتری نیز در آن گزارش شده و بزرگترین زلزله این منطقه ۳.۷ و ۳.۵ ریشتر بوده است.

علاوه بر آن زلزله‌هایی در “آرادان” سمنان با بزرگای ۲.۱، “لیکک” کهگیلویه و بویراحمد با بزرگای ۲.۹ ریشتر، “بابامنیر” استان گیلان با بزرگای ۲.۲، “سنگان” خراسان رضوی با بزرگای ۲، “بازارجمعه” استان گیلان ۲.۲، “زواره” استان اصفهان با بزرگای ۲ و “بافق” استان یزد با دو زلزله ۲ و ۲.۱ ریشتر به ثبت رسید.

زلزله‌ای با بزرگای ۳.۱ ریشتر در “نائین” اصفهان در عمق ۱۰ کیلومتر رخ داد. کانون این زلزله در ۷ کیلومتری نائین، ۵۴ کیلومتری “تودشک” و ۶۳ کیلومتری “زواره” استان اصفهان بوده است.

در کرمان نیز زلزله ۳.۵ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری رخ داد. کانون آن ۲۹ کیلومتری کرمان، ۳۵ کیلومتری “زنگی آباد” و ۳۶ کیلومتری “چترود” استان کرمان است.

بعد از آن در این شهر همچنین زلزله ۲.۹ ریشتری در عمق ۱۰ کیلومتری به ثبت رسید.

سه شنبه ۱۹ اردیبهشت

روز ۱۹ اردیبهشت با زلزله ۳.۵ ریشتری در “سفید سنگ” آغاز شد و بعد از آن زلزله ۲.۲ ریشتری نیز به ثبت رسید. زلزله‌های کمتر از ۵ ریشتر یک مورد بوده است و علاوه بر آن در این منطقه دو زلزله ۲ ریشتری به ثبت رسید.

در “سرخه” سمنان نیز زلزله ۲.۱ ریشتر و دوزه استان فارس زلزله ۲.۳ ریشتر از دیگر رخدادهای این روز بوده است.   

در “راور” کرمان نیز زلزله‌ای با بزرگای ۴.۷ ریشتر در عمق ۱۵ کیلومتری رخ داده است. کانون این زلزله ۳۱ کیلومتری “راور”، ۵۶ کیلومتری “هجدک” و ۶۷ کیلومتری “خانوک” استان کرمان بوده است.

در “خورموج” زلزله ۲.۹ ریشتر، “بناب جدید” استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۴ ریشتری، “بهاباد” یزد زلزله ۲ ریشتر، “بافق” استان یزد زلزله ۲.۱ ریشتر، “مردآوند” استان خراسان زلزله ۲.۱ ریشتر، “عنبران” اردبیل زلزله ۲.۳ ریشتر، “کورائیم” استان اردبیل زلزله ۲ ریشتر، “قلندرآباد” استان خراسان رضوی زلزله ۲ ریشتر و “نصرآباد” خراسان رضوی زلزله ۲ ریشتری رخ داده است.

چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت

۴ زلزله کمتر از ۳ در سفید سنگ رخ داده و رخداد لرزه‌ای ۲، ۲.۵،۲.۳، ۲.۴ و ۲ ریشتر از دیگر رخدادهای این منطقه بوده است.

در “صالح آباد” استان خراسان رضوی زلزله ۲.۱ ریشتر، “مهدی شهر” سمنان زلزله ۲ ، “لیکک” استان کهگیلویه و بویراحمد دو زلزله با بزرگای ۲.۵ و ۲.۱ ریشتر، “شهمیرزاد” استان سمنان زلزله ۲، “بهاباد” استان یزد زلزله ۲.۹ ریشتر، “تایباد” استان خراسان رضوی زلزله ۲.۴ ریشتر تجربه شده است.

علاوه بر آن در “خوراسگان” استان اصفهان زلزله ۲.۱ و “قطرویه” استان فارس زلزله ۲.۴ گزارش شده است.

در روز ۲۰ اردیبهشت نیز در “قلعه گنج” استان کرمان نیز زلزله‌ای با بزرگای ۳.۲ ریشتر در عمق ۴۰ کیلومتری به ثبت رسیده است. کانون این زلزله در ۳۵ کیلومتری قلعه گنج، ۳۶ کیلومتری “چاه داد خدا” و ۴۲ کیلومتری “زهکلوت” استان کرمان بوده است.

زلزله بزرگ دیگری در “حاجی آباد” استان هرمزگان در عمق ۱۶ کیلومتری به ثبت رسیده است. کانون آن در ۲۸ کیلومتری حاجی آباد، ۴۶ کیلومتری “دوبرجی” و ۵۶ کیلومتری “رستاق” استان فارس گزارش شده است.

پنج شنبه ۲۱ اردیبهشت

در روز ۲۱ اردیبهشت ۴ زلزله کمتر از ۲ ریشتر در سفید سنگ به ثبت رسیده است.

در این روز همچنین زلزله‌ای با بزرگای ۳.۳ ریشتر در “نصرآباد” استان خراسان رضوی به ثبت رسیده است. کانون این زلزله که در عمق ۸ کیلومتری بوده، در ۴۴ کیلومتری نصرآباد، ۴۴ کیلومتری “مزدآوند” و ۴۵ کیلومتری “سفید سنگ” استان خراسان رضوی بوده است.

زلزله‌های “ایذه” استان خوزستان با بزرگای ۲، “موسیان” استان ایلام با بزرگای ۲.۴، “بابامنیر” استان فارس با بزرگای ۲.۹ و “علی آباد” استان گلستان با بزرگای ۲.۲ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این روز بوده است.

زلزله‌ای با بزرگای ۳.۳ ریشتر در عمق ۲۰ کیلومتری “بهاباد” یزد را لرزاند. کانون این زلزله در ۱۶ کیلومتری بهاباد، ۶۶ کیلومتری “کوهبنان” و ۸۰ کیلومتری “بافق” استان یزد به ثبت رسیده است.

در این هفته همچنین زلزله‌ای با بزرگای ۱.۳ در “طالقان” استان البرز در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد. کانون این زلزله ۹ کیلومتری طالقان، ۱۵ کیلومتری “کوهسار” و ۱۷ کیلومتری “هشتگرد” استان البرز بوده است.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

به نقل از ایرنا، یک عضو هیات رییسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد. ایزدخواه به همراه ۴۷ نفر از نمایندگان به رییس جمهور: لزوم ممانعت از دور زدن قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها...
در پی تشدید شیوع بیماری کووید ۱۹ و افزایش روند بستری ها، بنابر اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا تمامی پارک‌ها و تفرجگاه‌ها به مدت دو هفته در شهر تبریز تعطیل خواهند بود. برگرفته از سایت باشگاه خبرنگاران...

مطالب مرتبط با برچسب

به نقل از ایرنا ; شبکه تعاون روستایی خراسان رضوی در قالب طرح خرید حمایتی زعفران از کشاورزان این استان بیش از ۳۶ تن از این محصول را خریداری کرد. مهدی ناصری مقدم افزود هم اکنون ۱۸ مرکز خرید حمایتی زعفران...
بررسی آمارهای منتشر شده وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد در 11 ماهه پارسال 21 هزار و 358 فقره جواز تأسیس صنعتی صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال 96 بالغ‌بر 15.9 درصد افزایش یافته است. بر پایه...
خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها