پنجشنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   رصد ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه 11 بهمن ماه
۸ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۳۱

رصد ماه گرفتگی شامگاه چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: در شامگاه ۱۱ بهمن، ماه کامل در وضعیتی طلوع می‌کند که کمترین فاصله با زمین نسبت به روز گذشته را دارد که در چنین وضعیتی کره ماه در وضعیت ابر ماه قرار دارد که حداکثر ۱۴ درصد بزرگتر و ۳۰ درصد درخشان‌تر از دیگر ماه‌های بدر خواهد بود.

عتیقی با اشاره به جزئیات این ماه گرفتگی، یادآور شد: این ماه گرفتگی ابتدا به صورت نیم‌سایه در ساعت ۱۴ و ۲۱ دقیقه روز چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه آغاز خواهد شد که البته تشخیص تغییر نور ماه در این وضعیت برای چشم انسان قدری سخت است.

وی اضافه کرد: در ساعت ۱۵ و ۱۸ دقیقه این روز نیز ماه به مرور وارد سایه زمین شده و در حقیقت گرفت جزیی مرحله اول آغاز خواهد شد.

عتیقی با بیان اینکه در حدود ساعت ۱۶ و ۲۲ دقیقه ماه در وضعیت گرفت کامل قرار خواهد داشت، اظهار کرد: در ساعت ۱۷ و ۳۸ دقیقه گرفت کامل پایان می‌یابد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اضافه کرد: با توجه به اینکه در ساعت ۱۷ و ۲۹ دقیقه روز ۱۱ بهمن، ماه در تهران طلوع می‌کند، این پدیده از این زمان (از زمان طلوع ماه) تا لحظات پایانی گرفت کامل قابل مشاهده خواهد بود.

وی ادامه داد: بر این اساس در شرق کشور مدت زمان بیشتری از گرفت کامل ماه را شاهد خواهند بود، ولی ساکنان غرب کشور قادر به مشاهده گرفت کامل نیستند و تنها گرفت جزئی مرحله دوم به بعد را مشاهده خواهند کرد.

عتیقی با تاکید بر اینکه ماه گرفتگی جزئی مرحله دوم در ساعت ۱۸ و ۴۱ دقیقه پایان می‌یابد، اظهار کرد: در ساعت ۱۹ و ۳۸ دقیقه ماه از نیم‌سایه زمین خارج می‌شود و این گرفت ساروس (دوره) ۱۲۴ پایان می‌پذیرد.

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

معاون فنی و عمرانی شهردار کرج گفت: تا ماه آینده مناقصه پیمانکار مشخص و مسئله طرح روشنایی پل حصارک رفع می‌شود. به نقل از خبرگزاری مهر علی اصغر همتی در خصوص خاموشی پل چند سطحی شهدای حصارک اظهار کرد: وقتی معابر،...
سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: امیدوارم در لیگ قهرمانان آسیا قهرمان شویم و حالا حالاها خبر خوب داشته باشیم. به نقل از خبرگزاری مهر، مجید صدری قبل از اعزام کاروان تیم فوتبال پرسپولیس به کشور عربستان برای تقابل با الهلال در لیگ...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها