یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
»   اقتصادی, سیاسی  »   رفع دشواری های شرکت در مناقصه های خارجی با بهره گیری از فضای پسابرجام
15 فروردین 1396 , ساعت 12:47

رفع دشواری های شرکت در مناقصه های خارجی با بهره گیری از فضای پسابرجام

در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب به «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامگذاری شده بود، وزارت نیرو در پی گشایش های ایجاد شده در فضای پسابرجام، تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی بخش های آب و برق کشور را در دستور کار قرار داد.
«حمید چیت چیان» وزیر نیرو در این زمینه می گوید: اکنون بیش از ۹۵ درصد نیازهای کشور در بخش آب و بیش از ۹۰ درصد نیازها در بخش برق از منابع، تجهیزات و امکانات داخلی تامین می شود و علاوه بر آن، در توسعه دانش بنیان فرآیندهای صنعتی گام های اساسی برداشته شده است.
وی معتقد است دستگاه متبوعش یکی از دستگاه های پیشرو در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبرمعظم انقلاب است.
به گفته این مقام مسئول، در مجموع ۲۲ پروژه در قالب ۱۷ طرح اقتصاد مقاومتی از ابتدای سال در وزارت نیرو تعریف شده است که از آن جمله می توان به ساخت سدها و شبکه ها، احداث نیروگاه ها، ساخت کنتورهای هوشمند و کنتورهای هوشمند برای مصارف کشاورزی و کاهش تلفات انرژی در شبکه های توزیع و فوق توزیع اشاره کرد.
وزیر نیرو افزود: شاه بیت سیاست های اقتصاد مقاومتی، توزیع اقتصاد در بین جامعه، افراد، شرکت ها و بخش خصوصی و مشارکت دادن هرچه بیشتر آحاد مردم در فعالیت های اقتصادی است.
چیت چیان با اشاره به بهره برداری و افتتاح پنج هزار و ۳۱۴ طرح و پروژه آب و برق وزارت نیرو با اعتباری بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد ریال در ایام الله دهه مبارک فجر امسال، خاطرنشان کرد: اکثر این پروژه ها با سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرایی شده و سرمایه گذاران بویژه در پروژه های نیروگاهی، آبرسانی، ساخت تصفیه خانه ها و شبکه های فاضلاب مشارکت جدی داشته اند.
وزیر نیرو ادامه داد: محور دوم مدنظر در اقتصاد مقاومتی، درون زا بودن اقتصاد است؛ یعنی اینکه بتوان از توانمندی های صنعتی و علمی داخلی در اجرای کار بهره جست.
عضو کابینه دولت یازدهم تاکید کرد: برای مشارکت فعال بخش خصوصی در طرح ها و پروژه های وزارت نیرو هیچ مانعی وجود ندارد؛ اما مشکل اصلی محدودیت منابع مالی است.

چیت چیان به افزایش مراجعات خارجی ها پس از اجرایی شدن برجام، به حضور نمایندگان کشورهای روسیه، چین، جمهوری کره، ژاپن، ترکیه، بلژیک، دانمارک، انگلستان و … در یک سال و نیم گذشته در وزارت نیرو اشاره کرد و اظهارداشت: برخی هنوز در حال مذاکره بوده، برخی مذاکره ها منجر به عقد قرارداد و برخی دیگر اجرایی شده است.
شامگاه بیست و ششم دی ماه با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه ۱+۵) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.
بر پایه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که بیست و سوم تیرماه بین جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ (انگلیس، فرانسه، آمریکا، روسیه و چین به همراه آلمان) با حضور اتحادیه اروپا نهایی شد، باید در ازای کاهش برخی فعالیت های اتمی تهران، تحریم های هسته ای علیه این کشور لغو شود.
وزیر نیرو با یادآوری این که عمده قراردادهای اجرایی شده در بخش انرژی ها نو بوده است، زیرا به طور عمده دوره اجرای کوتاه دارند، تصریح کرد: در مجموع پس از برجام بیش از ۱۵ میلیارد یورو پیشنهاد همکاری به وزارت نیرو رسیده و امید می رود تا پایان سال ۹۵ بتوان دو میلیارد یورو از این قراردادها را اجرایی کنیم.
چیت چیان یادآور شد: لغو تحریم ها، امکان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در صنعت آب و برق کشور را که در یک دهه گذنشته به طور مطلق امکانپذیر نبود، فراهم کرده و فاینانس (تامین مالی) پروژه ها با انتخاب وزارت نیرو میسر شده است.
وی گفت: برطرف شدن تحریم ها و اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، عرصه تازه ای برای فعالیت های صنعت آب و برق کشور فراهم کرده است.
وزیر نیرو تصریح کرد: فاینانس و تامین مالی اجرای پروژه ها در سال های گذشته فقط از طریق چینی ها انجام می شد، اما امروز با اجرای برجام درخواست های متعددی در این زمینه از اروپا، روسیه، کره جنوبی، چین، ژاپن، انگلستان، فرانسه و ایتالیا داریم و وزارت نیرو کشورها و شرکت هایی که بهترین شرایط را داشته باشند، گزینش می کند.
چیت چیان تاکید کرد: صادرات خدمات فنی و مهندسی، تجهیزات، صادرات برق و… در سال های گذشته با مشکل اساسی انتقال درآمدها به داخل کشور روبرو بود که امروز، راه برای انتقال منابع و تجهیزات پیمانکاران به خارج و ورود درآمدهای صادراتی باز شده است.
وی انتقال فناوری های نو را دیگر دستاورد لغو تحریم ها برشمرد و ادامه داد: برای نمونه تاکنون امکان ساخت توربین های کلاس F در کشور وجود نداشت اما امروز کشورهای آلمان و ایتالیا در تدارک انتقال این فناوری به ایرانند.
وزیر نیرو اضافه کرد: این امکان همچنین در زمینه تصفیه خانه های آب و فاضلاب، خطوط آب و برق، میکروتوربین ها و… به وجود آمده است.
چیت چیان خاطرنشان کرد: قراردادهای امضا شده امکان صادرات محصولات ایرانی را همراه با انتقال فناوری به بازارهای بین المللی فراهم کرده است.
چیت چیان بیان داشت: صادرات وزارت نیرو در سال های گذشته به دلیل تحریم ها به کمتر از نصف کاهش یافته بود.
وی ادامه داد: شرکت در مناقصه های خارجی در سال های گذشته با دشواری های خاص خود همراه بود که حتی در برخی موارد ایران برنده مناقصه می شد اما فقط به دلیل محدودیت در نقل و انتقال منابع مالی کنار گذاشته می شد اما اکنون رفع دشواری های شرکت در مناقصه های خارجی با بهره گیری از فضای پسابرجام انجام شده است.

پایان خبر – ش الف

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , سیاسی

علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان، گفت : در گذشته کشاورزان ما به دولت یارانه می دادند و اخیرا هرچه قیمت جهانی است در دلار نیمایی ضرب می شود و قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی...
نشست بررسی ظرفیتهای مازندران و استرالیا جهت برقراری تعاملات تجاری بین دو طرف، با حضور سفیر استرالیا در تهران، رییس و نایب رییس اتاق بازرگانی مازندران و رییس نمایندگی امورخارجه در مازندران در سالن کنفرانس اتاق برگزار شد. رییس اتاق بازرگنی...

مطالب مرتبط با برچسب

این کارگروه با هدف شناسایی، بررسی و حل مشکلات فعالان اقتصادی توسط مرکز خدمات تسهیل گری و بهبود فضای کسب و کار برنامه ریزی و تشکیل شد. تحریم و ابعاد تحریم و انواع تحریم ها ،برخورد جهان در حمایت و ماندگاری...
براساس گزارش خبرآنلاین، ترجمه فارسی مقاله دکتر روحانی در فایننشیال تایمز را در ادامه بخوانید: جهان امروز با چالش های فراوانی همچون مسائل اقتصادی، بحران های اجتماعی، معضل پناهندگان، بیگانه ستیزی و پدیده تروریسم و افراطی گری مواجه است. اروپا نیز از...

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها