چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   رفع دغدغه بافندگان فرش دست بافت استان مازندران
۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۸:۴۷

رفع دغدغه بافندگان فرش دست بافت استان مازندران

 

نام فرش مازندران علی رغم تمام زیبایی هایی که دارد همواره در سایه نام برخی از شهرها چون کاشان و تبریز قرار داشته است؛ بر اساس اعلام بسیاری از مسئولان هر سال حاصل هنرنمایی فرشبافان مازنی برای صادرات به استان های دیگر فرستاده می شود تا با برند نام این مناطق به کشورهای مختلف دنیا ارسال شود.اینگونه است که نام و نشان هنرمندان فرشباف این دیار همواره ناشناس و پنهان باقی مانده است.

تخفیف در صدور کارت عضویت اتاق بازرگانی برای کارگاه های فرش دستباف

برای برون رفت از این بحران بود که پارلمان بخش خصوصی مازندران دست بکار شد؛ خروجی این جلسات حکایت از آن دارد که روزهای آفتابی برای فرش دستباف مازندرانی در راه است. در نخستین قدم اتاق بازرگانی مازندران تخفیف ۷۰ درصدی برای صدور کارت دارندگان کارگاه های فرش دستباف سراسر استان مازندران در نظر گرفت. در کنار این تعهد اتاق بازرگانی،«سمیه قاسمی طوسی» مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران نیز قول داد که ۳۰ درصد باقی مانده این هزینه را دولت متقبل شود، تا هزینه های صدور کارت عضویت برای این گروه هنرمند رایگان محاسبه شود.

 

توسعه انجمن فرش دستباف مازندران

اما با همه این احوالات در باره جزئیات این حرفه اطلاعات کامل و دقیقی در دست نیست و هیچ بانک اطلاعاتی در این باره وجود ندارد. شاید با راه اندازی این انجمن مسئولان در این باره اقدامات لازم را انجام دهند.

«یوسف قلی‌پور کنعانی» عامل توسعه انجمن فرش دستباف مازندران نیز در این جلسه، گفت: اکنون ۱۶۶ کارگاه تولید فرش دستباف در استان وجود دارد که تقریبا نیمی از آنها فعال است. بیشتر افرادی که در این کارگاه ها کار می کنند زنان هستند و بیش از ۹۰ درصد از این کارگاه ها را زنان اداره می کنند.

بیمه شدگان فرش

وی افزود: هم اکنون تقریبا ۴ هزار نفر در این حرفه مشغول بکار هستند؛ هر چند که آمار بیمه شدگان در این حرفه عددی بالغ بر ۲۰ هزار تن را نشان می دهد، اما آمار واقعی فعالان همین رقم ۴ هزار نفر است.

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

به نقل از ایلنا،کارگران شرکت‌های هلدینگ داروگر با رسال نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه از وی برای حل مشکلات خود کمک خواستند. حق بیمه‌های پرسنل به سازمان تأمین‌اجتماعی پرداخت نشد و عدم پرداخت مالیات به دولت، شرایطی را بوجود آورد...
احسان الله اسدبیگی گفت،وظیفه ذاتی دولت کمک به تولیدکننده است اما چه کمکی دریافت کرده‌ایم؟ دولت چه کار غیرقانونی برای ما انجام داده‌‌ است؟ کسانی که این ادعا را دارند سند بیاورند. متاسفانه یک چیزهایی در جامعه‌ی ما اتفاق افتاده...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها