دوشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۰
»   اعلام مناقصه  »   رقابت فعالان خصوصی با خصولتی ها بر سر مناقصات
۶ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۲۸

رقابت فعالان خصوصی با خصولتی ها بر سر مناقصات

نشست هم‌اندیشی بخش خصوصی حوزه فناوری اطلاعات به درخواست جمعی از فعالان صنف و با هدف “طرح انتظارات از رئیس جمهور منتخب” در خانه صنف برگزار شد.

فعالان بخش خصوصی در طرح انتظارات و خواسته‌های خود از رئیس دولت دوازدهم، بر توسعه حضور و نقش آفرینی نماینده سازمان در نهادهای تصمیم گیر تاکید کردند و مقرر شد پس از این جلسه، مجموعه خواسته های صنف پس از بررسی های کارشناسی، در طرحی مکتوب تقدیم رئیس جمهور شود.

در ابتدای این نشست، ناصرعلی سعادت، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای ضمن تبریک به رئیس جمهور منتخب و ابراز خرسندی ازحضور پرشور مردمی در این دوره از انتخابات، تاکید کرد این جلسه براساس درخواست جمعی از فعالان صنف به منظور طرح و بررسی نظرات و پیشنهادات برگزار شده و بدیهی است به منزله طرح موضع رسمی سازمان محسوب نمی شود.

افزایش مشارکت بخش خصوصی فاوا در نهادهای تصمیم گیر

فعالان بخش خصوصی دراین نشست هم اندیشی ، ضمن مروری بر عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به بررسی “جایگاه بخش خصوصی درتصمیم های اتخاذ شده طی سال های اخیر” پرداختند و بر لزوم مشارکت سازمان نظام صنفی رایانه ای به عنوان تنها نماینده بخش خصوصی حوزه فاوا درنهادهای تصمیم گیر همچون “کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و کرسی مشخص در شورای عالی فضای مجازی” تاکید کردند.

“ضرورت اختصاص معاونتی برای رسیدگی به مطالبات بخش خصوصی”  به منظور حفاظت از منافع این فعالان در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و “جلب مشارکت فعالان خصوصی برای مشورت در تدوین آئین نامه ها و قوانین” از مهم ترین موضوعاتی بود که دراین بخش مورد تایید حضار قرار گرفت.

پرهیز از رقابت  نابرابر شرکت های شبه دولتی با شرکت های خصوصی

موضوع رقابت نابرابر شرکت های شبه دولتی با شرکت های خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات، یکی از  مواردی بود که فعالان حاضر در این نشست به عنوان یکی از مهم ترین معضلات در کسب و کار ICT کشور به آن اشاره کردند.

به گفته این فعالان، چرا برخلاف قانون خصوصی سازی در شرایطی که همچنان رقابت فعالان خصوصی با خصولتی ها بر سر مناقصات ادامه دارد و امکان رقابت برابر و عادلانه میان شرکت های خصوصی و شبه دولتی در این حوزه وجود ندارد.

قوانین فاوا را اجرایی کنید

عمل به قوانین و آئین نامه های مصوب در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و جا انداختن اهمیت وافر فاوا در توسعه کلان کشور، موضوع دیگری بود که فعالان در فرازهایی از صحبت های خود از رئیس جمهور منتخب درخواست و تاکید کردند که ICT همچنان در بالاترین اولویت توسعه ملی قرار دارد. به گفته این فعالان دولت می تواند با رعایت قوانین حمایتی موجود از اشتغال و کارآفرینی در حوزه فاوا حمایت کند.

کمک به اشتغال IT در دولت تدبیر و امید

فعالان بخش خصوصی در ادامه طرح انتظارات خود از رئیس جمهور و وزیر منتخب در کابینه دولت دوازدهم، خواستار ” افزایش کمک به کارآفرینی در حوزه فاوا از طریق اختصاص وام های کم بهره بانکی و تسهیل قوانین و مقررات” در این زمینه شدند و تاکید کردند توسعه فناوری اطلاعات و شکوفایی بخش خصوصی در این حوزه، با سودهای کلان بانکی حاضر امکان پذیر نیست.

افزایش انسجام صنفی و تاکید بر تعامل با صنایع دیگر

حاضران این جلسه در کنار طرح انتظارات و خواسته ها از دولت دوازدهم، بر لزوم خودباوری و افزایش اتحاد و انسجام صنفی به منظور پیشبرد منافع صنف تاکیدکردند و از وزیر آینده فاوا خواستند تا برنامه مشخصی برای ارتباط دوسویه میان ICT و صنایع مختلف ارائه کند تا به این ترتیب امکان تزریق  طرح ها و اشتغال زایی در این حوزه فراهم شود.  در این بخش از جلسه، نمایندگان حاضر اعلام آمادگی کردند شرکت های خصوصی فناوری اطلاعات با بهره مندی از دانش تخصصی بالا، توانمندی اجرایی لازم برای توسعه ICT در صنایع مختلف را دارند.

لزوم افزایش اهمیت  به مقوله IT  در مقایسه با CT

در این نشست، فعالان بخش خصوصی ضمن انتقاد از رویکرد سال های گذشته وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به حوزه “فناوری اطلاعات” در مقایسه با حوزه “ارتباطات و مخابرات”  و عدم اختصاص فضای کافی برای شکوفایی کسب و کارهای  IT، خواستار افزایش اهمیت و جایگاه فناوری اطلاعات در مقایسه با حوزه CT در این وزارت خانه شدند. در این بخش از گفتگوی فعالان بر این موضوع تاکید شد که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی، برخلاف سال های گذشته در خصوصی سازی پیش قدم باشد.

بهره گیری از نظرات بخش خصوصی در انتخاب وزیر ICT و معاونان

فعالان بخش خصوصی از رئیس جمهور منتخب درخواست کردند تا همچون دولت دهم در انتخاب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین خط مشی  کلی این وزارت خانه، از نظرات کارشناسی سازمان نظام صنفی رایانه ای بهره بگیرد.

به گفته این فعالان، سازمان نظام صنفی رایانه ای به عنوان خانه  صنفی بیش از ۱۵ هزار نفر از فعالان فاوا، توان کارشناسی و مشورتی لازم را در این رابطه دارد؛ قطعا اگر رئیس جمهور برای انتخاب وزیرICT رای اعتماد صنف را جویا شود، ارتباط و تعامل سازنده ای میان بخش خصوصی و دولت برقرار خواهد شد.

درخواست تسهیلات و معافیت مالیاتی برای تولیدکنندگان فناوری اطلاعات

تقاضای حمایت از شرکت های دانش بنیان و تولیدکننده فناوری اطلاعات و ارائه تسهیلاتی همچون بهره گیری از ابزارهای اطلاع رسانی شهری و رسانه ای و همچنین حل مشکلات مجوز اماکن مسکونی برای فعالیت شرکت هایICT از جمله مواردی بود که فعالان در این نشست عنوان کردند.

براساس درخواست این فعالان، اجرایی شدن قانون معافیت مالیاتی برای شرکت های تولیدکننده فناوری اطلاعات همچنان جزو مطالبات اصلی صنف است که قطعا نیازمند پیگیری های مستمر از سوی دولت است.

پیگیری موضوع وام وجوه اداره شده در استان های مختلف برای متقاضیان و همچنین ابعاد قانون کپی رایت با توجه به گستردگی  شاخه های نوین کسب و کار فناوری اطلاعات، دو مطالبه دیگری بود که حاضران در این نشست هم اندیشی به آن اشاره کردند.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اعلام مناقصه

به نقل از خبرفوری، ابوذر صالحی، با اشاره به آخرین وضعیت بیمه مشترکان نوسانات برق گفت: آگهی سوم مناقصه نوسانات برق با حضور شرکت‌های بیمه گذار برگزار می‌شود. او ادامه داد: ماه گذشته پرونده ها بازگشایی شد که متاسفانه به دلیل...
علیرضا نادعلی گفت:امروز نیاز داریم با کار و خدمت و اقدامات مؤثر، هم رضایت را در شهروندان تهرانی ایجاد نماییم و هم با طراحی های درست و به جا به ایجاد حس رضایت‌مندی در آنها مبادرت بورزیم. اینک در آغاز یک...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها