سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱
»   تئاتر, فرهنگ و هنر  »   رکن الدین خسروی درگذشت/ استاد تئاتر ایران در لندن از دنیا رفت
27 دی 1395 , ساعت 14:03

شامگاه 25 دی در لندن

رکن الدین خسروی درگذشت/ استاد تئاتر ایران در لندن از دنیا رفت

رکن الدین خسروی، استاد برجسته و هنرمند شاخص تئاتر ایران در شامگاه 25 دی ماه در لندن،درگذشت.

رکن‌الدین خسروی، استاد و  هنرمند عرصه‌ی تئاتر کشورمان در سن ۸۷ سالگی در لندن از دنیا رفت.

سهراب سلیمی کارگردان تئاتر اعلام  کرد: در تماس تلفنی که با همسر این هنرمند تئاتر ایران داشتم، اطلاع یافتم که آقای ررکن الدین خسروی درگذشت در ساعت ۸ شب ۲۵ دی ماه در لندن .

این کارگردان تئاتر افزود: با توجه به سن بالا در سال‌های گذشته، ایشان از آلزایمر رنج می‌بردند و مدتی هم بستری بودند.

سلیمی، درباره این که از بیماری و وضعیت او خبرهای دقیقی در دست نبود، گفت: این باعث فاجعه و تاسف است که در جامعه هنری ما فقط در مواقع مرگ سراغ آدم‌ها می‌روند، در حالی که استاد خسروی، بدون کوچک‌ترین بزرگ‌نمایی یکی از معلمین مسلم تئاتر ایران بود.

رکن‌الدین خسروی کارگردان ایرانی مقیم لندن بود که در سال‌های فعالیتش نمایش‌هایی همچون«آنتیگون»، «پایان بازی»، «لبخند باشکوه آقای گیل»، «زیتون»، «ژاندارک»، «سی زوئه بانسی مرده است»، «گوشه نشینان آلتونا»، «باغ آلبالو» و «دشمن مردم» را به صحنه برد.

استاد خسروی، متولد ۱۳۱۱ شمسی در تهران و فارغ‌التحصیل دانشکده هنرهای دراماتیک بود و در لندن، دکترای تئاتر گرفت و از نیمه‌های دهه‌ی ۷۰ شمسی نیز مقیم لندن شد.

سال ۱۳۸۹ مراسم بزرگداشت رکن‌الدین خسروی، کارگردان تئاتر با رونمایی از تمبر این هنرمند، اهدای مدالیوم خانه تئاتر، اجرای قطعات کوتاهی از آثارش توسط انجمن بازیگران خانه تئاتر برگزار شد.سلیمی، درباره‌ی وضعیت انتقال پیکر این هنرمند به ایران،اظهار بی‌اطلاعی کرد.

یادآور می شود که اهالی تئاتر ایران، به نیکی از این استاد منحصر به فرد و اخلاق مدار نام می برند؛ شاگردان او اکنون دست اندرکار صحنه های تئاتر کشورمان هستند و یاد او را گرامی میدارند.

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع تئاتر  , فرهنگ و هنر

در مجموع ۲۱۹ اثر در حراجی پیش رو کریستیز به مزایده گذاشته خواهد شد و انتظار می‌رود ارزش کلی آثار فروخته شده بین ۹۰۴,۶۰۰ تا ۱.۴ میلیون دلار برسد. در ۲۴ سپتامبر ۱۶۸ عکس از مجموعه عکس‌های «جنگ داخلی» این موزه...
شاید تا به حال نام جاده «اسالم به خلخال» را شنیده باشید و وصف زیبایی آن به گوش تان خورده باشد اما این تنها مسیر رویایی میان دو استان اردبیل و گیلان نیست و جاده «پونل به خلخال» هم از...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها