شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   زعفران می‌تواند بسترساز اتفاقات خوبی در اقتصاد کشاورزی کشور باشد
۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۸:۵۸

زعفران می‌تواند بسترساز اتفاقات خوبی در اقتصاد کشاورزی کشور باشد

احمدعلی کیخا گفت: کشور ما کشوری خشک با میزان آب محدود و کم است اما در این میان مزیتی چون تنوع اقلیم نیز دارد؛ استان‌هایی مثل خراسان، کرمان، یزد، لرستان و بوشهر در یک محدوده جغرافیایی دارای اقلیم های متنوعی هستند.

وی افزود: در کنار ظرفیت ایجاد شده برای تولید برخی از محصولات از جمله محصولات باغی در خراسان رضوی، کشت زعفران در این استان شرایط ویژه‌ای دارد و این بالاترین ثروت و مزیت در توسعه کشاورزی خراسان است اما متاسفانه با برخوردهای غیرعلمی و بدون برنامه های استراتژی نتوانسته‌ایم از این ظرفیت‌ها به درستی استفاده کنیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس خاطرنشان کرد: اگر مدیریت استان خراسان رضوی با همراهی مجلس و دولت بر مگاپروژه‌ای متمرکز شود که تمام روند کاشت، داشت، برداشت و فرآوری زعفران در آن مدنظر قرار گیرد، می‌توان در سال‌های آتی به توسعه اقتصاد کشاورزی در این استان امیدوار بود؛ زیرا این موضوع می‌تواند مقدمه‌ای باشد تا در حوزه سایر محصولات دارای مزیت هم بتوان بهتر عمل کرد.

کیخا با بیان اینکه کشاورزان ما خرده پا هستند و با مزرعه های کوچکی که دارند نمی‌توانند فعالیت های بزرگ انجام دهند، تاکید کرد: اگر موضوع را به عنوان یک مگاپروژه ببینیم و صاحبان صنایع و صادرکنندگان برای ایجاد ارزش افزوده گرد یکدیگر جمع شوند، تولید دارای صرفه اقتصادی خواهد بود و اگر پروتکل های تولید را با مشارکت تولیدکنندگان تنظیم کنیم، تولیدکنندگان با هدف نهایی بازارهای مقصد، محصولی با کیفیت با مشخصه هایی که از قبل تعیین شده تولید می‌کنند و این موضوع در به دست آوردن بازارهای جهانی نقشی اثرگذار خواهد داشت.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما در کمیسیون در این خصوص چندین بار جلساتی گذاشته‌ایم و از دولت خواستیم تا گزارشی از عملکرد خود در این زمینه ارائه دهد؛ در مجموع اقداماتی انجام شده اما کافی نیست و ما از این موضوع راضی نیستیم.

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

به نقل از ایسنا،اقدام شستا برای پیگیری قانونی پرونده به ثمر می‌نشیند و املاک فدراسیون فوتبال توقیف می‌شود تا پس از کشف قیمت و برگزاری مزایده، به فروش برسد و شستا به پول خود دست پیدا کند. در همین زمان فدراسیون...
امیر محمدپور گفت،کالاهای قاچاق امحا شده در استان مرکزی شامل انواع مواد غذایی، دخانیات، کالاهای بهداشتی و پزشکی، انواع پوشاک و پارچه بوده است.  کالاهای قاچاقی که مصرف آن برای جامعه ضرر دارد، از سوی نیروی انتظامی،  سازمان صنعت، معدن و تجارت و...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها