یکشنبه, ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   ساخت دستگاه توان‌سنج لیزری توسط پژوهشگران کشور
۱۰ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۱۶

ساخت دستگاه توان‌سنج لیزری توسط پژوهشگران کشور

پژوهشگران کشور موفق به طراحی و ساخت دستگاه توان‌سنج نیمه‌هادی برای اندازه‌گیری توان خروجی منابع نوری و لیزری در آزمایشگاه‌های اپتیک و مراکز پزشکی شدند.

به نقل از ایسنا، امیرحسین شهبازی، مجری طرح توان‌سنجی لیزری را یکی از نیازهای آزمایشگاه‌های اپتیک، دانشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز صنعتی و پزشکی دانست و گفت: اندازه‌ گیری توان خروجی منابع نوری و لیزری از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین منظور با طراحی و ساخت دستگاه توان‌سنج نیمه‌هادی در بخش لیزر توانستیم توان اپتیکی منابع لیزری را اندازه بگیریم که با این اقدام سالانه بیش از ۲۰۰ هزار دلار صرفه‌جویی ارزی در کشور رقم خواهد خورد.

شهبازی با بیان اینکه دستگاه‌های توان‌سنج در سطح گسترده‌ای از سنجش توان تابشی و طیف نشری کاربرد دارند، خاطر نشان کرد: این ابزارها تابش پرتوها را بر روی قطعه نیمه‌هادی از جنس سیلیکون اندازه‌گیری می‌کنند.

وی با اشاره به‌ لزوم کالیبراسیون تجهیزات لیزری صنعتی و تجهیزات لیزری نظامی، افزود: به‌ عنوان نمونه توان اپتیکی لیزرهای استفاده ‌شده در مصارف پزشکی بسیار حساس بوده و اگر عملکرد دستگاه از بازه مربوط خارج شود، می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر جای بگذارد. همچنین در کاربردهای آزمایشگاهی و پژوهشی لیزر همواره لازم است توان خروجی منابع لیزری مورد بررسی قرار گیرد.

شهبازی با تاکید بر اینکه جامعه علمی با خلاء جدی در این زمینه مواجه هستند، یادآور شد: این امر باعث تحمیل هزینه‌های سنگین جهت واردات شده است؛ درحالی‌ که پتانسیل و امکان بومی‌سازی این تجهیزات در داخل کشور وجود دارد.

به گفته وی تنظیم دستگاه برای کار در طول‌ موج‌های ۱۹۰ تا ۱۱۰۰ نانومتر، آشکارسازی جریان تاریک فتو دیود، امکان تنظیم برای یک منبع نوری خاص و اندازه‌گیری توان منابع نوری و توان منابع نوری پیوسته ازجمله قابلیت‌های این دستگاه است.

مجری طرح با اشاره به حوزه‌های کاربرد این دستگاه، بررسی توان پرتو فرودی و کیفیت‌سنجی منابع نوری، تأثیر تغییرات محیطی بر عملکرد منابع لیزری، بررسی تغییرات توانی پرتو هنگام عبور از محیط‌های (شفاف) مختلف، کیفیت‌سنجی تیغه‌ها و عدسی‌های اپتیکی و نیز محاسبه شدت پرتو بازتابی/عبوری از سطوح مختلف از کاربردهای شاخص دستگاه توان‌سنج نیمه‌هادی است.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

به نقل از ایرنا، یک عضو هیات رییسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد. ایزدخواه به همراه ۴۷ نفر از نمایندگان به رییس جمهور: لزوم ممانعت از دور زدن قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها...
در پی تشدید شیوع بیماری کووید ۱۹ و افزایش روند بستری ها، بنابر اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا تمامی پارک‌ها و تفرجگاه‌ها به مدت دو هفته در شهر تبریز تعطیل خواهند بود. برگرفته از سایت باشگاه خبرنگاران...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها