سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   ساخت دستگاه توان‌سنج لیزری توسط پژوهشگران کشور
۱۰ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۱۶

ساخت دستگاه توان‌سنج لیزری توسط پژوهشگران کشور

پژوهشگران کشور موفق به طراحی و ساخت دستگاه توان‌سنج نیمه‌هادی برای اندازه‌گیری توان خروجی منابع نوری و لیزری در آزمایشگاه‌های اپتیک و مراکز پزشکی شدند.

به نقل از ایسنا، امیرحسین شهبازی، مجری طرح توان‌سنجی لیزری را یکی از نیازهای آزمایشگاه‌های اپتیک، دانشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز صنعتی و پزشکی دانست و گفت: اندازه‌ گیری توان خروجی منابع نوری و لیزری از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین منظور با طراحی و ساخت دستگاه توان‌سنج نیمه‌هادی در بخش لیزر توانستیم توان اپتیکی منابع لیزری را اندازه بگیریم که با این اقدام سالانه بیش از ۲۰۰ هزار دلار صرفه‌جویی ارزی در کشور رقم خواهد خورد.

شهبازی با بیان اینکه دستگاه‌های توان‌سنج در سطح گسترده‌ای از سنجش توان تابشی و طیف نشری کاربرد دارند، خاطر نشان کرد: این ابزارها تابش پرتوها را بر روی قطعه نیمه‌هادی از جنس سیلیکون اندازه‌گیری می‌کنند.

وی با اشاره به‌ لزوم کالیبراسیون تجهیزات لیزری صنعتی و تجهیزات لیزری نظامی، افزود: به‌ عنوان نمونه توان اپتیکی لیزرهای استفاده ‌شده در مصارف پزشکی بسیار حساس بوده و اگر عملکرد دستگاه از بازه مربوط خارج شود، می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر جای بگذارد. همچنین در کاربردهای آزمایشگاهی و پژوهشی لیزر همواره لازم است توان خروجی منابع لیزری مورد بررسی قرار گیرد.

شهبازی با تاکید بر اینکه جامعه علمی با خلاء جدی در این زمینه مواجه هستند، یادآور شد: این امر باعث تحمیل هزینه‌های سنگین جهت واردات شده است؛ درحالی‌ که پتانسیل و امکان بومی‌سازی این تجهیزات در داخل کشور وجود دارد.

به گفته وی تنظیم دستگاه برای کار در طول‌ موج‌های ۱۹۰ تا ۱۱۰۰ نانومتر، آشکارسازی جریان تاریک فتو دیود، امکان تنظیم برای یک منبع نوری خاص و اندازه‌گیری توان منابع نوری و توان منابع نوری پیوسته ازجمله قابلیت‌های این دستگاه است.

مجری طرح با اشاره به حوزه‌های کاربرد این دستگاه، بررسی توان پرتو فرودی و کیفیت‌سنجی منابع نوری، تأثیر تغییرات محیطی بر عملکرد منابع لیزری، بررسی تغییرات توانی پرتو هنگام عبور از محیط‌های (شفاف) مختلف، کیفیت‌سنجی تیغه‌ها و عدسی‌های اپتیکی و نیز محاسبه شدت پرتو بازتابی/عبوری از سطوح مختلف از کاربردهای شاخص دستگاه توان‌سنج نیمه‌هادی است.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

آیدین هاشمی  گفت:این پروژه مهم در سه‌راهی عنبرلو و در مسیر راه فرعی پارس‌آباد به شهر مغانسر واقع شده که این سه‌راهی ضمن اتصال شهر پارس‌آباد، روستاهای محمودآباد طالقانی، تکله‌کندی و عباس‌آباد را نیز به مغانسر متصل می‌کند. به‌خاطر تصادفات زیاد...
کاظم اولیایی گفت:این وضعیت نه تنها برای استقلال بلکه برای همه باشگاه های فوتبال حرفه ای هم وجود دارد. تا زمانی که اصلاح ساختار مدیریتی اتفاق نیافتد هر روز وضع ما بدتر از دیروز می شود. مگر می شود با...

مطالب مرتبط با برچسب