پنجشنبه, ۳۰ دی ۱۴۰۰
»   اقتصادی, خودرو  »   ساخت ربات خودروی پرنده ایرانی برای اولین بار در دنیا
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۵۱

ساخت ربات خودروی پرنده ایرانی برای اولین بار در دنیا

دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه شریف برای اولین بار در دنیا موفق به طراحی و ساخت ربات تبدیل شونده دو منظوره شدند.

به نقل از دانشگاه صنعتی شریف؛ ربات خودروی پرنده که توسط جمعی از دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه شریف ساخته شده می تواند مانند یک خودرو روی زمین حرکت کند و در عین حال با تغییر وضعیت ساختاری به شکل یک وسیله پرنده طی مسافت های هوایی درآید.

تیم سازنده این ربات از مهندسان و فارغ التحصیلان دانشکده های مهندسی هوافضا و برق دانشگاه صنعتی شریف بوده اند. این تیم در مسابقات بین المللی نوآوری های آینده صنعت خودرو در فرانسه موفق به راهیابی بین ۲۴ تیم نهایی از بین ۱۷۰۰ تیم از نزدیک به ۸۰۰ دانشگاه جهان شده است.

 دانش آموخته شریفی افزود: تیم ما توانست در مسابقات نوآوریهای صنعت خودرو در فرانسه (Valeo Innovation Challenge) از میان ۸۰۰ دانشگاه از سراسر دنیا به مرحله نهایی راه یابد.

همچنین حضور در مسابقات شرکتهای نوپا از طرف SeedStarWorld ، مسابقات MassChallenge در بوستون آمریکا، دریافت دعوتنامه از شتابدهنده KickStart در زوریخ سوییس و راهیابی به مرحله نهایی از بین ۳۰۰۰۰ استارتاپ از سراسر دنیا از جمله موفقیت ها و افتخاراتی ست که توسط تیم ما کسب شده است.

سالم اظهار داشت: این تغییر آرایش به ربات این امکان را می دهد که از عهده ماموریت های زمینی و هوایی همزمان برآید. از قابلیت های این ربات دومنظوره می توان به عکس برداری و فیلم برداری، داده برداری و حمل کالا اشاره کرد.

وی افزود:  کاربری دیگر این ربات می توان به یک پلترفم رباتیک پایه آزمایشگاهی برای تست و ساخت نسل آینده خودرو پرنده سرنشین دار اشاره کرد. ما برای اختراع این ربات مجبور شدیم تا چرخ دومنظوره ای را از نو اختراع کنیم.

سالم خاطرنشان کرد: این چرخ دومنظوره، در اداره کل مالکیت معنوی ایالات متحده به ثبت رسیده و در حال ثبت در ایران است.

به گفته وی، موتور سیکلت پرنده ما فعلا یک سری تستهای شبیه سازی در نرم افزارهای مهندسی طی کرده و پس از سرمایه گذاری، ساخت نسخه سرنشین دار را آغاز خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه این طرح هم مانند نسخه رباتیک خود نمونه عینا خارجی ندارد، گفت: از این حیث می توان آن را اولین موتور سیکلت پرنده تبدیل شونده برای مصارف شهری در دنیا نامید.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف در خصوص حمایت مسئولان گفت: مسئولین دانشگاه طبیعتا با محدودیت هایی مواجه اند اما امیدواریم که بتوانیم با دریافت کمک های مادی و معنویشان به نتایج مطلوبتری دست یابیم.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , خودرو

مشاهدات میدانی قیمت انواع برنج به ویژه برنج خارجی با آزاد شدن واردات این محصول کمی ارزان شده و برنج های مانده در گمرک در حال ورود به کشور است و زمینه عرضه در بازار را تقویت کرده است. هر کیلوگرم...
بهمن دانایی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اصلاح نرخ خرید تضمینی چغندر قند و افزایش قیمت چغندر بهاره به ١٧٠٠ تومان گفت: دیروز جلسه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاستهای حمایتی محصولات اساسی کشاورزی تشکیل شد و با مساعدت شخص...

مطالب مرتبط با برچسب

دومین جشنواره دنیای فناوری اطلاعات (ITweekend) با تمرکز بر روی ایجاد کسب‌وکارهای نوین در حوزه فناوری اطلاعات، 22 تیرماه امسال توسط دانشگاه شریف برگزار می‌شود. به نقل از ایسنا، این جشنواره با همکاری پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف، آزمایشگاه یادگیری...
بررسی یک نظام رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که دانشگاه های ایران در پژوهش بهتر از فناوری و در فناوری بهتر از آموزش عمل کرده اند و ۹ دانشگاه ایرانی در جمع برترینها قرار گرفتند. به...
خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها