جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
»   فرهنگ و هنر  »   سالگرد ربوده شدن چهار دیپلمات ایرانی در لبنان
۱۴ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۴۰

سالگرد ربوده شدن چهار دیپلمات ایرانی در لبنان

۱۴ تیرماه سالروز ربوده شدن چهار دیپلمات ایرانی در لبنان به نام‌های سیدمحسن موسوی،احمد متوسلیان،تقی رستگارمقدم و کاظم اخوان توسط رژیم صهیونیستی است.

چهاردهم تیر ۱۳۶۱ برابر با چهارم ژوئیه ۱۹۸۲ در خلال تجاوز واحدهای ارتش رژیم صهیونیستی به لبنان و اشغال بیروت، اتومبیل هیأت نمایندگی دیپلماتیک کشورمان حین ورود به شهر بیروت و در هنگام عبور از پست ایست و بازرسی، مزدوران حزب فالانژ اتومبیل را متوقف و چهار تن از اتباع ایرانی به نامهای سیدمحسن موسوی (رایزن و کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت)‌، احمد متوسلیان (وابسته سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت)، تقی رستگار مقدم (راننده و مشاور فنی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت) و کاظم اخوان (خبرنگار و عکاس خبرگزاری جمهوری اسلامی) هنگام بازگشت از سوریه به محل سفارت واقع در بیروت غربی، به دست شبه نظامیان مسیحی موسوم به نیروهای فالانژیست که تحت کنترل و فرماندهی ارتش رژیم صهیونیستی عمل می کردند به رغم مصونیت دیپلماتیک – توسط آدم ربایان دست نشانده رژیم تروریستی تل‌آویو گروگان گرفته شده و پس از شکنجه و بازجویی،به نظامیان اسرائیلی تحویل داده شدند که از سرنوشت آنان تاکنون اطلاعی در دست نیست. در حالی که همرزمان آن مهاجران الی‌الله ،مشتاقانه چشم به راه هستند تا خبری از دیپلمات های کشورمان برسد.

حاج احمد متوسلیان پس از آزادسازی خرمشهر و تثبیت مواضع رزمندگان اسلام در آن جا، اواخر خرداد ۱۳۶۱، طی مأموریتی همراه یک هیأت عالی رتبه سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی ایران به سوریه و لبنان سفر می‌کند تا راه‌های کمک به مردم مظلوم و بی‌دفاع لبنان را از نزدیک بررسی کند.

احمد متوسلیان، کاظم اخوان، سیدمحسن موسوی، تقی رستگارمقدم
 
پایان خبر- س ر
فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع فرهنگ و هنر

به نقل از ایرنا،کلکسیون هنری هری مکلو میلیاردر آمریکایی و همسرش، لیندا، پاییز امسال در رویدادی که بسیاری هنردوستان انتظارش را می‌کشیدند، طی دو مرحله در ساتبیز نیویورک به مزایده گذاشته می‌شود. این کلکسیون شامل ۶۵ اثر هنری است که از جمله مهمترین آنها...
به نقل از ایرنا،نقاشی خودویرانگر دختری با بادکنک (Girl With Balloon) از بنکسی در سال ۲۰۱۸ در یک حراجی در لندن به قیمت ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار پوند به یک مجموعه‌دار فروخته شد؛ اما به محض به پایان رسیدن مزایده، همانطور...

مطالب مرتبط با برچسب