دوشنبه, ۲۶ مهر ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   سامانه سجام روشی برای گزارش رانت ها و احتکارها
۲۶ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۴:۴۱

سامانه سجام روشی برای گزارش رانت ها و احتکارها

مدیر کل پیشگیری‌های مردمی قوه قضاییه به فعالیت سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مردمی) اشاره و تصریح کرد: این سامانه در سطح کشوری فعال است و مردم می‌توانند به عنوان ناظران پیشگیری، ورود جدی داشته و به سامانه گزارش بدهند.

وی افزود: می‌خواهیم به کمک سامانه سجام، گمنامی را کاهش دهیم چرا که برخی افراد از فضای گمنامی سو استفاده می کنند و مرتکب جرم می شوند.
سید علی اصغر رفاهی ادامه داد:مردم به عنوان ناظران پیشگیری ما را در این معاونت کمک کنند و گزارش های لازم را در سامانه سجام ثبت‌کنند، به گزارش دهنده قول می دهیم که تا به نتیجه رساندن گزارش در کنار مردم باشیم.
وی گفت: هر جا در هر نقطه ای از کشور که احساس می شود شخصی شروع به احتکار کرده و کالاهای ضروری را به‌جای اینکه روانه بازار کردند؛جمع آوری کردند به سامانه سجام گزارش دهند و در اولین فرصت ممکن به مقامات می رسانیم.

رفاهی ادامه داد: مردم می‌توانند متخلفان اقتصادی را هم به این سامانه گزارش دهند و مردم می‌توانند در هر نهادی و اداره ای فکر می‌کنند مفسد اقتصادی وجود دارد و رانتی مطرح است در همین سامانه ثبت کنند.
رفاهی همچنین به حقوق عامه اشاره و تصریح کرد: بر اساس قانون اساسی، احیای حقوق عامه از وظایف قوه قضاییه است و هر جا شهروندان موضوعی مرتبط با تضییع حقوق‌ عامه را دیدند،‌می‌توانند تخلفات دستگاه های اجرایی را به ما اعلام کنند.

وی‌ افزود:برخی از مردم از بانک‌ها بابت‌دادن وام های کلان به برخی افراد گله مند هستند، در این راستا هر شهروندی ‌احساس می‌کند از سوی بانکی ‌ظلمی شده و یا رانتی مطرح است و یا بدهکار کلان بانکی رامی‌ شناسند،  می‌توانند گزارش دهند.

رفاهی به مشکلات کارگری اشاره کرد و گفت:اگر کارخانه ای در شرف تعطیلی است، کارگران هم می توانند اطلاعات را به سامانه اعلام کنند و امیدواریم اتفاقات خوبی بیفتد تا کارخانه ها تعطیل نشوند.

وی همچنین از مردم خواست تا زمین خواری و ساحل خواری را از این طریق گزارش دهند.
رفاهی ادامه داد:مردم اگر گزارشی را در سجام بفرستند، انذارهای لازم را ابتدا به مقام مسئول خصوصی می‌دهیم، البته نمی‌خواهیم به پروندههای موجود در دادگستری اضافه کنیم و رویکرد ما هم پیشگیری است.

مدیر کل پیشگیری‌های مردمی قوه قضاییه اظهار داشت این سامانه به نشانی Sajam.adliran.ir در خدمت مردم است.

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

معاون فنی و عمرانی شهردار کرج گفت: تا ماه آینده مناقصه پیمانکار مشخص و مسئله طرح روشنایی پل حصارک رفع می‌شود. به نقل از خبرگزاری مهر علی اصغر همتی در خصوص خاموشی پل چند سطحی شهدای حصارک اظهار کرد: وقتی معابر،...
سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: امیدوارم در لیگ قهرمانان آسیا قهرمان شویم و حالا حالاها خبر خوب داشته باشیم. به نقل از خبرگزاری مهر، مجید صدری قبل از اعزام کاروان تیم فوتبال پرسپولیس به کشور عربستان برای تقابل با الهلال در لیگ...

مطالب مرتبط با برچسب