دوشنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۱
»   اقتصادی, بانک و بیمه, خودرو  »   سراتو چگونه در بورس کشف قیمت می‌شود؟
3 اسفند 1395 , ساعت 12:52

عرضه خودرو در بورس کالا

سراتو چگونه در بورس کشف قیمت می‌شود؟

سراتو

 مدیرعامل سایپا از عرضه محصولات این شرکت در بورس کالا خبر داد در همین راستا به تازگی امیدنامه پذیرش سراتو در بورس کالای ایران منتشر شده است.

تقریبا یکسال پیش بود که مدیرعامل بورس کالا در گفت‌وگو با ایسنا، اعلام کرد که می‌خواهند پراید را از طریق اوراق سلف موازی و از دریچه بورس کالا تامین مالی کنند.

بعد از اعلام این موضوع که سراتو چگونه در بورس کشف قیمت می‌شود؟ صحبت‌های زیادی درباره پذیرش یا عدم پذیرش این کالا در بورس شد، قیمت‌گذاری خودرو موضوع مهمی بود که مانع حقوقی برای عرضه اوراق سلف موازی خودرو در بورس ایجاد می‌کرد چرا که برای این کار لازم بود این خودرو در بورس کالا پذیرش و کشف قیمت شود اما از آن جایی که پراید از طریق شورای رقابت قیمت گذاری می شود قابلیت کشف قیمت در بورس کالا را نداشت.

بعد از گذشت ماه‌ها، هفته گذشته مدیرعامل سایپا در همایش بین‌المللی صنعت خودرو اعلام کرد که سراتو در بورس کالا پذیرفته شده است، اما در آن زمان امیدنامه‌ای از این پذیرش منتشر نشده بود که بتوان از جزئیات این پذیرش اخبار مستند تری داشت.

اما بورس کالا به تازگی امیدنامه‌ای منتشر کرده که گویای پذیرش سراتو در بورس کالاست. به نظر می رسد بورس کالا و گروه سایپا به تفاهم‌هایی رسیدند تا خودروهایی که مشمول قیمت‌گذاری نمی‌شود را بتوانند از طریق اوراق سلف موازی تامین مالی کنند. در این امیدنامه آمده که درخواست پذیرش کالای خودروی سراتو تولیدی شرکت سایپا و از طریق شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان در تاریخ ۲۵ دی‌ماه سال ۱۳۹۵ به شرکت بورس کالای ایران ارائه شد و در نودمین جلسه هیات پذیرش بورس کالای ایران در تاریخ ۱۹ ‌اسفندماه سال ۱۳۹۵ مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفته و پذیرش آن به تصویب رسیده است.

عرضه‌کننده یعنی شرکت سایپا متعهد شده که شرایط عرضه را به گونه‌ای فراهم کند که حداقل چهار بار عرضه در ماه انجام پذیرد و در صورت وجود تقاضا با نظر بورس نسبت به عرضه اقدام کند. موضوع کشف قیمت این خودرو از مواردی است که می‌تواند جای بحث داشته باشد، چرا که قاعدتا این کالا باید از طریق عرضه و تقاضا کشف قیمت شود و در صورت عدم عرضه به مقدار نیاز بازار فشار تقاضا می تواند قیمت این کالا را بیش از آن چه ارزش دارد بالا ببرد. اینکه آیا در این مورد جزئیات این موضوع هم صحبت‌هایی بین دو طرف انجام شده یا خیر را فعلا کسی نمی‌داند اما دیر یا زود می‌توان از این قسمت از پازل عرضه خودرو در بورس کالا سر در آورد.

پایان خبر – م م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , بانک و بیمه  , خودرو

قطر در سال ۲۰۱۷، ممنوعیت ۱۲ ساله توسعه بزرگترین میدان گاز طبیعی جهان را که بیشتر آن در زیر آب های خلیج فارس قرار داد، لغو کرد. در مدت کوتاهی پس از آن اعلام کرد قصد دارد از سهم خود...
برخی از اعضای شورای اسلامی شهر گرگان با اشاره به انجام برخی مزایده‌ها برای املاک شهرداری گرگان، خواستار بازنگری جدی در روند کارشناسی و قیمت گذاری بر مستغلات این نهاد شدند. رسمی و علنی پارلمان شهری گرگان با موضوع ضرورت...

مطالب مرتبط با برچسب

به نقل از ایلنا، از روز شنبه ۳ مهر ماه ۱۴۰۰ کلیه معاملات سیمان به صورت جداگانه در تالار اختصاصی سیمان در بستر معاملاتی TTS و راس ساعت ۱۱:۳۰ برگزار می شود. بورس کالا که تاکنون در بستر TTS دارای بازارهای صنعتی،...
به نقل از اقتصاد آنلاین، جلسه هیات دولت بعد ازظهر یکشنبه به ریاست سید ابراهیم رییسی رییس جمهور برگزار شد و در این جلسه هیات وزیران با لغو تعطیلی ادارات و سازمان های دولتی سراسر کشور در روزهای پنجشنبه و بازگشت...

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها