چهارشنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۰
»   اقتصادی, بانک و بیمه, خودرو  »   سراتو چگونه در بورس کشف قیمت می‌شود؟
۳ اسفند ۱۳۹۵ , ساعت ۱۲:۵۲

عرضه خودرو در بورس کالا

سراتو چگونه در بورس کشف قیمت می‌شود؟

سراتو

 مدیرعامل سایپا از عرضه محصولات این شرکت در بورس کالا خبر داد در همین راستا به تازگی امیدنامه پذیرش سراتو در بورس کالای ایران منتشر شده است.

تقریبا یکسال پیش بود که مدیرعامل بورس کالا در گفت‌وگو با ایسنا، اعلام کرد که می‌خواهند پراید را از طریق اوراق سلف موازی و از دریچه بورس کالا تامین مالی کنند.

بعد از اعلام این موضوع که سراتو چگونه در بورس کشف قیمت می‌شود؟ صحبت‌های زیادی درباره پذیرش یا عدم پذیرش این کالا در بورس شد، قیمت‌گذاری خودرو موضوع مهمی بود که مانع حقوقی برای عرضه اوراق سلف موازی خودرو در بورس ایجاد می‌کرد چرا که برای این کار لازم بود این خودرو در بورس کالا پذیرش و کشف قیمت شود اما از آن جایی که پراید از طریق شورای رقابت قیمت گذاری می شود قابلیت کشف قیمت در بورس کالا را نداشت.

بعد از گذشت ماه‌ها، هفته گذشته مدیرعامل سایپا در همایش بین‌المللی صنعت خودرو اعلام کرد که سراتو در بورس کالا پذیرفته شده است، اما در آن زمان امیدنامه‌ای از این پذیرش منتشر نشده بود که بتوان از جزئیات این پذیرش اخبار مستند تری داشت.

اما بورس کالا به تازگی امیدنامه‌ای منتشر کرده که گویای پذیرش سراتو در بورس کالاست. به نظر می رسد بورس کالا و گروه سایپا به تفاهم‌هایی رسیدند تا خودروهایی که مشمول قیمت‌گذاری نمی‌شود را بتوانند از طریق اوراق سلف موازی تامین مالی کنند. در این امیدنامه آمده که درخواست پذیرش کالای خودروی سراتو تولیدی شرکت سایپا و از طریق شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان در تاریخ ۲۵ دی‌ماه سال ۱۳۹۵ به شرکت بورس کالای ایران ارائه شد و در نودمین جلسه هیات پذیرش بورس کالای ایران در تاریخ ۱۹ ‌اسفندماه سال ۱۳۹۵ مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفته و پذیرش آن به تصویب رسیده است.

عرضه‌کننده یعنی شرکت سایپا متعهد شده که شرایط عرضه را به گونه‌ای فراهم کند که حداقل چهار بار عرضه در ماه انجام پذیرد و در صورت وجود تقاضا با نظر بورس نسبت به عرضه اقدام کند. موضوع کشف قیمت این خودرو از مواردی است که می‌تواند جای بحث داشته باشد، چرا که قاعدتا این کالا باید از طریق عرضه و تقاضا کشف قیمت شود و در صورت عدم عرضه به مقدار نیاز بازار فشار تقاضا می تواند قیمت این کالا را بیش از آن چه ارزش دارد بالا ببرد. اینکه آیا در این مورد جزئیات این موضوع هم صحبت‌هایی بین دو طرف انجام شده یا خیر را فعلا کسی نمی‌داند اما دیر یا زود می‌توان از این قسمت از پازل عرضه خودرو در بورس کالا سر در آورد.

پایان خبر – م م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , بانک و بیمه  , خودرو

فضل خرم،گفت:برای جبران  یک میلیون و 600 هزار تن کسری علوفه مراتع حداقل باید ماهانه 120 تا 130 هزارتن نهاده دامی در اختیار عشایر قرار گیرد. وی،یکی از بزرگ‌ترین‌ مشکلات سال 1400 عشایر را تامین خوراک دام عنوان کرد و افزود:...
حسن رنگرز گفت: آیینی درخور و شایسته انجام شده و این اتفاق بزرگ است. امیدوارم موزه بتواند بیش از گذشته ورزش کشور را به تصویر بکشد. نساجی ظرفیت زیادی داشته و سبقه خوبی دارد. سکوهای وطنی را ساختیم و کار آن تمام...

مطالب مرتبط با برچسب

به نقل از اقتصاد آنلاین،مزایده، اصلی‌ترین روش برای فروش اموال پیش از راه‌اندازی بازار املاک و مستغلات بود. اما با ایجاد بازاری جدید، روش حراج جایگزین روش سنتی برای دارندگان املاک شد. از سوی دیگر ساختار بورس کالا ...
علیرضا ناصرپور گفت: فرو رفتن بخش مسکن در رکود موضوع مثبتی نیست چرا که از سویی به رفع مشکل اجاره‌نشین‌ها کمک نمی‌کند و از طرف دیگر خوابیدن ساخت‌وساز به رکود سایر صنایع وابسته به این بخش در کشور منجر شده و...