یکشنبه, ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
»   اقتصادی, بانک و بیمه, خودرو  »   سراتو چگونه در بورس کشف قیمت می‌شود؟
۳ اسفند ۱۳۹۵ , ساعت ۱۲:۵۲

عرضه خودرو در بورس کالا

سراتو چگونه در بورس کشف قیمت می‌شود؟

سراتو

 مدیرعامل سایپا از عرضه محصولات این شرکت در بورس کالا خبر داد در همین راستا به تازگی امیدنامه پذیرش سراتو در بورس کالای ایران منتشر شده است.

تقریبا یکسال پیش بود که مدیرعامل بورس کالا در گفت‌وگو با ایسنا، اعلام کرد که می‌خواهند پراید را از طریق اوراق سلف موازی و از دریچه بورس کالا تامین مالی کنند.

بعد از اعلام این موضوع که سراتو چگونه در بورس کشف قیمت می‌شود؟ صحبت‌های زیادی درباره پذیرش یا عدم پذیرش این کالا در بورس شد، قیمت‌گذاری خودرو موضوع مهمی بود که مانع حقوقی برای عرضه اوراق سلف موازی خودرو در بورس ایجاد می‌کرد چرا که برای این کار لازم بود این خودرو در بورس کالا پذیرش و کشف قیمت شود اما از آن جایی که پراید از طریق شورای رقابت قیمت گذاری می شود قابلیت کشف قیمت در بورس کالا را نداشت.

بعد از گذشت ماه‌ها، هفته گذشته مدیرعامل سایپا در همایش بین‌المللی صنعت خودرو اعلام کرد که سراتو در بورس کالا پذیرفته شده است، اما در آن زمان امیدنامه‌ای از این پذیرش منتشر نشده بود که بتوان از جزئیات این پذیرش اخبار مستند تری داشت.

اما بورس کالا به تازگی امیدنامه‌ای منتشر کرده که گویای پذیرش سراتو در بورس کالاست. به نظر می رسد بورس کالا و گروه سایپا به تفاهم‌هایی رسیدند تا خودروهایی که مشمول قیمت‌گذاری نمی‌شود را بتوانند از طریق اوراق سلف موازی تامین مالی کنند. در این امیدنامه آمده که درخواست پذیرش کالای خودروی سراتو تولیدی شرکت سایپا و از طریق شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان در تاریخ ۲۵ دی‌ماه سال ۱۳۹۵ به شرکت بورس کالای ایران ارائه شد و در نودمین جلسه هیات پذیرش بورس کالای ایران در تاریخ ۱۹ ‌اسفندماه سال ۱۳۹۵ مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفته و پذیرش آن به تصویب رسیده است.

عرضه‌کننده یعنی شرکت سایپا متعهد شده که شرایط عرضه را به گونه‌ای فراهم کند که حداقل چهار بار عرضه در ماه انجام پذیرد و در صورت وجود تقاضا با نظر بورس نسبت به عرضه اقدام کند. موضوع کشف قیمت این خودرو از مواردی است که می‌تواند جای بحث داشته باشد، چرا که قاعدتا این کالا باید از طریق عرضه و تقاضا کشف قیمت شود و در صورت عدم عرضه به مقدار نیاز بازار فشار تقاضا می تواند قیمت این کالا را بیش از آن چه ارزش دارد بالا ببرد. اینکه آیا در این مورد جزئیات این موضوع هم صحبت‌هایی بین دو طرف انجام شده یا خیر را فعلا کسی نمی‌داند اما دیر یا زود می‌توان از این قسمت از پازل عرضه خودرو در بورس کالا سر در آورد.

پایان خبر – م م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , بانک و بیمه  , خودرو

به نقل از ایسنا، رییس پارک علم و فناوری خوزستان با اشاره به جایگاه بسیار خوب این پارک در کشور، گفت: از نظر فنی در جایگاه بسیار خوبی هستیم و حتی می توانم بگویم در بین ۱۰ پارک علم و...
به نقل از ایرنا، یک عضو هیات رییسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد. ایزدخواه به همراه ۴۷ نفر از نمایندگان به رییس جمهور: لزوم ممانعت از دور زدن قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها...

مطالب مرتبط با برچسب

شرکت کارگزاری دانایان پارس به صورت سهامی خاص فعالیت خود را به طور رسمی در سال 1383 آغاز نموده است. شرکت کارگزاری دانایان پارس با توجه به راهبردهای سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر افزایش رضایت و اعتماد فعالان بازار...
به نقل از بورس کالای ایران، روز دوشنبه ۲۹ خردادماه تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران معامله ۱۰ هزار و ۹۶۶ تن جو دامی در قالب طرح قیمت تضمینی و به صورت فیزیکی، ۱۵۰ تن ذرت دانه ای، ۳۰۰ تن...
خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها