سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
»   بین الملل  »   سرگیجه سیاسی سعودی ها در مقابل ایستادگی قطر
۱۴ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۴:۰۱

سرگیجه سیاسی سعودی ها در مقابل ایستادگی قطر

سعودی ها در مقابل ایستادگی قطر دچار سرگیجه شدید سیاسی شدند.

قطر در برابر خواسته‌های کشورهای تحریم کننده مقاومت کرده است. در مقابل دوحه،عربستان و سه کشور دیگر با میانجی‌گری کویت، ضرب‌الاجل خود به قطر را دو روز دیگر تمدید کردند. درهمین حال،محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر، که ظهر دوشنبه وارد کویت شد و نامه امیر قطر را به امیر کویت تحویل داده است. بنا بر گزارش‌ها این نامه حاوی پاسخ قطر به خواسته‌های عربستان سعودی و متحدانش است. هنوز از جزئیات این نامه گزارشی منتشر نشده است.

گفته می‌شود،قطر خواسته‌های مطرح شده ازسوی کشورهای تحریم کننده را نقض حاکمیت سرزمینی خود دانسته است و این درحالی است که رد قاطعانه و مبتنی براصول آن از سوی دوحه، طبیعی به نظر می‌رسد.
به نقل از میدل ایست آی، بحران کشورهای عربی، نگرانی‌ها درخصوص افزایش تدریجی بی ثباتی در این منطقه را افزایش داده است. واضح است که خلیج فارس، در بردارنده بزرگترین تولیدکنندگان انرژی درجهان و نیز میزبان تعداد زیادی از متحدان مهم کشورهای غربی است که درخاک خود تجهیزات نظامی‌متعلق به ایالات متحده آمریکا را نگهداری می‌کنند.
خبرگزاری دولتی عربستان سعودی (SPA) بامداد روز دوشنبه (۳ ژوئیه / ۱۲ تیرماه) خبر داد که عربستان و سه کشور دیگر عرب، ضرب‌الاجل خود برای پایان دادن به محاصره اقتصادی و سیاسی قطر را برای دو روز دیگر تمدید کرده‌اند. این تمدید با میانجی‌گری شیخ صباح احمد الجابر الصباح، امیر کویت به دست آمده است. وزارت خارجه مصر نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، وزیران خارجه چهار کشور محاصره‌کننده قطر در نشستی روز چهارشنبه در قاهره گام‌های بعدی در تعامل با قطر را بررسی خواهند کرد.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع بین الملل

به نقل از ایسنا، مسوولان موزه هنر متروپولیتن قصد دارند برای جبران خسارت‌های مالی ناشی از تعطیلی دوران همه‌گیری ویروس کرونا بیش از ۲۰۰ عکس از مجموعه‌های این موزه را در حراجی پیش رو کریستیز به فروش برسانند. خسارت مالی ناشی از...
دکتر حبیب‌الله مسعودی فرید  گفت:اورژانس اجتماعی از سوی سازمان بهزیستی به صورت مناقصه و پیمانکاری به بخش خصوصی واگذار می‌شود و برخی از کلینیک‌های خصوصی هر کسی نمی‌تواند این امتیاز را بگیرد زیرا یکی از طرح‌های به اصطلاح «تپل» بهزیستی...

مطالب مرتبط با برچسب