سه شنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   بزرگترین نیروگاه خورشیدی ایران را سوئیسی ها می سازند
۱۷ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۱۱

بزرگترین نیروگاه خورشیدی ایران را سوئیسی ها می سازند

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان شمالی گفت: طی ۴ ماه آینده، نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی خورشیدی در خراسان شمالی وارد فاز اجرایی می شود.

به نقل از وزارت نیرو، علیرضا صبوری، در آخرین جلسه خود با سرمایه گذاران سوئیسی احداث نیروگاه خورشیدی در استان، آغاز هر چه سریع تر فاز اجرایی نیروگاه های وعده داده شده را خواستار شد.

وی با اشاره به این که در نشست ۶ ماه گذشته با همین هیئت، مقرر شده بود ظرف دو ماه پس از جلسه، عملیات اجرایی آغاز شود، از کندی روند انجام این پروژه گلایه کرد.

صبوری با بیان این نکته که شرکت توزیع برق خراسان شمالی، همراهی خود را در تمامی جوانب با سرمایه گذاران اثبات کرده است خاطرنشان کرد: با توجه به مدت دار بودن قرارداد و پروانه صادر شده از جانب شرکت سانا و همچنین مسائل ناخواسته ای که هر پروژه ای با آن روبروست، هر چه زودتر فاز اجرایی آغاز شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان، رفع برخی دغدغه های مسئولان و فراهم سازی زمینه مساعدت و همکاری بیشتر از جانب ایشان را منوط به ورود هر چه سریع تر به فاز اجرایی پروژه دانست و گفت: همچنین پس از آغاز به کار، مسائل به شیوه شفاف تری بروز پیدا می کند و به این ترتیب در فازهای دیگر می توانیم با اطمینان خاطر بیشتری ورود پیدا کنیم.

وی در این جلسه در رابطه با آمادگی این هیئت در خصوص ایجاد پست موبیل نیروگاه سوال کرد که تیم سرمایه گذار از مذاکره ها و توافق های انجام شده در این رابطه خبر داد.

این مقام مسوول همچنین سوالاتی پیرامون پیش بینی اتمام کار نخستین پروژه ۳۰ مگاواتی و شروع پروژه های دیگر مطرح کرد که هیئت سرمایه گذار در پاسخ، شروع تمامی پروژه ها را ظرف ۴ ماه آینده متعهد شد.

سخنگو و نماینده تیم سرمایه گذار سوئیسی گفت: مسائل حوزه بانکی و بیمه ای زمان زیادی را تلف کرد ولی خوشبختانه بخش قابل توجهی از موانع کنار رفته و تا پایان خرداد ماه، استارت اجرایی نخستین فاز بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور با ظرفیت ۳۰ مگاوات در شهرستان جاجرم زده خواهد شد.

حسین صادق نژاد، با بیان این نکته که دستورالعمل و پنل ها ظرف حداکثر ۳ ماه نصب خواهد شد افزود: پس از آن اتصال به شبکه نیز به سرعت آغاز می شود که پیش بینی نهایی برای زمان بندی این بخش نیز ۴ ماه و نیم خواهد بود. با توجه به انجام مقدمات بانکی و بیمه ای، تلاش ما بر این است که تمامی پروژه های نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی خورشیدی در استان، طی ۴ ماه آینده کلید بخورد و تکمیل تمام نیروگاه ها، هم راستا انجام گیرد.

به گفته وی زمینه برای احداث دو نیروگاه ۳۰ مگاواتی جاجرم و نیروگاه ۱۰ مگاواتی بجنورد کاملا مساعد است ولی برای احداث دو نیروگاه ۳۰ مگاواتی اسفراین و دو نیروگاه ۳۰ مگاواتی شیروان همچنان موانع حق چرای دام وجود دارد که امیدواریم این موانع نیز به زودی برطرف شود.

وی یادآور شد: ۶۰ درصد تجهیزات نیروگاهی از جمله پنل ها و اینورتر خارجی است و ۴۰ درصد بقیه شامل استراکچرها، کابل ها و تابلو ها از داخل کشور تامین خواهد شد.

صادق نژاد همچنین از اشتغالزایی این پروژه برای حدود ۳۵۸ نفر خبر داد و افزود: تلاش هیئت سرمایه گذار بر این است که از نیروهای بومی برای اجرای این پروژه بهره برداری کند.

در این جلسه، مسائل مربوط به روادید سرمایه گذاران و دغدغه های تمدید اجاره زمین نیز مطرح شد که مدیرعامل شرکت توزیع برق استان در رابطه با پیگیری و حل این مسائل قول مساعد داد. این نشست با رایزنی های ابتدایی در حوزه احداث نیروگاه بادی در استان نیز همراه بود.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

دکتر ضیایی گفت: این شرکت امروز یکی از صادرکنندگان مطرح در زمینه تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر است، به گونه‌ای که در ۴ ماه امسال به اندازه کل حجم صادرات سال گذشته، صادرات داشته است؛ ولی اگرچه تناژ صادراتی آن...
سید موسی موسوی گفت:بهسازی و تعریض محور «اسیر- مهر- وراوی» از ابتدای ورود به مجلس در دستور کار ما بود و برای این مهم جلساتی را با وزیر راه و شهرسازی، رئیس سازمان راهداری کشور، رئیس سازمان برنامه و بودجه...

مطالب مرتبط با برچسب

 محمد اسلامی گفت:برای رسیدن به این هدف لازم است چند واحد دیگر نیروگاههای هسته‌ای در کشور جانمایی شود.بنابراین به زودی از طریق ساز و کارهای گوناگون با استفاده از ظرفیت داخلی و به کارگیری شرکت‌های بزرگ بین المللی سرمایه‌گذاری برای رسیدن به...
 امیر دودابی‌نژاد  گفت: با توجه به ضرورت منطقی شدن هزینه برق در سبد هزینه‌های واسطه‌ای بخش صنعت، افزایش بهره‌وری در بخش صنعت و معدن و پیرو استقبال و اعلام آمادگی وزارت صمت برای سرمایه‌گذاری در احداث نیروگاه‌های حرارتی، شرکت برق حرارتی...