سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   «سیروز کبدی» احتمال سکته در افراد مسن را افزایش می دهد
۱۷ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۳:۰۴

«سیروز کبدی» احتمال سکته در افراد مسن را افزایش می دهد

مطالعه جدید نشان می دهد «سیروز کبدی» احتمال بروز سکته را در افراد مسن تر افزایش می دهد.

به نقل از مهر، در بیماری سیروز کبدی، بافت کبد به دلیل مصرف بیش از اندازه الکل سفت می شود.

دکتر نیل پاریخ، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان ویل کرنل نیویورک، در این باره می گوید: «در یک نمونه ملی از بیماران مسن دارای علائم پرخطر عروقی، سیروز کبدی با افزایش ریسک سکته، بخصوص سکته هموراژیک، مرتبط بود.»

طبق اعلام انجمن سکته آمریکا، سکته هموراژیک یا همراه با خونریزی حدود ۱۳ درصد از سکته های مغزی را دربرمی گیرد. اما اکثریت موارد سکته مغزی (۸۷ درصد) از نوع سکته ایسکمیک، یعنی سکته ناشی از لخته شدن خون در مغز، هستند.

در مطالعه جدید تیم تحقیق داده های ۱.۶ میلیون بیمار مسن تر از ۶۶ سال را بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ بررسی کردند.

تحقیق نشان داد درحالیکه فقط بالغ بر یک درصد افرادی که مبتلا به سیروز نبودند دچار سکته مغزی شدند، این عدد در مورد افراد مبتلا به بیماری کبدی، ۲ درصد افزایش یافته بود.

به گفته محققان، توضیح احتمالی ارتباط بین سیروز کبدی و افزایش ریسک سکته ناشی از آسیب به توانایی لخته شدن خون است و یا اینکه فاکتورهای پرخطر قلبی در بیماران مبتلا به سیروز کبدی نظیر مصرف الکل، هپاتیت C و بیماری متابولیکی بیشتر است.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

پیروز کرمی گفت:سرانه دانش آموزی در مدارس  کهگیلویه و بویراحمد ۸.۲ درصد بوده که نسبت به متوسط کشور که تقریبا ۵.۲ می باشد سرانه آموزشی نسبتا خوبی را در استان داریم.  در سال گذشته ۱۷۴ کلاس درس توسط سازمان نوسازی مدارس کهگیلویه...
دکتر پیمان صابریان گفت:پیشرفت های خوب و قابل توجهی را به نظر امکانات نرم افزاری و سخت افزاری داشتیم و دکتر کولیوند زحمات زیادی داشتند.  هدفمان این است که بتوانیم خدمات و امکانات با کیفیتی به مردم ارائه کنیم.  با تامین بودجه،...

مطالب مرتبط با برچسب