سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
»   فرهنگ و هنر  »   «شرق دور، شرق نزدیک» به تهران می آید
۲۰ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۱۳

«شرق دور، شرق نزدیک» به تهران می آید

«شرق دور، شرق نزدیک» به کارگردانی حمیدرضا نعیمی از سوم مرداد در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه نمایش می رود.

نمایش «شرق دور، شرق نزدیک» به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا نعیمی که در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به صحنه خواهد رفت، طی یادداشتی این نمایش را اثری متفاوت در کارهای خود دانست.

در یادداشت نعیمی چنین آمده است:«داستان نمایش درباره اتفاقی است که همه شهرِ تهران را درگیرِ خود کرده است. اما همزمان با آن در طبقه چهاردهمِ یک برج، در یک واحد مسکونی، زن و شوهری بر سرِ به دنیا آمدن یا نیامدنِ فرزندشان به بن بست رسیده اند. زن، موافقِ وجود بچه و مرد مخالفِ آن است که روحِ سرگردانی واردِ ماجرا می‌شود …

نمایش «شرق دور، شرق نزدیک» متفاوت ترین اثرِ من در نمایشنامه نویسی و کارگردانی است. کارهای پیشین، همچون «فاوست»، «سقراط»، «ترور» و … ساختاری مشخص از نظر روایت و فرم داشتند. اگر چه در نمایشِ «فاوست» ریخت و قالبِ درام به ساختار ارسطویی نزدیک بود و در نمایشِ «سقراط» به سمت و سوی ساختارِ اپیزودیک و شیوه برشت؛ اما در این اثر بنابر ضرورتِ روایت و نیز گستردگیِ قصه به شکلِ عرضی از هر دو ساختار بهره ببریم.

همین امر موجب می‌شود نمایش با یک تک گویی آغاز شود که در ظاهر ارتباطی با اصلِ قصه ندارد و حضورِ کاراکترِ محوری و نیازِ دراماتیکِ او در تدوین و تکوینِ آن پیدا نیست. همین امر تک گویی‌های دوم و سوم را هم در برمی گیرد که با حضور روانشناس، نمایشنامه وارد عرصه دیالوگ میشود.

در این نمایشنامه کاراکترها بسیار از هم دورند اما بسیار ساده به هم پیوند می‌خورند. زبانِ اثر، چند لایه است: همان اندازه پارسیِ محاوره است که به یک باره لهجه زیبای شیرازی ذهن و گوشِ مخاطب را به سال های دوری از تاریخ می برد و در پایان شاهد زبانِ فاخر و کلاسیک پارسی هستیم.

از پانزدهم فروردین هر روز تمرین‌ها را به مدت شش ساعت تا به امروز پشت سر گذاشته‌ایم و این تلاش تا سوم مرداد یعنی اولین روز اجرا برای تماشاگران ادامه خواهد یافت.»

نمایش «شرق دور، شرق نزدیک» با نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا نعیمی با بازی حامد بهداد، کامبیز امینی، محسن گودرزی، بهناز نازی، کتانه افشاری نژاد، بهار نوحیان و مرجان فریقی در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به صحنه خواهد رفت.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع فرهنگ و هنر

به نقل از ایسنا، مسوولان موزه هنر متروپولیتن قصد دارند برای جبران خسارت‌های مالی ناشی از تعطیلی دوران همه‌گیری ویروس کرونا بیش از ۲۰۰ عکس از مجموعه‌های این موزه را در حراجی پیش رو کریستیز به فروش برسانند. خسارت مالی ناشی از...
به نقل از ایرنا،کلکسیون هنری هری مکلو میلیاردر آمریکایی و همسرش، لیندا، پاییز امسال در رویدادی که بسیاری هنردوستان انتظارش را می‌کشیدند، طی دو مرحله در ساتبیز نیویورک به مزایده گذاشته می‌شود. این کلکسیون شامل ۶۵ اثر هنری است که از جمله مهمترین آنها...

مطالب مرتبط با برچسب