دوشنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۱
»   بین الملل  »   “شهر حمص” در کنترل کامل ارتش سوریه
31 اردیبهشت 1396 , ساعت 13:10

“شهر حمص” در کنترل کامل ارتش سوریه

با پایان خروج آخرین گروه از شبه‌نظامیان از محله الوعر در حمص ارتش سوریه در آستانه کنترل کامل این شهر قرار دارد. از سوی دیگر دیده‌بان حقوق بشر سوریه از اعدام غیرنظامیان روستایی در استان دیرالزور توسط داعش خبر داد.

به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه رای الیوم، ارتش سوریه در آستانه کنترل کامل شهر حمص قرار دارد و روز گذشته عملیات خروج آخرین گروه از شبه‌نظامیان مخالف از محله الوعر آخرین پایگاه آنان در حمص انجام شد.

طلال البرازی، استاندار حمص در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت: عملیات تخلیه محله الوعر از اسلحه و شبه‌نظامیان ادامه دارد و این آخرین خروج شبه‌نظامیان از الوعر است.

به گفته البرازی، حدود ۳۰۰۰ تن از جمله ۷۰۰ شبه‌نظامی به همراه خانواده‌هایشان و غیرنظامیانی که تمایل به خروج از محله الوعر دارند، این محله را ترک کردند.

البرازی افزود: این گروه به استان ادلب در شمال غرب سوریه و یا شهر جرابلس در شمال این کشور منتقل شدند.

به گفته البرازی، با پایان این مرحله تعداد کسانی که شهر حمص را ترک کرده‌اند، فراتر از ۱۵ هزار تن هستند که از این تعداد ۳۰۰۰ شبه نظامی و ۱۲ هزار تن از اعضای خانواده‌های آنها و غیرنظامیان بوده‌اند.

گروه‌های مخالف سوری از سال گذشته شکست‌های میدانی را در جبهه‌های مختلف تجربه کرده‌اند. در پی این شکست‌ها توافقنامه‌هایی برای خروج شبه‌نظامیان مخالف از مناطق تحت کنترل این گروه‌ها که شهر حلب و شهرهای کوچک اطراف دمشق از مهمترین آنها هستند، حاصل شد.

طبق توافقنامه امضا شده نیروهای روسی در محله الوعر جهت نظارت بر اجرای درست توافقنامه و حفظ جان ساکنان الوعر در محل مستقر شدند.

با پایان روند تخلیه الوعر ارتش سوریه کنترل سومین شهر بزرگ این کشور را به دست می‌گیرد.

شهر حمص تقریبا به استثنای مناطق حاشیه‌ای این شهر تحت کنترل نیروهای ارتش سوریه است.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) به نقل از بشر الصبان، استاندار دمشق نیز اعلام کرد، مرحله سوم توافقنامه سازش در محله برزه در دمشق با خروج ۲۶۷۲ تن از جمله ۱۰۷۶ شبه نظامی انجام شده و شرایط برای ازسرگیری فعالیت‌های تمامی نهادهای دولتی فراهم شد.

این عملیات از صبح روز شنبه براساس توافقنامه امضا شده میان دولت سوریه و گروه‌های مخالف مسلح آغاز شد.

مرحله دوم این توافقنامه در تاریخ دوازدهم ماه مه جاری با خروج ۱۲۴۶ تن از جمله ۷۱۸ شبه نظامی در محله برزه و تشرین پایان یافت.

روند خروج شبه‌نظامیان از محله برزه در دمشق از حدود دو هفته قبل برای اولین بار آغاز شد.

همچنین دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، گروه تروریستی داعش در روستای جزره البوشمس در حومه شمال غربی دیرالزور و اطراف استان رقه ۱۹ غیرنظامی از جمله دو کودک را اعدام کرد.

این مرکز افزود: داعش با ورود به این روستا این غیرنظامیان را با شلیک به سرشان کشته و اجساد برخی از آنها را سوزاند سپس این روستا را ترک کرد.

این روستا از مارس گذشته تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه قرار دارد.

همچنین این مرکز اعلام کرد که داعش سه تن از نیروهای گروه مذکور را از این روستا ربوده و خبری از آنها نیست.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع بین الملل

در مجموع ۲۱۹ اثر در حراجی پیش رو کریستیز به مزایده گذاشته خواهد شد و انتظار می‌رود ارزش کلی آثار فروخته شده بین ۹۰۴,۶۰۰ تا ۱.۴ میلیون دلار برسد. در ۲۴ سپتامبر ۱۶۸ عکس از مجموعه عکس‌های «جنگ داخلی» این موزه...
به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، از آنجایی‌که نگرانی ها در مورد تورم سبب تقویت قیمت ها شده است، قیمت طلا در معاملات امروز بازارهای جهانی افزایش یافت اما رشد ارزش دلار مانع از افزایش...

مطالب مرتبط با برچسب

رسانه های خارجی آزاد سازی منطقه الرصافه در حومه جنوبی الرقه از چنگال داعش را اعلام کردند. به نقل از اسپوتنیک، نیروهای ارتش سوریه در ادامه نبرد با تروریست های تکفیری، دستاورد جدیدی به دست آوردند. در این عملیات، منطقه الرصافه در...
نظامیان ارتش سوریه در جریان سلسله پیشروی های خود در حومه استان حمص موفق شدند کنترل میدان گازی «آرک» در شهر تدمر را به دست بگیرند. به نقل از خبرگزاری سانا، پیشروی های نیروهای نظامی سوریه در نبرد با تکفیریها در...

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها