چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
»   اقتصادی  »   طرح شبکه آبیاری و زهکشی “سد خدا آفرین” در دشت مغان افتتاح شد
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۵۵

طرح شبکه آبیاری و زهکشی “سد خدا آفرین” در دشت مغان افتتاح شد

طرح شبکه آبیاری و زهکشی ناحیه عمرانی دوم سد خدا آفرین در دشت مغان امروز  با حضور حمید چیت چیان، وزیر نیرو و جمعی از مسئولان استان اردبیل افتتاح شد.

به نقل از ایسنا، مساحت پایاب ناحیه عمرانی دوم سد خداآفرین ۱۰ هزار هکتار است که از این میزان ٨٠٠ هکتار باغ های مجهز به سامانه آبیاری قطره‌ای، ۶ هزار و ۵٠٠ هکتار مزارع مجهز به سامانه آبیاری بوسیله ماشین‌های سنترپیوت و ٣ هزار و ٢٠٠ هکتار مزارع مابین سنترپیوت‌ها مجهز به سامانه آبیاری کلاسیک ثابت با آبپاش متحرک است.  

طرح ناحیه عمرانی دوم خداآفرین مشتمل بر ١۶ قشلاق است که زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم پنج هزار نفر را فراهم می کند و اعتبار هزینه شده این طرح ۶ هزار ٧٠٠ میلیارد ریال است.  

وی اضافه کرد: در ناحیه عمرانی دوم خداآفرین در استان اردبیل برای آبیاری منطقه سد بزرگی ساخته شده که آب را بر روی رودخانه ارس ذخیره می کند و سد قیزقلعه سی هم برای تنظیم و هدایت آب به کانال اصلی به مساحت ۱۴۴ کیلومتر احداث شده که ۵۲ کیلومتر آن مربوط به استان آذربایجان شرقی و ۹۲ کیلومتر دیگر در حوزه استان اردبیل است.  

حمید چیت چیان افزود: صدها ابنیه، پل، ایستگاه پمپاژ در طول این کانال‌ها اجرا و ساخته شده و اینها نمونه ای از کارهای بسیار عظیم دولت تدبیر و امید است.  

وی اضافه کرد: طرح خداآفرین در سال ۸۳ شروع شده بود که تا ابتدای دولت یازدهم ۱۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشت بطوریکه  از سال ۹۳ زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به محض دریافت اعتبارات مربوط به طرح های مرزی با تدبیر رئیس جمهوری در طی کمتر از سه سال این طرح به ۵۸ درصد پیشرفت فیزیکی رسید.  

چیت چیان یادآور شد: ناحیه عمرانی دوم خداآفرین که امروز افتتاح شد زمینه های اشتغال زیادی را فراهم می کند و ناحیه عمرانی سوم و چهارم خداآفرین هم تا نیمه اول سال ۹۷ به بهره برداری خواهد رسید.  

وی با بیان اینکه در مجموع طرح خداآفرین پنج هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار به خود اختصاص داده است، اضافه کرد: سرمایه گذاری عظیمی در این طرح‌ها شده که اگر به صورت منطقی استفاده کنیم منشاء تحول اقتصادی خواهد بود و صنایع تبدیلی و تکمیلی در کنار این طرح ها نیز می تواند زمینه اشتغال زیادی را در استان اردبیل ایجاد کند.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

مدیریت ارتباطات شهرداری ساری، عباس غفوری رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ، با اعلام اینکه از ابتدای طرح تفکیک زباله از مبدا تاکنون بیش از 2847 تن زباله خشک در این طرح جمع‌آوری شده است، گفت: پیش‌بینی ما برای جمع‌آوری...
، دکتر «حجت‌الله عبدالملکی» در آئین تجدید میثاق جامعه کار و تلاش کشور با آرمان‌های امام راحل به مناسب آغاز هفته کارگر با بیان اینکه در عرصه اقتصاد مقاومتی، کارگران باز هم در خط مقدم ایستاده اند، بیان کرد: در...

مطالب مرتبط با برچسب

به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی، روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، دکتر پورمحمدی با بیان این‌که استان اردبیل در افق میان‌مدت باید به مهم‌ترین قطب گردشگری سلامت و یکی از پنج قطب گردشگری ملی تبدیل شود، گفت:...
نمایشگاه دام و طیور و صنایع وابسته اردبیل 98 شانزدهمین دوره تاریخ شروع:سه شنبه 98/06/05 (08/27/2019) تاریخ پایان:جمعه 98/06/08 (08/30/2019) زمان بازدید:16 الی 22نوع نمایشگاه:داخلی وب...
خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها