شنبه, ۰۲ بهمن ۱۴۰۰
»   امور زیربنایی  »   عدم فروش تعدادی از خانه های سازمانی در مزایده
۲۴ دی ۱۴۰۰ , ساعت ۰:۰۱

نسایی معاون واگذاری سازمان ملی زمین و مسکن

عدم فروش تعدادی از خانه های سازمانی در مزایده

افرادی هستند که بیش از ۵ سال در این خانه ها ساکن بودند.مبادله قرارداد ممنوع است، از ۷۱۲۶ مورد ۴۱۲۸ مورد تعیین تکلیف نشده است یعنی به مزایده گذاشته شده اما ممکن است که به فروش نرسیده باشد.

نسایی معاون واگذاری سازمان ملی زمین و مسکن در برنامه گفتگوی ویژه خبری به سوالات زیر پاسخ داد:

آیا تاکنون تعداد خانه‌های سازمانی را احصا کرده اید؟  نمی‌توانیم تعداد دقیق خانه‌های سازمانی را احصا کنیم به دلیل این که خانه‌های سازمانی دستخوش قوانین و مقررات مختلف بودند، در بازه‌های زمانی مختلف این قوانین توسط قانونگذار تدوین شده است. عدم اعلام آمار به این دلیل است که از خانه‌های سازمانی استفاده می‌شود این درحالی است که قانونگذار این اجازه را نداده است. آیین نامه اجرایی ماده ۸ قانون ساماندهی باید مورد توجه قرار بگیرد.

خانه‌های تحت مالکیت دولت ۷۱۲۶ مورد است البته خانه‌های سازمانی نیرو‌های نظامی مستثنا از این آمار است، تاکنون ۷۱۲۶ خانه سازمانی را که سند عرصه آن به نام دولت است شناسایی شده و این به این معنا نیست که خانه سازمانی دیگری وجود ندارد.

آیا تمام دستگاه‌ها فهرست خانه های خالی را ارائه کرده اند؟

 تمام دستگاه‌ها مکلف شده‌اند ظرف سه ماه فهرست خانه های سازمانی را به سازمان ما بدهند، سند مالکیت عرصه به نام سازمان زمین و مسکن به نمایندگی از دولت است. این سند مستمسکی شد که دستگاه ها می گفتند چون سند به نام آنها نبوده پس خانه‌ها متعلق به آنها نیست و از دادن آمار خودداری می‌کردند.

آیا خانه های خالی واگذار و تعیین تکلیف شده است؟

اولین قانون در این حوزه مربوط به سال ۱۳۴۶ است. خانه های سازمانی از محل بودجه‌های عمرانی ساخته می شود، عرصه این خانه‌ها از محل اراضی دولت است. آمار خانه‌های سازمانی در حال حاضر ۷۱۲۶ مورد است و ما این آمار را استخراج کردیم، هزارو ۹۳مورد فروش داشتیم که به حساب خزانه واریز شده است.

بالغ بر دو هزار مکاتبه صورت گرفته است تا قانون اجرا شود، ما راهکاری نداریم، باید مالک اعیان را پیدا کنیم ،مالک اعیان وقتی کار به تخلیه خانه می رسد می‌گوید که صاحبخانه نیست اما وقتی بحث سکونت است می‌گوید که خانه متعلق به اوست.

چرا احکام صادره اجرایی نمی شود؟

 کمبود مقرره نداریم.  سالها است که در مشهد تلاش می‌کنیم تا عرصه ای را که اوقافی است را به مزایده بگذاریم اما موفق نمی شویم . در اجرای حکم مشکل داریم و همکاران ما برای اجرای حکم درگیر می‌شوند، آن هم به خاطر یک خانه سازمانی که متولی آن دستگاه دیگری است.

خانه های سازمانی غیر از دردسر برای وزارت راه و شهرسازی هیچ چیزی نداشته است، همکاران ما علاوه بر اینکه دایره اختیارات و اعمال اجرایشان در مقام یک مامور اداری بسیار در حوزه راه و شهرسازی وسیع است بعد از اینکه رای گرفته می شود، در اجرای حکم به مشکل برمی خورند.

آیا خانه های سازمانی شهرهای محروم مستثنا از فروش هستند؟

: آماری که از خانه‌های خالی داریم سند به نام دولت است. از ۷۱۲۶ خانه ۱۹۰۵ خانه در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر است یعنی مستثنا از فروش هستند.

چند نفر بیش از ۵ سال در خانه های سازمانی ساکن بوده‌اند؟

 افرادی هستند که بیش از ۵ سال در این خانه ها ساکن بودند.مبادله قرارداد ممنوع است، از ۷۱۲۶ مورد ۴۱۲۸ مورد تعیین تکلیف نشده است یعنی به مزایده گذاشته شده اما ممکن است که به فروش نرسیده باشد.

مطالب مرتبط با موضوع امور زیربنایی

قطعه‌ سازان کشور به‌عنوان بنگاه‌ های خصوصی فعال در این حوزه، طی دو تحریم بین‌ المللی، با وجود تمام مشکلاتی که بر سر راه تامین مواد اولیه و به موازات آن مبادلات پولی وجود داشت، تا به امروز خطوط تولیدی...
بحث عرضه املاک در بورس‌ کالا مجددا بر سر زبان‌ ها افتاده است؛ تا جایی که آخرین‌ بار شهردار تهران از عرضه املاک شهرداری در این بازار خبر داد. این در حالی بود که روزهای گذشته نیز برخی از مسوولان...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها