دوشنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۱
»   اجتماعی, امور زیربنایی  »   “غذای دام بودن فراورده سویا” تکذیب شد / اطلاعات غلط شبکه های اجتماعی
28 بهمن 1395 , ساعت 11:45

رییس اداره نظارت بر موادغذایی و آشامیدنی با منشاء گیاهی وزارت بهداشت:

“غذای دام بودن فراورده سویا” تکذیب شد / اطلاعات غلط شبکه های اجتماعی

رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو با ابراز تاسف از برخی مطالب منتشر شده نادرست درباره فراورده‌های غذایی، از مردم خواست اطلاعات درست را از منابع موثق اخذ کنند.

از سوی مهندس نسترن محمدی “غذای دام بودن فراورده سویا” تکذیب شد و در اینباره افزود:  بسیاری از اطلاعات مربوط به فراورده‌های غذایی که در فضاهای مجازی  منتشر می‌شود، مشمول مضامین سراسر اشتباه یا در بهترین شرایط خیلی اشتباه است؛ کما اینکه اخیرا در یکی از همین شبکه‌هایی که داعیه دهان پر کن بازگشت به تغذیه سالم و سنتی را دارد، مطلبی مشاهده می‌شود که جای تامل فراوران دارد. به عنوان مثال کنجاله سویا محصول تفاله پس از روغن کشی تعریف و از مردم خواسته شده از مصرف سویا یا به زعم آنان این “غذای دام” پرهیز کنند! این مطالب در حالی بیان می شود که با کمترین اطلاعاتی می‌توان به ماهیت زولات سویا که نوع بسیار تصفیه شده‌ای ازپروتئین سویا بوده و غنی از پروتئین با  محتوای ۹۰ درصدی است، پی برد.

وی ادامه داد: از جمله ویژگی‌های این فراورده این است که از آرد سویایی که چربی‌اش گرفته شده تهیه و فاقد چربی و کربوهیدرات است و طعم آن خنثی بوده و به عنوان بهبود دهنده بافت فرآورده‌های گوشتی، افزایش محتوای پروتئینی، بهبود طعم و عامل امولسیون مصرف می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص کنسانتره نیز مطالبی بیان کرد و آنرا حاوی ۷۰ درصد پروتئین دانست که نوعی سویای بدون آب تلقی می‌شود و گفت: این محصول نیز فاقد سبوس، چربی و کربوهیدارت بوده و در فرآورده‌های های مخصوص صبحانه، غذاهای آماده و گوشتی مصرف می‌شود.

رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو، آرد سویا را نیز نتیجه آسیاب لوبیای سویا بر شمرد و با بیان اینکه این فراورده نیز در دو نوع دارای چربی کامل و بدون چربی موجود است، گفت: نان حاصل آز آن نیز به دلیل فاقد گلوتن بودن، دارای بافتی متراکم است.

وی همچنین در رد ادعای تفاله پس از روغن کشی بودن سویا، به معرفی پروتئین سویای بافت‌دار (TSP) پرداخت و آن‌را فراورده‌ای متشکل از خمیر آرد بدون چربی سویا و آب  برشمرد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، محمدی در پایان  خطاب به مردم  گفت: هیچ موضوع دارای حائز اهمیت در حوزه فراورده های غذایی را نباید بر اساس مطالب این گروه‌های روییده بسان قارچ  که عموما نیز با با اهداف خاص شکل می‌گیرند، پذیرفت؛ مگر اینکه اصالت آنها مورد تایید خبرگان و نهادهای متخصص امور باشد.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , امور زیربنایی

قطر در سال ۲۰۱۷، ممنوعیت ۱۲ ساله توسعه بزرگترین میدان گاز طبیعی جهان را که بیشتر آن در زیر آب های خلیج فارس قرار داد، لغو کرد. در مدت کوتاهی پس از آن اعلام کرد قصد دارد از سهم خود...
برخی از اعضای شورای اسلامی شهر گرگان با اشاره به انجام برخی مزایده‌ها برای املاک شهرداری گرگان، خواستار بازنگری جدی در روند کارشناسی و قیمت گذاری بر مستغلات این نهاد شدند. رسمی و علنی پارلمان شهری گرگان با موضوع ضرورت...

مطالب مرتبط با برچسب

رئیس واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست پالایشگاه اول پارس جنوبی گفت: آتش‌سوزی در پالایشگاه اول پارس جنوبی در کمتر از ۲۰ دقیقه مهار شد. به نقل از مهر، محمد محمودی اظهار داشت: در راستای مقابله با شرایط بحرانی و مدیریت...

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها