جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   غربالگری ژنتیک برای پنج هزار زوج چهارمحال و بختیاری
۱۰ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۴۰

قبل از ازدواج انجام می شود

غربالگری ژنتیک برای پنج هزار زوج چهارمحال و بختیاری

شهرام مقدس معاون توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی چهارمحال و بختیاری، با اشاره به طرح‌ شناسایی اختلالات ژنتیک در افراد، پیش از ازدواج اظهار کرد: این طرح با همکاری مرکز بهداشت در استان توسط بهزیستی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه برای زوج‌هایی که در شرف ازدواج هستند، مشاوره غربالگری ژنتیک قبل از ازدواج صورت می‌گیرد، تصریح کرد: پش‌بینی می‌شود امسال حدود پنج هزار زوج از این طرح بهره ببرند.

مقدس ادامه داد: این طرح امسال بعد از ماه رمضان، پس از ابلاغ اعتبارات اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته نزدیک به دو هزار و ۷۰۰ نفر مورد غربالگری ژنتیک قرار گرفتند، گفت: از این تعداد ۷۲۰ نفر به عنوان افراد دارای خطر بالا شناسایی و به مشاوره ژنتیک ارجاع داده شدند.

مقدس اضافه کرد: از این ۷۲۰نفر، ۳۴ نفر پس از انجام آزمایش‌های ژنتیک به تشخیص نهایی و انجام اقدام لازم و درمان رسیدند.

وی در ادامه تاکید کرد: تمامی هزینه‌های آزمایش‌های ژنتیک در این طرح بر عهده بهزیستی است.

مقدس در خصوص طرح غربالگری افراد ۱۵ تا ۲۵ سال که با همکاری آموزش و پرورش انجام می‌شود، گفت: در سال گذشته یک هزار و ۸۷۸ نفر در این طرح شرکت کردند که از این تعداد ۱۸۶ نفر با ریسک بالا تشخیص داده شدند.

معاون توسعه پیشگیری بهزیستی استان اظهار کرد: در مجموع در سال گذشته، دو هزار و ۸۵۴ نفر به مراکز مشاوره ژنتیک مراجعه کردند و ۲۶۰ نفر برای آزمایشات ژنتیک مورد حمایت مالی بهزیستی واقع شدند.

وی با اشاره به وجود هفت مرکز مشاوره ژنتیک در استان، خاطرنشان کرد: این مراکز شامل چهار مرکز در شهرکرد، دو مرکز در بروجن و یک مرکز در فارسان هستند.

وی بیان کرد: در سال گذشته به ازای هر نفر برای انجام آزمایش ژنتیک ۹۰۰ هزار تومان حمایت مالی توسط بهزستی انجام شده است و امسال برای گروه‌های بی‌بضاعت تا سقف سه میلیون تومان برای هر نفر پیش بینی شده است.

وی در پایان از مردم خواست قبل از تصمیم گیری برای ازدواج از مشاوره غربالگری ژنتیک استفاده کنند، به‌خصوص در خانواده‌هایی که معلولیت ناشی از اختلالات ژنتیکی و بیماری‌های ارثی وجود دارد.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

آرمین سلسانی ، در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به موضوعی که برای یکی از معادن واقع در منطقه حفاظت شده پیش آمده و محل اختلاف محیط زیست و سازمان صنعت، معدن و...
به نقل از ایرنا،کلکسیون هنری هری مکلو میلیاردر آمریکایی و همسرش، لیندا، پاییز امسال در رویدادی که بسیاری هنردوستان انتظارش را می‌کشیدند، طی دو مرحله در ساتبیز نیویورک به مزایده گذاشته می‌شود. این کلکسیون شامل ۶۵ اثر هنری است که از جمله مهمترین آنها...

مطالب مرتبط با برچسب

به نقل از ایرنا، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه مجوز سه معدن سنگ‌لاشه غیرفعال در استان سلب صلاحیت شد،گفت:علاوه بر تذکرها اخطارهای صادر شده برای بهره‌برداران این معادن، اما همچنان غیرفعال بودند. سجاد رستمی...
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال 300 تن گل محمدی از باغات استان برداشت شود. به نقل از ایسنا، ابراهیم شیرانی با اشاره به آغاز برداشت گل محمدی از باغات استان، اظهار کرد: در حال...