پنجشنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰
»   امور زیربنایی  »   فراخوان وزارت بهداشت برای احداث ۷ هزار تخت بیمارستانی
۱۵ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۲۵

فراخوان وزارت بهداشت برای احداث ۷ هزار تخت بیمارستانی

سخنگوی وزارت بهداشت در نشستی خبری گفت: بر اساس مصوبه مجلس و اذن مقام معظم رهبری، ۱۰۰ میلیون دلار از صدوق  توسعه ملی برای تامین دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک برداشت خواهد شد. واکسن روتاویروس برای درمان اسهال‌های دوران نوزادی و پنوموکوک برای عفونت ریوی استفاده می‌شود و انستیتو پاستور مراحل عرضه این دو واکسن را انجام خواهد داد.

وی با اشاره به برنامه وزارت بهداشت برای افزایش تخت‌های بیمارستانی، اظهار کرد: بر اساس سند ملی نقشه راه درمان کشور باید تا سال ۱۴۰۴، ۲۳۰ هزار و ۵۷۵ تخت بیمارستانی دیگر در کشور راه‌اندازی شود تا به شاخص متوسط منطقه و جهانی برسیم. در حال حاضر ۴۲ هزار و ۴۷۲ تخت در بخش دولتی در دست احداث است و باید تا سال ۱۴۰۴،   ۲۹ هزار و ۷۰۰ تخت دیگر ساخته شود. در حال حاضر ۲۵ هزار و ۸۳۸ تخت در بخش غیر دولتی در دست ساخت است.  در مجموع طی هشت سال آینده باید ۱۳ هزار ۱۰۰ تخت بیمارستانی دیگر با تعرفه غیر دولتی به مجموعه تخت‌های دیگر اضافه شود.

دکتر ایرج حریرچی با اشاره به فراخوان وزارت بهداشت برای احداث ۷ هزار تخت بیمارستانی با تعرفه عمومی غیردولتی که هفته دیگر اعلام  می‌شود، افزود: قرار است این تخت‌ها در بیمارستان‌های نیمه خصوصی در شهرهای گرگان، کرمانشاه، ‌ اراک، شیراز و اصفهان راه‌اندازی شود. ما از بخش خصوصی و عمومی غیردولتی درخواست می‌کنیم که در این فراخوان شرکت کنند. کسانی که در این مناقصه برنده شوند در مدت ۱۰ سال مکلف خواهند بود با تعرفه عمومی غیر دولتی خدمت رسانی کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در ادامه صحبت‌هایش درباره تمهدیدات لحاظ شده جهت ارایه خدمات درمانی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در تعطیلات نوروز گفت: طرح سلامت نوروزی ۸ صبح  ۲۳  اسفندماه  آغاز می‌شود و رییس دانشگاه‌ها و معاونان بهداشت و درمان، آن‌ را هدایت می‌کنند. دستورالعملی درباره آماده‌باش بیمارستان‌های دولتی نیز اعلام شده است. معمولا در شهرهای توریستی کار سنگین‌تری خواهیم داشت. علاوه بر این با ا ستانداری‌ و نیروی انتظامی هماهنگی‌های لازم انجام شده است. جلسات آمادگی برای بحران‌ها برگزار شده و مراکز هدایت عملیات بحران نیز به صورت ۲۴ ساعته فعال خواهند بود.

وی افزود: بخش خصوصی در روزهای نوروز بخش عمده‌ای از خدمات خود را در مطب‌ها و بیمارستان‌ها تعطیل می‌کند، اما با توجه به مسوولیت خود در بیمارستان‌ها و مراکز دولتی، خدمات ارائه می‌دهیم. تمامی مراکز تصویربرداری بیمارستانی و دانشگاهی در این مدت به صورت ۲۴ ساعته فعال خواهند بود و سیستم به صورت “۷ – ۲۴”  که برای درمان فوری، آنژیوگرافی و تزریق داوری سکته‌های قلبی و مغزی طراحی شده است در نوروز باپرجا خواهد بود و تخت‌های بخش ویژه نیز صد در صد و با تمام ظرفیت خود فعالیت می‌کنند. در بیمارستان‌های تک تخصصی، متخصص مقیم مرتبط حضور خواهد داشت. علاوه بر آن سعی کرده‌ایم برای خدمات دندانپزشکی هم تمهیداتی داشته باشیم. ۵۰ درصد پزشکان مراکز بهداشتی روستایی نیز مکلف شده‌اند در محل خدمت خود حضور داشته باشند.

مطالب مرتبط با موضوع امور زیربنایی

به نقل از خبرگزاری ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آران و بیدگل با اشاره به نامزدی کاروانسرای مرنجاب برای ثبت در میراث جهانی و بازدید نهایی ارزیابان سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)...
به نقل از خبرگزاری فارس مدیرکل بازرسی خراسان‌جنوبی گفت: در ۶ ماهه نخست امسال ۶۹۶ مورد شکایت و گزارش فساد در سازمان بازرسی استان واصل شد که حدود ۶۱۷ مورد آن رسیدگی و تعیین تکلیف شده است. مدیرکل بازرسی خراسان‌جنوبی با...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها