یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   فعالان اقتصادی و نخبگان جامعه، اصلاح‌گری را از دولت مطالبه کنند
۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۹:۰۴

فعالان اقتصادی و نخبگان جامعه، اصلاح‌گری را از دولت مطالبه کنند

دکتر سید علی مدنی زاده  عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف پفت : پاره ای از راه حل هایی که نخبگان اجتماعی برای گره گشایی در این حوزه بیان می کنند، ممکن است برای سیاستگذاران نیز آشنا باشد اما چون اجرای آن مستلزم صرف هزینه (در بخش های مختلف) است؛ زیر بار آن نمی روند اما اگر جامعه، نخبگان و فعالان اقتصادی بعضی اصلاحات، تغییرات و گره گشایی ها را مطالبه کنند؛ این جنس مسائل با سرعت بیشتر تحقق می یابد. فرض کنید دولت تصمیم دارد که سیاستی را در حوزه حامل‌های انرژی در پیش بگیرد؛ شاید در حالت معمول از این موضوع اجتناب کند اما اگر ببیند که جامعه، رسانه ها، نخبگان و دانشگاهیان و فعالان اقتصادی حامی او در این مسیر هستند، قطعا با آسودگی و سرعت بیشتری دست به اصلاحات مذکور می زند.

این استاد دانشگاه در خصوص وضعیت فعلی فضای کسب و کار کشور عنوان کرد: در حالت کلی با توجه به شاخص های فضای کسب و کار، آمارهای بین المللی نشان می دهد که وضع ما از ابعاد مختلف مساعد نیست. عمده‌ترین دلیل آن نیز متوجه مسائل مرتبط با اقتصاد کلان کشور و مباحث زیرساختی، نمادی و یا قوانین و مقررات دست و پاگیر است و باید اذعان کرد که در سال ۹۷ این وضعیت تشدید شده است.

وی خاطر نشان کرد: بی ثباتی که در بازار ارز رخ داد و یا چالش تورم، در زمره مسائلی هستند که به واسطه اتخاذ برخی سیاست ها، در بعضی مقاطع به آن ها دامن زده شد و در نتیجه فضای کسب و کار را نامطلوب تر کرد. در حال حاضر نیز با روند صدور بخشنامه های جدید و بعضا اخذ تصمیمات خلق الساعه، باعث شده تا تصویر روشنی از آینده سرمایه گذاری و کسب و کار اقتصادی در ایران، پیش چشم تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی وجود نداشته باشد.

وی تاکید کرد: این به نظر من اولویت اصلی این است که دولت بتواند تورم را کنترل نماید چون با وجود تورم و بی ثباتی که در بازار کالا و ارز؛ انتظار نمی‌رود که فضای کسب و کار بهبود پیدا کند و تولید بتواند به روال عادی خود بازگردد، چه رسد به آنکه سرمایه گذاری جدید جذب گردد.

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

رامین صادقی گفت،در سال گذشته تعداد 17 فقره پروانه بهره برداری معدنی صادر شده که نسبت به سال 98، 6/2 درصد افزایش داشته است. وی آزاد سازی معادن راکد و منجمد را یکی از برنامه های مهم در سال جهش تولید...
سید مهدی فلاح میری گفت،شرکت صنایع ابریشم گیلان واقع در شهرستان صومعه‌سرا سال ۱۳۶۲ درزمینه تولید نخ ابریشم با ظرفیت اسمی ۱۰۴ تن در سال، با اشتغال حدودا ۳۰۰ نفر و در زمینی به مساحت ۱۸ هکتار به‌عنوان یکی از واحدهای بزرگ...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها