یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
»   اقتصادی, امور زیربنایی  »   لغو تحریم‎های حوزه حمل‌ونقل دریایی / ورود ۱۷ خط بزرگ کشتیرانی به بنادر کشور
29 دی 1395 , ساعت 11:35

لغو تحریم‎های حوزه حمل‌ونقل دریایی / ورود ۱۷ خط بزرگ کشتیرانی به بنادر کشور

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: تحریم‎های بین‎‎المللی در بخش حمل‌ونقل دریایی در سه سطح، تحریم خطوط، تحریم‎های بیمه و تحریم‎های رده‎بندی و اپراتوری اعمال‌شده بود که با امضای برجام همه این تحریم‎ها برداشته‌شده و در حال حاضر در بخش حمل‌ونقل دریایی و بنادر هیچ محدودیت ویژه‎ای وجود ندارد.

 به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد سعیدنژاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، در خصوص دستاوردهای لغو تحریم‎های حوزه حمل‌ونقل دریایی با بیان این مطلب گفت: بخش حمل‌ونقل و ازجمله حمل‌ونقل دریایی جزو اولین اهداف طرف‎های غربی برای زمین‌گیر کردن اقتصاد کشورمان بود و بخش حمل‌ونقل دریایی را خصوصاً برای قطع مبادلات کالایی و بالا بردن هزینه‎ها موردنظر داشتند چراکه بیشترین میزان حمل‌ونقل کالایی در اقتصاد ایران از طریق دریا انجام می‎شود.

وی با بیان اینکه خطوط کشتیرانی در این حوزه مورد سنگین‎ترین تحریم‎ها قرار گرفت، افزود: غربی‎ها در حوزه‎های خطوط، بیمه‎ای و اپراتوری این بخش مهم اقتصاد کشورمان را تحت تحریم قرار داده بودند، خوشبختانه با مطالعات دقیق کارشناسی که انجام گرفت در مذاکرات این مسائل به‌صورت ویژه موردتوجه قرار گرفت و بلافاصله بعد از امضای برجام همه تحریم‎های مربوطه در همه بخش‌ها برداشته شد و ما در حال حاضر در این زمینه‎ها هیچ‌گونه محدودیتی نداریم.

ورود ۱۷ خط بزرگ کشتیرانی به بنادر کشور

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشورمان با بیان اینکه در حال حاضر همه محدودیت‎ها در این حوزه برداشته‌شده است، گفت: بعد از لغو تحریم‎ها شاهد بازگشت ۱۷ خط کشتیرانی به بنادر کشورمان هستیم و امکان رفت‌وآمد کشتی‎های ایرانی به همه بنادر مهم ازجمله بنادر اروپایی فراهم‌شده است و به‌صورت زمان‌بندی شاهد رفت‌وآمدهای هفتگی و ماهانه به این بنادر هستیم.

سعیدنژاد با اشاره به اینکه یکی از مهم‎ترین مسائل و مشکلاتی که برای کشتیرانی و حمل‌ونقل دریایی کشورمان ایجادشده بود، مشکلات بیمه‎ای بود، گفت: مؤسسات رده‎بندی جهانی فعالیت خود را با همکاری شرکت‎های ایرانی آغاز کرده‎اند و مشکل بیمه کشتی‎های کشورمان به‌طور کامل رفع شده و به‌راحتی می‎توانیم از این امکان استفاده کنیم. تحریم‎های مربوط به اپراتوری هم رفع شده است.

خرید تجهیزات بنادر

سعیدنژاد با بیان اینکه یکی از مهم‎ترین دستاوردهای رفع تحریم‎ها در حوزه حمل‌ونقل دسترسی به خرید تجهیزات موردنیاز است، گفت: بعد از لغو تحریم‎ها به بازار رقابتی در این زمینه دسترسی پیدا کردیم و دیگر مجبور نیستیم از چند کشور یا شرکت خاص خرید کنیم. در همین زمینه یک محموله مهم تجهیزات صنعتی موردنیاز برای بنادر خریداری‌شده و در روزهای آینده وارد بندر چابهار می‎شود.

وی با اشاره به اینکه اقدامات انجام‌گرفته تازه شروع کار است، گفت: با رفع تحریم‎ها چشم‎انداز توسعه بنادر و صنعت حمل‌ونقل دریایی به‌طور خاص و صنعت حمل‌ونقل به‌طور عام بسیار روشن‌شده و امیدواریم با افزایش سرمایه‎گذاری در این بخش مهم و زیربنایی شاهد افزایش ظرفیت‏ها برای توسعه اقتصاد کشورمان باشیم.

فراهم شدن امکان جذب سرمایه‏ گذاری

سعید‎نژاد یکی دیگر از مهم‎ترین دستاوردهای لغو تحریم‎ها در حوزه حمل‌ونقل دریایی و بنادر کشورمان را فراهم شدن امکان جذب سرمایه‎گذاری خارجی عنوان کرد و به پایگاه اطلاع رسانی دولت گفت: بعد از لغو تحریم‎ها به‌شدت شاهد استقبال سرمایه‎گذاران خارجی هستیم. برای توسعه فاز ۳ بندر شهید رجایی اعلام نیاز کردیم که در حال حاضر ۹ شرکت بزرگ اروپایی برای انجام این کار اعلام آمادگی کرده‎اند و ما قدرت انتخاب بر اساس خواسته‎هایمان از بین این شرکت‎ها را داریم و مطالعات این مهم در دست اجرا است.

وی با بیان اینکه در این حوزه شاهد اتفاقات مهمی خواهیم بود به عملیاتی شدن سرمایه‏گذاری انجام‌شده از سوی هند در بندر چابهار به مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار اشاره کرد و گفت: در حوزه ساخت، بهره‎برداری و انتقال نیز یک سرمایه‎گذاری ۸۵ میلیون دلاری در همین بندر از سوی هندی‎ها به‌زودی اجرایی می‎شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشورمان با بیان اینکه وقتی می‏گوییم ۱۷ خط کشتیرانی مهم در دنیا به بنادر کشورمان به‌صورت مستقیم واردشده‌اند به این معنی است که دیگر کالا باواسطه از بنادر کشورهای همسایه وارد نمی‎شود و این امر باعث کاهش هزینه‎ها می‎شود، افزود: لغو تحریم‎ها یک چشم‎انداز بسیار مثبت پیش روی توسعه صنعت حمل‌ونقل به‌طورکلی و صنعت دریایی و بنادر به‌طور خاص قرار داده است و خوشبختانه همه موانع هم در این بخش رفع شده است.

پایان خبر – ن ش

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , امور زیربنایی

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان اعلام کرد: سرمایه گذار پیشین کاروانسرای شاه عباسی (لات) بنا به دلایل شخصی امکان ادامه همکاری نداشته لذا ، سرمایه گذار این بنای تاریخی به شخص دیگری محول شده است. ولی جهانی روز...
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه نیروهای بومی هر منطقه در معادن بکارگیری شوند گفت: اگر نیروهای بومی مناطق متخصص نیستند در حین انجام کار، آموزش‌های لازم به آن‌ها ارائه شود تا بتوانند جذب کار شوند و این...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها