جمعه, ۰۸ مرداد ۱۴۰۰
»   اجتماعی, اعلام مناقصه, اقتصادی, صنعت و معدن, مدیران برتر, مسکن و عمران  »   ماهانه به 130 هزار تن نهاده دامی نیازمندیم
۲ تیر ۱۴۰۰ , ساعت ۱۳:۵۶

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری‌:

ماهانه به ۱۳۰ هزار تن نهاده دامی نیازمندیم

فضل خرم گفت:یک میلیون و 600 هزار تن کسری علوفه مراتع به علت خشکسالی بی‌سابقه داریم.

فضل خرم،گفت:برای جبران  یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن کسری علوفه مراتع حداقل باید ماهانه ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزارتن نهاده دامی در اختیار عشایر قرار گیرد.

وی،یکی از بزرگ‌ترین‌ مشکلات سال ۱۴۰۰ عشایر را تامین خوراک دام عنوان کرد و افزود: خشکسالی شدید در سال جاری عشایر را با مشکل جدی تامین علوفه برای تعلیف دام‌ها مواجه کرده است.

خرم،با بیان اینکه سال گذشته شرایط مراتع مناسب بود ماهانه ۴۰ تا ۵۰ هزار تن نهاده‌ی دامی برای دام‌های عشایر تامین و درمیان آن‌ها توزیع می‌شد، گفت: این میزان نهاده دامی در کنار علوفه مراتع نیاز خوراک دام‌ عشایر را مرتفع می‌کرد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری‌، گفت: در مجموع برای ۳ ماه نخست سال باید ۳۸۰ تا ۳۹۰ هزار تن نهاده‌دامی درمیان عشایر توزیع می‌شد تا شاهد نتایج منفی کسری علوفه مراتع نباشیم، در حالی که فقط ۱۰۹ هزار تن نهاده‌دامی درسه ماه نخست سال توزیع شد ولی این مقدار پاسخگوی نیاز عشایر برای تعلیف دام‌های گرسنه‌شان نیست.

وی ، از جمله نتایج منفی که کمبود نهاده‌های دامی را به دنبال داشته است، ذبح دام‌های مولد دانست که می‌تواند در آینده وقفه در تولید و تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور ایجاد کند.

خرم،با انتقاد از عدم اجرای بموقع و مناسب طرح خرید تضمینی دام عشایر، گفت: بر اساس این طرح قرار بود یک میلیون راس دام از عشایر با قیمت هر کیلوگرم ۴۵ هزار تومان خریداری و به ازای هر کیلوگرم دام زنده ۳ کیلوگرم جو به عشایر تحویل داده شود، اما تا به امروز به علت ضعف ساختاری این طرح اجرا نشده است.

وی، تصریح کرد: اگر طرح اجرا شود نه تنها از میزان عرضه دام‌های مولد به بازار کاسته می‌شود، بلکه با تحویل حداقل ۹۰ هزار تن جو به عشایر بخشی از کسری نهاده ‌دامی آن‌ها جبران می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری، نبود زیرساخت‌های لازم مانند ظرفیت مناسب کشتارگاهی ، سیستم بسته بندی، دیوان سالاری و مقررات دست و پاگیر مزایده و مناقصه را از علل موثر در عدم اجرای طرح عنوان کرد.

در پایان این گفت و گو ، خرم پیشنهاد داد: برای حل مشکلات عنوان شده، اجازه صادرات یک میلیون رأس دام‌ مازاد عشایر داده شود و صدور مجوز واردات نهاده‌ دامی برای اتحادیه عشایری به شرط تخصیص ارز نیز راهگشا خواهد بود.

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , اعلام مناقصه  , اقتصادی  , صنعت و معدن  , مدیران برتر  , مسکن و عمران

به نقل از اقتصاد آنلاین،کمبود شدید آبی، نااطمینانی آبی و همچنین وقایع ناگوار آب‌وهوایی(چون سیل و خشکسالی) ناشی از تغییرات اقلیمی به‌عنوان بزرگ‌ترین تهدید برای ثبات و رفاه جهانی در دهه جاری شناخته شده‌اند. امروز اکثر کشورهای جهان فشار بی‌سابقه‌ای بر...
محمد رضا حسین زاده گفت:قانون عملیات بانکی بدون ربا» با بهره گیری از نظرات برخی علما، فقها و کارشناسان در سال 1362 در مجلس شورای اسلامی تصویب و به اجرا گذاشته شد و نماینده حضرت امام، مرحوم آیت‌الله رضوانی مسئولیت...

مطالب مرتبط با برچسب