پنجشنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   مجوز دسترسی گازپروم به مزایده‌های ماهیانه اوپال صادر شد
۱۵ مرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۲۲:۱۲

مجوز دسترسی گازپروم به مزایده‌های ماهیانه اوپال صادر شد

مجوز دسترسی گازپروم به مزایده‌های ماهیانه اوپال صادر شد.

به نقل از اسپوتنیک، پس از این‌که یک دادگاه آلمانی محدودیت‌های مقدماتی که دسترسی گازپروم را به خط لوله انتقال گاز اوپال محدود می‌کرد از سر راه برداشت، گازپروم تنها در یک روز ورودی گاز خود به این لوله را به ۷۲.۵ میلیون متر مکعب افزایش داد. در همین زمان، گازپروم حجم انتقال گاز خود از قلمرو اوکراین به اسلواکی را به شدت کاهش داد.

 

در اکتبر ۲۰۱۶ کمسیون اروپا قراردادی را امضا کرد که به گازپروم روسیه اجازه می‌داد تا حداکثر نیمی از ظرفیت خط انتقال گاز اوپال را که برابر با ۱۲.۸ میلیارد متر مکعب می‌شد را تامین کند. کمیسیون اروپا در آن زمان همچنین اجازه داد گازپروم در مزایده‌های ماهیانه برای تامین ۴۰ درصد دیگر (حدود ۱۰.۲ میلیارد متر مکعب) از ظرفیت خط لوله اوپال شرکت کند.

روسای جمهور اوکراین و لهستان در بیانیه ای مشترک هشدار دادند که این تصمیم کمیسیون اروپا می‌تواند باعث مختل شدن جریان انتقال گاز طبیعی از طریق این کشورها شود.

در دسامبر ۲۰۱۶ دولت لهستان و شرکت نفت و گاز دولتی، پی‌جی‌ان‌آی‌جی، از تصمیم کمیسیون اروپا به دادگاه اروپا شکایت کردند و عنوان کردند که این تصمیم اصل رقابت تجاری را نقض می‌کند، در نتیجه این دادگاه مجوز دسترسی گازپروم به مزایده‌های ماهیانه برای ظرفیت باقیمانده خط لوله اوپال را لغو کرد.

تا این‌که بلاخره در هفته گذشته ممنوعیت دسترسی گازپروم به ظرفیت اضافی خط لوله اوپال رفع شد.

خط لوله اوپال که در آلمان قرار دارد، ادامه خط لوله دریایی نورداستریم بر روی خشکی می‌باشد. ساخت‌وساز این خط لوله در سال ۲۰۱۱ تکمیل شد. ظرفیت این خط لوله ۳۶ میلیارد مترمکعب در سال است.

از این خط لوله برای انتقال گاز از روسیه به آلمان تا مرز جمهوری چک استفاده می‌شود.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

معاون فنی و عمرانی شهردار کرج گفت: تا ماه آینده مناقصه پیمانکار مشخص و مسئله طرح روشنایی پل حصارک رفع می‌شود. به نقل از خبرگزاری مهر علی اصغر همتی در خصوص خاموشی پل چند سطحی شهدای حصارک اظهار کرد: وقتی معابر،...
سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: امیدوارم در لیگ قهرمانان آسیا قهرمان شویم و حالا حالاها خبر خوب داشته باشیم. به نقل از خبرگزاری مهر، مجید صدری قبل از اعزام کاروان تیم فوتبال پرسپولیس به کشور عربستان برای تقابل با الهلال در لیگ...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها