جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   مزایای سیاست قیمت تضمینی گندم در بورس کالا
۲۲ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۳:۵۵

مزایای سیاست قیمت تضمینی گندم در بورس کالا

مدیرعامل یک شرکت کارگزاری گفت: با اجرای سیاست قیمت تضمینی گندم در بورس کالا، کشاورزان قادر به دریافت بخش زیادی از وجه حاصل از فروش محصول خود ظرف مدت ۲ روز می شوند که این امر باعث رضایت گندمکاران از طرح قیمت تضمینی می‌شود.

به نقل از ایسنا، محمود حسینی پور ارزیابی خود از مزایای به کار گرفتن سیاست قیمت تضمینی گندم در بورس کالا را بیان کرد و گفت: بورس کالا در به کار گرفتن سیاست قیمت تضمینی برای محصولات ذرت و جو موفق عمل کرده است به طوری که کشاورزان در این طرح قادر به دریافت بخش زیادی از وجه حاصل از فروش محصول خود ظرف مدت ۲ روز بوده و هستند که همین امر باعث رضایت گندمکاران از طرح قیمت تضمینی نیز خواهد شد.

وی در ادامه بیان کرد: سیاست طرح قیمت تضمینی باعث کاهش فشار مالی بر دولت و جلوگیری از تردد و جابجایی محصولات شده است و خریداران با استفاده از این طرح قادر به تهیه محصول موردنیاز خود با قیمتی واقعی از طریق بورس کالا خواهند شد.

به گفته حسینی پور، موفقیت بورس کالا در طرح قیمت تضمینی ذرت و جو باعث شد تا دولت برای چهار استان قیمت تضمینی گندم را جایگزین خرید تضمینی کند که این امر اقدام بسیار مناسبی از دید اکثر کارشناسان کشاورزی بوده است.

وی با تاکید بر اینکه درآمد مناسب و همچنین دریافت وجوه گندم در کوتاهترین زمان ممکن، باعث افزایش انگیزه کشاورزان برای تولید بیشتر محصولات خود می شود، افزود: بر اساس پیش‌بینی‌ها در صورتی که طی سال‌های آینده بارندگی به میزان کنونی باشد و نیز برنامه های لازم برای اجرایی شدن طرح قیمت تضمینی برای کل استان‌های کشور اتخاذ شود بی تردید ایران جزو صادر کنندگان اصلی گندم محسوب خواهد شد.

مدیرعامل کارگزاری شهید باهنر با اشاره به عملکرد بورس کالا در اجرای طرح قیمت تضمینی گفت: عملکرد بورس کالا در طرح قیمت تضمینی به دو صورت سپرده کالایی و نیز اجرای فیزیکی آن موفقیت آمیز بوده و در این زمینه تلاش های زیادی از سوی نهادهای مربوطه انجام شده است.

وی با اشاره به محصولاتی که در بورس کالا از طریق طرح قیمت تضمینی مورد معامله قرار می گیرند، گفت: در سال ۱۳۹۴ جو و ذرت از طریق طرح قیمت تضمینی در استان های کرمانشاه و خوزستان به طور آزمایشی مورد معامله قرار گرفت و در سال ۱۳۹۵ ذرت و جو کلیه استان‌ها از طریق طرح مذکور در بورس کالا معامله شد و امسال نیز شاهد توسعه این طرح به محصولاتی جدید همچون گندم و برنج هستیم.

حسینی پور به ورود گندم در طرح قیمت تضمینی اشاره کرد و افزود: گندم جزو اصلی ترین محصولاتی است که می تواند از طریق این طرح مورد معامله قرار گیرد و با ورود گندم به طرح قیمت تضمینی و نمایان شدن مزایای آن برای گندمکاران، رفته رفته باید با طرح خرید تضمینی خداحافظی کرد.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

آرمین سلسانی ، در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به موضوعی که برای یکی از معادن واقع در منطقه حفاظت شده پیش آمده و محل اختلاف محیط زیست و سازمان صنعت، معدن و...
به نقل از ایرنا،کلکسیون هنری هری مکلو میلیاردر آمریکایی و همسرش، لیندا، پاییز امسال در رویدادی که بسیاری هنردوستان انتظارش را می‌کشیدند، طی دو مرحله در ساتبیز نیویورک به مزایده گذاشته می‌شود. این کلکسیون شامل ۶۵ اثر هنری است که از جمله مهمترین آنها...

مطالب مرتبط با برچسب

به نقل از اقتصاد آنلاین، جلسه هیات دولت بعد ازظهر یکشنبه به ریاست سید ابراهیم رییسی رییس جمهور برگزار شد و در این جلسه هیات وزیران با لغو تعطیلی ادارات و سازمان های دولتی سراسر کشور در روزهای پنجشنبه و بازگشت...
مهدی مساحی گفت:طبق استعلام بورس کالا از بانک مرکزی مبنی بر اینکه آیا روش بورس کالا برای حراج املاک، معادل با مزایده مدنظر این بانک است یا خیر، بانک مرکزی طی نامه ای اعلام کرد که این روش حراج...